Śmiech przez łzy

 (poniedziałek, 4-04, 8:50)

 Polska: w marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły najbardziej od lipca 2000.
Polski sektor przemysłu: indeks PMI osiągnął w marcu najniższy wynik od stycznia 2021.
USA: w marcu stopa bezrobocia spadła do poziomu sprzed pandemii (luty 2020).
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix) oraz dane z USA nt. zamówień w przemyśle. 

Za nami
   ● [CPI, PMI]   Prima Aprilis przyniósł mało śmieszną informację o dwucyfrowej inflacji w Polsce (pierwszy raz od 2000 roku). W marcu krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły o 10,9% r/r (tj. aż 2,4% więcej niż w lutym, przy prognozie 10,1%). Wg analityków Goldman Sachs najwyższy od lipca 2000 wynik wskaźnika CPI skłoni RPP do kolejnej podwyżki stopy referencyjnej NBP o 75 pb. na środowym posiedzeniu Rady. Takie widoki podniosły wartość złotego (EUR/PLN min. 4,6321, USD/PLN min. 4,1914). Jednak jego zyski limitował najniższy od stycznia 2021 wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w marcu (52,7 pkt vs prognoza 53,1 pkt; poprzednio 54,7 pkt).   ● [Raport DP]   Po południu naszej walucie zaszkodziły także dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które umocniły konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1028). W marcu stopa bezrobocia spadła tam do poziomu sprzed pandemii (3,6% vs prognoza 3,7%), a niższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (431 tys. vs prognoza 475 tys.) został zrekompensowany wzrostową rewizją NFP za styczeń i luty (łącznie aż o 109 tys.). Pod wpływem tych publikacji prawdopodobieństwo majowej podwyżki stóp Fed o 50 pb. wzrosło do 72,8%.

Przed nami
     ● [Sentix]   Dziś zobaczymy jak przedłużająca się wojna w Ukrainie wpływa na nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Sentix (o g. 10:30). Jego dalszy spadek może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1020) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,2200). W przypadku powrotu wskaźnika na dodatnie terytorium, waluty EU powinny zyskać na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,1080; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1500). Ułatwiłaby im to materializacja prognoz zakładających spadek zamówień w amerykańskim przemyśle w lutym, o czym przesądzi publikacja danych o godzinie 16:00.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli zaś chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy indeksy PMI, ISM dla sektora usług po obu stronach Atlantyku oraz bilans handlu zagranicznego USA, a w środę decyzję RPP ws. stóp procentowych (rynek nadal spodziewa się ich podwyżki o 50 pb. do 4%) oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fed. Inwestorzy pozostają także wyczuleni na rozwój sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim oraz na nowe informacje z przebiegu rozmów pokojowych.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.