Neo-jastrzębie, nie-pewny premier i pu-tulny Węgier

 (czwartek, 7-04, 8:50)


 Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od grudnia 2012.
Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainie (tj. 24 lutego).
Premier RP: pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) są pewne.
Protokół Fed: wielu członków FOMC życzyłoby sobie podwyżek stóp po 50 pb. oraz zdecydowanej redukcji sumy bilansowej.
Kalendarz Eko: konferencja prezesa NBP, raport jobless claims z USA oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed.

Za nami
   ● [RPP]   Wczorajsze posiedzenie RPP zakończyło się siódmą i zarazem największą w obecnym cyklu podwyżką stopy referencyjnej NBP. Tym razem Rada zdecydowała się podnieść ją aż o 100 punktów bazowych (do 4,5% tj. najwyżej od grudnia 2012), podczas gdy prognozy zakładały jej wzrost o 50-75 pb. Odpowiedzią rynku walutowego na tę decyzję był skokowy wzrost wyceny złotego (USD/PLN min. 4,2140, EUR/PLN min. 4,6062 tj. najniżej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w dniu 24 lutego).   ● [KPO]   Naszej walucie dopomógł także głos premiera RP Mateusza Morawieckiego, że nie ma obaw o to, czy pieniądze z KPO trafią do Polski, "ponieważ to jest pewne". Dodał, że nastąpi to raczej wcześniej niż później.   ● [HUF]   Zyski złotego zredukowały potulne słowa premiera Węgier o tym, że może zapłacić za rosyjski gaz w rublach. Wywołały one wyprzedaż zaprzyjaźnionego forinta.   ● [Fed]   Szyki PLNa popsuł też dolar (EUR/USD min. 1,0879), który zyskiwał po tym, jak protokół z ostatniego posiedzenia Fed pokazał, że wielu członków FOMC życzyłoby sobie podwyżek stóp po 50 pb. oraz zdecydowanej redukcji sumy bilansowej. Bank może ją zmniejszać nawet o 95 mld USD miesięcznie (tj. dwa razy szybciej niż w latach 2017-2019). Ostatecznie po bardzo zmiennej sesji rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0901, EUR/PLN 4,6647, USD/PLN 4,2796.

Przed nami
   ● [RPP]   Zgodnie z najnowszą tradycją dzień po posiedzeniu RPP odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. W jego wystąpieniu inwestorzy będą się doszukiwać wskazówek ws. docelowego poziomu stóp procentowych w Polsce. Jastrzębi przekaz (mówiący o przestrzeni do kolejnych podwyżek) będzie wodą na młyn złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2000). Natomiast bardziej stonowane wypowiedzi (wskazujące na ograniczone pole manewru dla przyszłych ruchów) staną się piaskiem w trybach PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,3000).   ● [USA]   Globalni gracze posłuchają dziś wystąpień publicznych czterech polityków Banku Rezerwy Federalnej (Bullarda, Evansa, Bostica i Williamsa) oraz przeanalizują najnowszy raport jobless claims z amerykańskiego rynku pracy. Głosy z Fed za majową podwyżką stóp funduszy federalnych o 50 pb. oraz spadek nowych wniosków o zasiłek będą wspierały dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870), a odwrotny splot mu szkodził (punkt oporu EUR/USD: 1,0940). Z radarów nie można także tracić informacji napływających z Ukrainy.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.