Ruski dekret, amerykańska ropa i polski KPO

 (piątek, 1-04, 8:50)

 Kurs EUR/PLN ma za sobą najwyższe zamknięcie kwartału od 18 lat.
 USA: w lutym inflacja PCE core osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 1983.
 Putin podpisał dekret nakazujący zapłatę za rosyjski gaz w rublach.
RMF FM: podczas kwietniowej wizyty przewodniczącej KE w Warszawie zostanie przekazany zatwierdzony polski KPO.
 Kalendarz Eko: indeks PMI dla polskiego przemysłu, Inflacja CPI w Polsce, raport Departamentu Pracy USA oraz szczyt EU-ChRL.


Za nami
   ● [PLN]   Mimo, że złoty odrobił już znaczą część wojennych strat, kurs EUR/PLN ma za sobą najwyższe zamknięcie kwartału od 18 lat (4,6482). Oprócz rosyjskiej inwazji na Ukrainę szkodliwy wpływ na naszą walutę ma teraz perspektywa większych podwyżek stóp procentowych w USA.   ● [USD]   Wczoraj nowym argumentem dla Fed za bardziej agresywną normalizacją polityki pieniężnej za oceanem stał się najwyższy od kwietnia 1983 wynik amerykańskiej inflacji PCE core w marcu (5,4% r/r), który przywrócił popyt na dolara (EUR/USD min. 1,1053).   ● [RUS, KPO]   Natomiast dla walut EU bólem głowy stało się podpisanie przez Putina dekretu nakazującego zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach. W przeciwnym razie realizacja kontraktów zostanie wstrzymana. W tym miejscu warto przypomnieć, że Rosja jest największym dostawcą niebieskiego paliwa do Unii Europejskiej (ok 45%). Groźby Rosji nie wystraszyły zanadto złotego (EUR/PLN max. 4,6622, USD/PLN max. 4,2091), gdyż obronił go news RMF FM, że podczas kwietniowej wizyty przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w Warszawie, zostanie przekazany zatwierdzony polski KPO (Krajowy Plan Odbudowy).   ● [NOK, ropa]   Największym przegranym wczorajszej sesji okazała się korona norweska. Popularny NOK był wyprzedawany po decyzji Norges Banku o zakupie obcych walut za ok 2 mld koron dziennie do norweskiego funduszu majątkowego. Dodatkowym obciążeniem dla skandynawskiej waluty były zniżkujące ceny ropy (Brent: -6,04%). Wartość czarnego złota spadła z powodu ogłoszenia przez prezydenta Bidena planu uwolnienia ropy z amerykańskich rezerw strategicznych. Na rynek ma trafiać dodatkowo milion baryłek dziennie przez 6 miesięcy. 

Przed nami
Makroekonomiczny kwiecień rozpoczyna się z wysokiego C.   ● [PMI, CPI]   Już o godzinie 9:00 opublikowana zostanie marcowa wartość indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu. Godzinę później (tj. o g. 10:00) GUS ogłosi wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu. Analitycy spodziewają się wzrostu z 8,5% r/r (w lutym) do aż 10,1% r/r. Realizacja tej prognozy lub jeszcze wyższy wynik zwiększy nacisk na RPP ws. kolejnej podwyżki stóp NBP o 75 pb. na przyszłotygodniowym posiedzeniu Banku, co powinno podkręcić wycenę złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1500). Natomiast niższy rezultat będzie przemawiać za mniejszym ruchem Rady (o 50 pb.) i zarazem za tańszym PLNem (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,2200).   ● [Raport DP]   Na rynkach globalnych przysłowiowym gwoździem programu jest publikacja raportu Departamentu Pracy (o g. 14:30). Mediana prognoz zakłada spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym z 678 tys. w lutym do 475 tys. w marcu oraz spadek stopy bezrobocia z 3,8% do 3,7%. Lepsze dane zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050) , a gorsze przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 1,1135).   ● [EU-ChRL]   Euro oraz waluty CEE czekają także na ustalenia z dzisiejszego szczytu Unia Europejska-Chiny, którego głównym tematem będzie inwazja Rosji na Ukrainę. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.