Wyczerpana cierpliwość dla Putina, Węgier i inflacji

 (środa, 6-04, 8:50)

 Zełenski: spotkanie twarzą w twarz z Putinem jest obecnie mało prawdopodobne.
Departament Skarbu USA zablokował Rosji możliwość spłaty długu w dolarach.
Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości budżetowej wobec Węgier.
Brainard (Fed): Bank musi działać szybko, aby obniżyć inflację.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych oraz protokół Fed.


Za nami
   ● [UKR-RUS]   Scenariusz wczorajszej sesji na rynku PLN podyktował prezydent Ukrainy, mówiąc o małym prawdopodobieństwie spotkania z Putinem, co doprowadziło do deprecjacji walut EU, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,6575, USD/PLN max. 4,2778). Na ich niekorzyść działał również wzrost obaw przed niewypłacalnością Rosji. Groźba takiego zdarzenia wzrosła po tym jak Departament Skarbu USA zablokował Moskwie możliwość spłaty długu w dolarach za pośrednictwem amerykańskich banków. Na dokładkę Unia Europejska poinformowała wczoraj o nałożeniu nowych sankcji na Rosję, które obejmą m.in. zakaz importu rosyjskiego węgla, drewna, cementu czy alkoholi.   ● [HUF]   Jednak wśród walut Regionu CEE najgorzej radził sobie forint, który znalazł się w spirali wyprzedaży po tym jak Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości budżetowej wobec Węgier.   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0874) stał się zaskakująco jastrzębi komentarz Lael Brainard z Fed (dotychczasowej zwolenniczki ultra-luźnej polityki pieniężnej w USA), która uznała, że Bank musi działać szybko, aby obniżyć inflację. Zyski zielonej waluty limitowały gorsze od prognoz dane zza oceanu nt. bilansu handlu zagranicznego oraz aktywności amerykańskich firm w sektorze usług wg PMI i ISM (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
Dziś poznamy decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych oraz protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku.   ● [RPP]   Najpierw dowiemy się ile wyniesie oprocentowanie polskiego banku centralnego. Piątkowe ogłoszenie dwucyfrowej inflacji w Polsce oraz ostatnie zapowiedzi rządu RP ws. zwiększenia ekspansji fiskalnej przemawiają za kolejną podwyżką stopy referencyjnej o 75 pb., co byłoby korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2000). W razie mniej odważnej decyzji (np. podwyżki o 50 pb.) nasza waluta się osłabi (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,3000).   ● [Fed]   Możemy się spodziewać podobnej reakcji rynku jeśli zapis ostatniego spotkania Fed potwierdzi, że politycy amerykańskiego banku centralnego są otwarci na podwyżkę stóp o 50 pb. w maju. Naturalnym wygranym takiego scenariusza będzie dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870). W przypadku mniej jastrzębiego protokołu zielona waluta straci na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.