Podwyżka pewna jak w banku [centralnym]

 (środa, 13-04, 8:50)

 USA: w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od grudnia 1981 roku.
Putin: rozmowy pokojowe z Ukrainą znalazły się w martwym punkcie.
Sura (RPP): podwyżki stóp procentowych się nie zakończyły.
Kotecki (RPP): dalsze podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski, inflacja PPI w USA oraz otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street.

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza wiadomość o najwyższej od grudnia 1981 inflacji w USA, wzmocniła oczekiwania inwestorów ws. 50-punktowej podwyżki stóp Fed w maju. Wg danych Departamentu Handlu w marcu dynamika amerykańskich cen konsumpcyjnych wzrosła z 7,9% r/r (w lutym) do 8,5% r/r. Perspektywa większego oprocentowania dolara obniżyła kurs EUR/USD do min. poziomu 1,0811. Jego spadek byłby większy, gdyby nie niższy od oczekiwań wynik inflacji bazowej w USA (6,5% r/r vs prognoza 6,6%).   ● [RUS-UKR]   Za to obciążeniem dla walut EU stały się słowa Putina, że rozmowy pokojowe z Ukrainą znalazły się w martwym punkcie.   ● [ZEW]   Straty walut EU (EUR/PLN max. 4,6693, USD/PLN max. 4,2992) zamortyzowała wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku nastrojów ekonomicznych w Niemczech (ZEW: -41 pkt w IV vs prognoza -48 pkt; poprzednio -39,3 pkt).   ● [RPP]   Ponadto złotego wspierały głosy Rafała Sury i Ludwika Koteckiego z RPP za kolejnymi podwyżkami stóp NBP. Podobną diagnozę postawili gracze z rynku obligacji. W efekcie rentowność polskich dziesięciolatków osiągnęła najwyższy poziom od 2011 roku (max. 6,27%).

Przed nami
   ● [NBP]   Inwestorzy z rynku PLN czekają dziś na publikacje danych nt. bilansu płatniczego Polski w lutym. Wobec znacznego wzrostu cen surowców energetycznych oraz mniejszych wpływów z unijnej kasy analitycy spodziewają się znacznego pogłębienia deficytu na rachunku obrotów bieżących (do -1,9 mld EUR), co może negatywnie rzutować na wartość złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3000). Nasza waluta ma nadzieje (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,2400) na powtórkę z poprzedniego miesiąca, kiedy to debet wyniósł -65 mln EUR, podczas gdy rynek spodziewał się -900 mln EUR.   ● [PPI]   Za granicą największą uwagę przyciąga ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji PPI w marcu. Prognozowany wzrost dynamiki cen producentów będzie oddziaływać na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), a jego spadek przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 1,0900).   ● [WS]   Gracze z Wall Street z niecierpliwością czekają na otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street. Jako jeden z pierwszych swoje sprawozdanie opublikuje bank JP Morgan Chase.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.