Końca hamowania nie widać

  (piątek, 8-04, 8:50)


Prezes NBP: skala środowej podwyżki stóp nie świadczy o przybliżeniu się do końca cyklu.
MSZ Rosji: propozycje Ukrainy dotyczące Krymu i Donbasu są nieakceptowalne.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od listopada 1968 roku.
Kalendarz Eko: wybory prezydenckie we Francji (w niedzielę). 

Za nami
   ● [RPP]   Zainteresowanie większości inwestorów z rynku PLN skupiało się wczoraj na konferencji prezesa NBP, która miała wyjaśnić przyczyny środowej, nieco zaskakującej decyzji RPP o podniesieniu stopy referencyjnej o 100 punktów bazowych. Adam Glapiński uzasadnił ją uporczywie wysoką inflacją, wojną w Ukrainie oraz wzrostem ekspansywności krajowej polityki fiskalnej. Przewodniczący Rady wytłumaczył też, że skala ostatniej podwyżki nie świadczy o przybliżeniu się do końca cyklu, co ucieszyło złotego (EUR/PLN min. 4,6263, USD/PLN min. 4,2332).   ● [RUS-UKR]   Zyski PLNa mogły być większe gdyby nie słowa ministra spraw zagranicznych Rosji, że Ukraina przedstawiła nowy projekt porozumienia, który znacząco odbiega od ustaleń, jakie zapadły podczas spotkania delegacji obu państw w Stambule. Wg Ławrowa propozycje Kijowa dotyczące Krymu i Donbasu są nieakceptowalne.   ● [USA]   Naszej walucie ciążył także utrzymujący się popyt na konkurencyjnego dolara. Zainteresowanie zieloną walutą podtrzymała wiadomość o najniższej od listopada 1968 roku liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (166 tys. vs prognoza 200 tys.; poprzednio 171 tys.).   ● [ECB]   Spadek kursu EUR/USD (min. 1,0854) limitował protokół z ostatniego posiedzenia ECB, który ujawnił że „podwyżka stóp procentowych w strefie euro będzie miała miejsce jakiś czas po zakończeniu programu skupu aktywów APP [III kw. 2022]”.

Przed nami
   ● [RUS-UKR, FR]   Dzisiejszy pusty Kalendarz Eko oznacza fokus inwestorów na geopolitykę. Mimo pierwszeństwa napływających informacji z frontu rosyjsko-ukraińskiego nie można zapominać o niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji. Najnowsze sondaże wskazują, że w tym roku dojdzie do powtórki sytuacji z 2017 roku i do drugiej tury wyborów przejdą: Emmanuel Macron i Marine Le Pen. W ostatnim czasie skrajnie prawicowa Le Pen zmniejszyła dystans do swojego rywala, co może martwić posiadaczy euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) oraz walut CEE, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,3000). W przypadku zdecydowanej wygranej Macrona waluty EU będą mogły odetchnąć z ulgą (punkt oporu EUR/USD: 1,0940; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2300), co najmniej do czasu II tury, która odbędzie się 24 kwietnia.   ● [KPO]   Gracze z rynku PLN powinni dodatkowo śledzić sobotnią wizytę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie, podczas której może przedstawić nowe informacje nt. statusu polskiego KPO.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.