Nowe sankcje i stary KPO

  (wtorek, 5-04, 8:50)

 Premier RP: polski rząd nie doszedł jeszcze do porozumienia z Unią ws. KPO.
Kraje EU zamierzają nałożyć na Rosję nowe sankcje po ujawnieniu zbrodni dokonanych przez rosyjską armię w ukraińskiej Buczy.
Sentix: w kwietniu nastroje inwestorów w strefie euro są najgorsze od lipca 2020.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA oraz indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług.


Za nami
Podczas wczorajszej sesji inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć ze złymi informacjami zarówno geopolitycznymi jak i ekonomicznymi.   ● [KPO]   Poważnym zmartwieniem dla złotego (USD/PLN max. 4,2256) stały się słowa premiera RP, że polski rząd nie doszedł jeszcze do porozumienia z Unią ws. KPO, czym uciął wcześniejsze spekulacje o planowanym ogłoszeniu dealu podczas najbliższej (9-04) wizyty przewodniczącej KE w Warszawie.   ● [Bucza]   Największym geo-obciążeniem dla naszego pieniądza stały się dramatyczne doniesienia o rosyjskiej masakrze cywilów w ukraińskiej Buczy. W odpowiedzi kraje EU rozpoczęły przygotowania do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, co z kolei zwiększyło obawy przed negatywnymi skutkami gospodarczymi przedłużającej się wojny w Ukrainie.   ● [Sentix]   Odzwierciedlał je najniższy od lipca 2020 wynik indeksu nastrojów w strefie euro. W kwietniu wskaźnik Sentix stopniał z -7 pkt (w marcu) do -18 pkt, przy prognozie -9,3 pkt. Szczęśliwie dla złotego największym przegranym tej publikacji okazało się euro (EUR/PLN min. 4,6147, EUR/USD min. 1,0960). Zniżce popularnego eurodolara sprzyjał wzrost rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: max. 2,430%), który był napędzany oczekiwaniami na większe podwyżki stóp Fed. 

Przed nami
   ● [USA]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdują się dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Punktualnie o godzinie 14:30 zostanie opublikowany lutowy bilans handlu zagranicznego, zaś półtorej godziny później marcowy wynik indeksu ISM dla sektora usług.   ● [Scenariusze]   Prognozowany spadek deficytu handlowego USA oraz wzrost aktywności amerykańskich firm będzie sprzyjał dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0960) oraz szkodził jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2300) . W przypadku gorszych danych zza oceanu należy się liczyć z osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1060) i umocnieniem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1700) . Dodatkowym atutem PLNa może być oczekiwana jutro kolejna podwyżka stopy referencyjnej NBP (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w środowym Alercie FX24). O położeniu złotego podczas jej ogłoszenia zdecydują także informacje napływające z frontu walk pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz zza kulis negocjacji pokojowych. Z ostatnich wypowiedzi polityków z Kijowa i Moskwy wynika, że kością niezgody jest Krym i Donbas. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.