Jest relatywnie tanio

  (czwartek, 14-04, 8:50)


Japoński jen jest najtańszy wobec dolara od prawie 20 lat.
Prezes NBP: stopa referencyjna na poziomie 4,5% jest nadal relatywnie niska.
Polska: w lutym deficyt na rachunku obrotów bieżących okazał się jeszcze większy, niż zakładano.
Kalendarz Eko: posiedzenie ECB oraz dane z USA nt. sprzedaży detalicznej i nastrojów amerykańskich konsumentów.

Za nami
   ● [JPY]   Pierwszoplanowym (anty)bohaterem wczorajszej sesji walutowej okazał się jen, który wobec dolara był najtańszy od prawie 20 lat. Kurs USD/JPY po raz pierwszy od maja 2002 zameldował się powyżej granicy 126,00 po tym jak prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda zadeklarował, że BoJ jest zdeterminowany aby dalej prowadzić ultra-luźną politykę pieniężną.   ● [USD]   Zwyżkę popularnego Gophera ograniczyła korekta spadkowa zielonej waluty. Gracze z rynku USD przystąpili do realizacji zysków po publikacji danych o inflacji PPI w USA, które pokazały, że w maju ceny producentów wzrosły najbardziej w historii badania, sięgającej 2010 roku (11,2% r/r vs prognoza 10,5%; poprzednio 10,3%). Kapitał ze sprzedaży jena i dolara trafił do Europy (EUR/USD max. 1,0919).   ● [GBP]   Największym wygranym był funt, który ma za sobą najlepszą sesję od czerwca 2021 (GBP/USD: +0,90%). Szterlinga napędził najwyższy od 30 lat wynik brytyjskiej inflacji CPI (7% r/r vs prognoza 6,7%; poprzednio 6,2%), zwiększyło  oczekiwania na 50-punktową podwyżkę stóp BoE w maju.   ● [PLN]   Zyskiwał też złoty (EUR/PLN min. 4,6328, USD/PLN min. 4,2440), którego zareklamował prezes NBP Adam Glapiński mówiąc, że stopa referencyjna na poziomie 4,5% jest nadal relatywnie niska. To zasugerowało inwestorom, że jest jeszcze spora przestrzeń do dalszych podwyżek. Jednak do większych zakupów PLNa zniechęcał nadspodziewany wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących Polski w lutym (-2,8 mld EUR vs prognoza -1,9 mld).

Przed nami
   Dziś na ekonomicznej agendzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz ważne dane ze Stanów Zjednoczonych.   ● [ECB]   Ze względu na wzrost oczekiwań na zaostrzenie europejskiej polityki pieniężnej jastrzębi ton komunikatu ECB lub prezes Lagarde na konferencji prasowej mogą dostarczyć argumentów do zakupów euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0925).   ● [USA]   Z kolei lepsze od prognoz wyniki sprzedaży detalicznej w USA i indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan będą przemawiać za dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800).   ● [PLN]   Realizacja tych obydwu scenariuszy może mieć negatywny wpływ dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3000), natomiast ich fiasko będzie mu sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,2400). Z pola widzenia nie można stracić nowych wiadomości dot. wojny w Ukrainie oraz sytuacji epidemiologicznej w Chinach. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.