Obrona Pekinu

  (wtorek, 26-04, 8:50)

 Reuters: Chiny mogą wprowadzić twardy lockdown Pekinu.
Niemcy: w kwietniu nastroje przedsiębiorców nieoczekiwanie się poprawiły.
Premier RP: rząd będzie dbał, aby złoty był wystarczająco mocny.
Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. stóp procentowych HUF oraz dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe, sprzedaży nowych domów i zaufania konsumentów.


Za nami
   ● [ChRL]   Na rynkach finansowych nowy tydzień rozpoczął się w minorowych nastrojach. Inwestorów zmartwiły doniesienia agencji Reutersa, że chińskie władze mogą wprowadzić korona-blokadę Pekinu. Obawy przed spowolnieniem wzrostu w drugiej co do wielkości gospodarce świata, wywołały wyprzedaż walut rynków wschodzących oraz innych ryzykownych aktywów (w tym akcji DAX: -1,54%, WIG20: -2,72%).   ● [FR, IFO]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,6626, USD/PLN max. 4,3570) byłyby nieporównywalnie większe, gdyby nie wygrana pro-unijnego Macrona w wyborach prezydenckich we Francji. Dla PLNa i innych walut EU pomocna okazała się także wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów niemieckich przedsiębiorców (EUR/USD max. 1,0758). W kwietniu indeksu IFO wzrósł z 90,8 pkt (w marcu) do 91,8 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego spadku do 88,2 pkt. Jednocześnie wartość bezpiecznego dolara zredukował najniższy od lipca 2020 wynik indeksu Dallas Fed dla przemysłu w kwietniu (1,1 pkt vs prognoza 5 pkt; poprzednio 8,7 pkt).   ● [PMM, RPP]   Lokalnym wsparciem dla naszego pieniądza stała się deklaracja Mateusza Morawieckiego, że rząd będzie dbał, aby złoty był wystarczająco mocny. Ponadto premier RP zapowiedział, że wymusi na bankach komercyjnych zastąpienie w umowach kredytowych stawki Wibor niższą stawką overnight. Wg Ludwika Koteckiego z RPP proponowane zmiany mogą obniżyć efektywność mechanizmu transmisji polityki monetarnej, przez co konieczne będą dalsze podwyżki stóp NBP.

Przed nami
   ● [USA]   dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest publikacja indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Jego wysoka ranga bierze się stąd, że zaufanie konsumentów wpływa na poziom konsumpcji, która w USA odpowiada za 2/3 amerykańskiego PKB. ● [Scenariusze] Ewentualny wzrost tego wskaźnika może znów podkręcić wycenę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), osłabiając przy tym jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3600). Natomiast w przypadku jego spadku należy się liczyć z odwrotną roszadą na rynku walutowym (punkt oporu EUR/USD: 1,0760; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2800). Obok indeksu CB, poznamy dziś także dane zza oceanu nt. zamówień na dobra trwałe oraz sprzedaży nowych domów w marcu.   ● [MNB]   Inwestorzy z rynku CEE powinni także skierować radary na Budapeszt, gdzie odbędzie się posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Rynek spodziewa się podwyżki stóp MNB aż o 100 pb. do 5,40%.   ● [Geopolityka]   Nie można także zapominać o geopolityce. Poza wojną w Ukrainie dużą niepewność inwestorów wzbudza perspektywa wprowadzenia korona-blokady Pekinu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.