Gaz łzawiący złotego

 (środa, 27-04, 8:50)

 Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego.
Dolar jest na drodze do zanotowania najlepszego miesiąca od stycznia 2015 roku.
USA: w kwietniu zaufanie konsumentów niespodziewanie spadło.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezes ECB.


Za nami
   ● [Gaz]   Wczorajszy news o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do Polski wywołał błyskawiczną wyprzedaż złotego. Groźba kryzysu energetycznego i spowolnienia wzrostu gospodarczego w naszym kraju podbiła kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do max. poziomu 4,7280 (tj. najwyżej od 28 marca) i 4,4424 (tj. najwyżej od 9 marca).   ● [USD]   Na dodatek polskiej walucie zaszkodził utrzymujący się wysoki popyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0621 tj. najniżej od kwietnia 2017), który jest na dobrej drodze do zanotowania najlepszego miesiąca od stycznia 2015 roku. Od początku kwietnia indeks mierzący wartość amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu największych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) wzrósł aż o 3,8%. Głównym powodem aprecjacji zielonej waluty są oczekiwania na większe podwyżki stóp Fed. Oprócz tego dolar czerpie korzyści ze swojego statusu bezpiecznej waluty rezerwowej, gdyż na rynku wzrosły obawy przed negatywnymi konsekwencjami korona-blokad w Chinach oraz przedłużającej się wojny w Ukrainie i wzajemnych sankcji.   ● [Makro]   Zyski USD mogły być nawet większe gdyby nie wczorajsza wiadomość o niespodziewanym spadku zaufania amerykańskich konsumentów w kwietniu (Conference Board: 107,3 pkt vs prognoza 108 pkt; poprzednio: 107,6 pkt). Innym makro-obciążeniem zielonej waluty był największy od kwietnia 2021 miesięczny spadek sprzedaży nowych domów w USA (-8,6% w marcu).

Przed nami
   [ECB]   W kontekście zaostrzającej się retoryki wielu decydentów z ECB, która zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki oprocentowania wspólnej waluty w lipcu, warto dziś poznać aktualne stanowisko samej prezes Banku. Jeżeli Lagarde podzieli poglądy jastrzębiego skrzydła Rady Prezesów będzie to z korzyścią dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) i ze szkodą dla jego unijnych sąsiadów (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4500). Natomiast jeśli Pani prezes powtórzy swoją dotychczasową sugestię, że stopy procentowe Eurolandu zostaną podniesione dopiero w końcu roku wówczas wspólna waluta straci na atrakcyjności (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0620), a odzyskają ją dużo wyżej oprocentowane waluty Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w tym nasz złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,3000).   ● [BoJ]   Monetarnych emocji dostarczy również posiedzenie Banku Japonii. Podtrzymanie ultra-gołębiego stanowiska przez BoJ będzie wyzwaniem dla jena, który od początku roku stracił już ponad 10% wobec dolara.   ● [Geopolityka]   Na radarach inwestorów niezmiennie pozostają nowe wiadomości z frontu rosyjsko-ukraińskiego oraz z Chin, które mierzą się z nawrotem pandemii Covid-19. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.