Co leży na stole ECB i Fed

  (piątek, 22-04, 8:50)


 Wunsch i Guindos z ECB zasygnalizowali, że Bank może podnieść stopy już w lipcu br.
Polska: w marcu ceny producentów wzrosły aż o 20% (r/r).
USA: w poprzednim tygodniu liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek spadła do najniższego poziomu od lutego 1970.
Powell (Fed): 50-punktowa podwyżka stóp „znajdzie się na stole podczas majowego posiedzenia Banku”.
Kalendarz Eko: dane z Polski o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA. 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek inwestorzy kontynuowali grę na szybsze tempo normalizacji stóp procentowych w strefie euro, w efekcie rynek terminowy zaczął wyceniać trzy podwyżki po 25 pb. do końca roku. Zachęciły ich do tego komentarze Wunscha i Guindosa z ECB, którzy zasygnalizowali, że Bank może zacząć podnosić stopy od lipca br. Perspektywa rychłego zaostrzenia polityki pieniężnej w Eurolandzie sprzyjała wspólnej walucie (EUR/USD max. 1,0937) na przekór sąsiadom z Regionu CEE, którzy dotychczas byli beneficjentami ulta-luźnej polityki monetarnej w Eurolandzie.   ● [GUS]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,6563, USD/PLN max. 4,2865) zmniejszyły lepsze od oczekiwań dane GUS o produkcji przemysłowej, przeciętnych wynagrodzeniach w krajowym sektorze przedsiębiorstw oraz o cenach producentów (wszystkie ww. wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Zdaniem analityków skok wskaźnika PPI o 20,0% w marcu może oznaczać dalszy wzrost inflacji konsumenckiej (CPI) i kolejne podwyżki stóp NBP.   ● [USA]   W tym czasie dolarowi pomogła najniższa od lutego 1970 roku liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (1,417 mln). Na jego korzyść wypowiedział się prezes Fed Jerome Powell, wg którego 50-punktowa podwyżka stóp „znajdzie się na stole podczas majowego posiedzenia Banku”.

Przed nami
   ● [GUS]   Dzisiejszy dzień przyniesie publikacje kolejnych ważnych danych z Polski, które pokażą wpływ wojny w Ukrainie na krajową gospodarkę. Wyzwaniem dla złotego będzie ogłoszenie marcowego wyniku produkcji budowlano-montażowej, gdyż ok. 20-30% zatrudnionych w branży pracowników z Ukrainy, wróciło do swojego kraju aby walczyć z Rosją (punkty oporu EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,3000). Z drugiej strony szansą dla PLNa jest ewentualny wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej, spowodowany zwiększonymi zakupami produktów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2600).   ● [EUR/USD]   Na rynku EUR/USD kierunek notowań wyznaczą indeksy PMI dla sektorów przemysłu i usług w Eurolandzie i w USA. Wyższa aktywność firm ze strefy euro zagra na korzyść wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0940), a lepsze dane ze Stanów na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0820).   ●[FR]   W tym pierwszym scenariuszu zyski euro będą tłumione przez niepewny wynik niedzielnych wyborów prezydenckich we Francji (II tura). Ewentualne zwycięstwo skrajnie prawicowej i pro-rosyjskiej Le Pen mogłoby wywołać rynkowe trzęsienie ziemi, o podobnej skali co Brexit oraz wygrana wyścigu do Białego Domu przez Trumpa w 2016. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.