Fed wytoczy jeszcze większe działa?

  (poniedziałek, 25-04, 8:50)

 Wg analityków banku Nomura Fed dokona 75-punktowych podwyżek stóp w czerwcu i w lipcu.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszą sesję od października 2020.
Indeks dolara osiągnął najwyższy poziom od marca 2020.
Polska: w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od roku.
Francja: Emmanuel Macron wygrał II turę wyborów prezydenckich (58,55% głosów).
Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec.

Za nami
   ● [Fed]   W piątek na rynkach finansowych głośnym echem odbijała się wciąż jeszcze czwartkowa wypowiedź prezesa amerykańskiego banku centralnego, który zakomunikował, że Fed przygotowuje się do 50-punktowej podwyżki stóp w maju. Wg Powella Bank powinien przyspieszyć swoje działania, aby zwalczyć inflację. Pod wpływem tych słów rynek terminowy zaczął wyceniać możliwość czterech podwyżek po 50 pb., co byłoby najszybszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w USA od 1982 roku. Jeszcze bardziej jastrzębi w swoich przewidywaniach są analitycy banku Nomura, którzy spodziewają się 75-punktowych podwyżek stóp w czerwcu i w lipcu. Takie perspektywy uruchomiły wyprzedaż na Wall Street, przez co Dow Jones Industrial zaliczył w piątek najgorszą sesję od 28 października 2020 (-2,82%).   ● [FX]   Perspektywa wyższego oprocentowania dolara, podbiła jego indeks do najwyższego poziomu od marca 2020. Zielona waluta pozostawiła na przegranym polu rywali z G10 m.in. euro (EUR/USD min. 1,0707), funta (GBP/USD min. 1,2736 tj. najniżej od września 2020) oraz naszego złotego (EUR/PLN max. 4,6573, USD/PLN max. 4,3402).   ● [GUS]   Straty naszej waluty pomniejszył zaskakujący wzrost dynamiki krajowej produkcji budowlano-montażowej w marcu (27,6% r/r vs prognoza 15,2%; poprzednio 21,2%). Innym makro-wsparciem dla PLNa stał się najwyższy od roku, wynik polskiej sprzedaży detalicznej w poprzednim miesiącu (22% r/r vs prognoza 19,5%; poprzednio 16,5%).

Przed nami
     ● [Francja]   Zdaniem analityków inwestorzy będą dziś likwidować pozycje zabezpieczające przed potencjalnym zwycięstwem pro-rosyjskiej Marine Le Pen we francuskich wyborach prezydenckich, co powinno prowadzić do odbudowy wartości euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0840) oraz walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2600).   ● [IFO]   Dobry humor walutom EU może ew. popsuć niski wynik indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700; punkty oporu EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,3500).   ● [Eko-Tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy kwietniową wartość amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board, w czwartek wstępny wynik PKB USA w I kw. '22, a w piątek dane o inflacji z Polski (CPI), Eurolandu (HICP) i z USA (PCE core).   ● [UKR-RUS]   W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje z frontu wojny rosyjsko-ukraińskiej i wyników tzw. Bitwy o Donbas. W weekend prezydent Zełenski poinformował, że jeśli Ukraińcy będą dalej mordowani w Mariupolu i ogłoszone zostanie pseudoreferendum w Chersoniu to Ukraina nie będzie uczestniczyła w negocjacjach pokojowych z Rosją. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.