Cenna korona

 (piątek, 29-04, 8:50)


Indeks dolara osiągnął najwyższy poziom od 20 lat.
Riksbank (Bank centralny Szwecji) nieoczekiwanie podniósł główną stopę procentową.
Niemcy: w kwietniu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od października 1981 roku.
USA: w I kwartale gospodarka niespodziewanie się skurczyła.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) oraz w Stanach Zjednoczonych (PCE core).

Za nami
● [SEK] W czwartek na rynku walutowym prym wiodły dolar (indeks USD najwyżej od 20 lat) i korona szwedzka. Popularny SEK zyskał po tym jak Riksbank nieoczekiwanie podniósł główną stopę procentową (o 25 pb. do 0,25%) oraz zapowiedział dalsze zaostrzanie swojej polityki pieniężnej. ● [PLN, EUR] Umocnienie waluty Szwecji pozytywnie wpłynęło na inne waluty EU, w tym na złotego (EUR/PLN min. 4,6670, USD/PLN min. 4,4193) oraz euro (EUR/USD max. 1,0567). Niespodziewanym makro-atutem wspólnej waluty stał się zaskakujący wzrost dynamiki niemieckiej inflacji CPI w kwietniu (7,4% r/r vs prognoza 7,2%; poprzednio 7,3%), który zwiększył presję na Europejski Bank Centralny ws. szybszej normalizacji stóp w Eurolandzie. Już po ogłoszeniu danych przez Destatis rynek terminowy zaczął wyceniać, że do końca roku stopy ECB wzrosną łącznie o 85 pb. (vs 80 pb. przed publikacją). Zyski euro i walut CEE ograniczył rosyjski atak rakietowy na Kijów. ● [USD] Z kolei zdobycz dolara zmniejszyła wiadomość o zaskakującym spadku amerykańskiego PKB w I kwartale (-1,4% p.a vs prognoza +1,1%; poprzednio 6,9%).

Przed nami
Dziś zobaczymy jak kształtuje się inflacja w Polsce, w Eurolandzie i w USA. ● [PL] Jako pierwsze poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego, który o godzinie 10:00 opublikuje wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu. Jego dalszy wzrost zwiększy oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp NBP o 100 pb. w maju, co byłoby trampoliną do mocniejszego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,4000). Natomiast spadek CPI (w stosunku do poprzedniego miesiąca) byłby argumentem za mniejszym ruchem Rady w następnym tygodniu (o 50-75 pb.) i słabszą naszą walutą (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).● [EZ] Godzinę później (tj. o g. 11:00) Eurostat poinformuje o zmianach cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro. Dalszy wzrost ich dynamiki zwiększy szansę lipcowej podwyżki stóp ECB, co powinno zagrać na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0580). ● [USA] Z kolei w drugiej części dnia (o g. 14:30) amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ogłosi marcową wartość wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji bacznie obserwowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Wynik powyżej 5,3% r/r podkręci oczekiwania na większe podwyżki stóp Fed, co mogłoby stać się nowym impulsem do umocnienia dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.