Euro w natarciu

 (czwartek, 21-04, 8:50)


 Kazaks (ECB): Bank może podnieść stopy procentowe już w lipcu.
USA: w marcu sprzedaż domów na rynku wtórnym była najniższa od czerwca 2020.
Kashkari (Fed): jeśli zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw utrzymają się, to Bank będzie musiał podjąć jeszcze bardziej agresywne działania, aby obniżyć inflację.
Kalendarz Eko: dane z Polski o inflacji PPI, produkcji przemysłowej i nastrojach konsumentów oraz wystąpienia publiczne prezesów ECB i Fed. 

Za nami
   ● [EUR]   Wczorajsza sesja walutowa należała do euro (EUR/USD max. 1,0899, EUR/PLN max. 4,6465). Korzystną dla wspólnej waluty reakcję inwestorów wywołały słowa Martinsa Kazaksa z ECB, że Bank może podnieść stopy procentowe już w lipcu. Jego opinię podzielił dziś rano wiceprezes ECB Luis de Guindos. Ponadto makro-atutem europejskiego pieniądza stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście produkcji przemysłowej w Eurolandzie (2% r/r vs prognoza 1,5%; poprzednio -1,5%). Politycznego wsparcia udzielił wspólnej walucie pro-unijny prezydent Francji Emmanuel Macron dobrze wypadając w starciu z Marine Le Pen podczas wczorajszej, jedynej debaty telewizyjnej przed zbliżającą się drugą turą wyborów prezydenckich we Francji.   ● [USD]   Jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi zaszkodziła (USD/PLN min. 4,2554) najniższa od czerwca 2020 sprzedaż domów na rynków wtórnym w USA (5,77 mln w III vs prognoza 5,8 mln; poprzednio 5,93 mln). Jego straty ograniczył głos Kashkari'ego z Fed (dotychczas jednego z największych orędowników ultra luźniej polityki pieniężnej w USA), który powiedział, że Bank będzie musiał podjąć jeszcze bardziej agresywne działania, aby obniżyć inflację, jeśli zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw utrzymają się.  ● [Netflix]   Na Wall Street wiele emocji wzbudziły notowania Netflixa, którego akcje stopniały aż o 35%, po tym jak spółka zaraportowała, że w I kwartale utraciła aż 200 tys. subskrybentów.

Przed nami
   ● [MFW, BŚ]   Dziś odbędzie się doroczne spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, podczas którego będą przemawiać prezesi ECB i Fed. Jeżeli Powell nie wykluczy możliwości podwyżek stóp w USA po 75 pb. (o których mówił ostatnio Bullard), to zyska dolar (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), a stracą jego rywale (punkty oporu EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,3300). Natomiast jeśli przewodniczący FOMC odrzuci ten scenariusz wówczas zielona waluta straci na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), a złoty umocni się (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2600).   ● [GUS]   Makro-wyzwaniem dla PLNa będą dzisiejsze dane GUS nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej, nastrojów konsumentów oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w krajowym sektorze przedsiębiorstw.   ● [MF]   Pod kątem wyceny złotego warto także śledzić dzisiejszy przetarg obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów RP zaplanowało sprzedaż papierów o wartości 3 do 8 mld PLN.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.