Pytanie do NBP za 100 punktów

 (czwartek, 28-04, 8:50)


 Kochalski (RPP): nie można wykluczyć kolejnej podwyżki stóp NBP o 100 pb.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od stycznia 2017.
Gfk: zaufanie niemieckich konsumentów jest najmniejsze w historii badania.
Bank Japonii będzie chciał utrzymywać rentowność japońskich obligacji na 0%.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech, PKB USA w I kw. oraz amerykański raport jobless claims.


Za nami
   ● [EUR, PLN]   W środę uczestnikami rynków finansowych targały obawy o bezpieczeństwo energetyczne i wzrost gospodarczy w Europie po tym, jak Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Inwestorzy muszą liczyć się z tym, że zakręcenie kurka z niebieskim paliwem kolejnym krajom EU podbije inflację oraz wyhamuje gospodarkę europejską. Wymiernym skutkiem tego scenariusza był dalszy spadek wartości euro i złotego w stosunku do amerykańskiego dolara (EUR/USD min. 1,0482 tj. najniżej od stycznia 2017, USD/PLN max. 4,4938).   ● [RPP]   Bilans naszej waluty na rynku EUR/PLN poprawiła opinia Cezarego Kochalskiego z RPP o możliwej kolejnej podwyżce stopy referencyjnej NBP o 100 punktów bazowych (min. 4,6870).   ● [Makro]   Poza geopolityką obciążeniem dla wspólnej waluty stały się wiadomości makroekonomiczne o nadspodziewanym spadku zaufania konsumentów w Niemczech oraz we Francji, czyli dwóch największych gospodarkach strefy euro. Co gorsza niemiecki indeks Gfk osiągnął w maju najniższą wartość w historii badania (-26,5 pkt).   [BoJ]   Wśród walut G10 tracił także japoński jen. Kurs USD/JPY po raz pierwszy od 2020 przekroczył granicę 130,00 po tym, jak Bank Japonii zadeklarował, że będzie chciał utrzymywać rentowność japońskich obligacji na 0%.

Przed nami
   ● [KE]   Dziś zobaczymy jak przedłużająca się wojna w Ukrainie oraz nawrót pandemii w Chinach wpływają na nastoje w gospodarce strefy euro. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki Komisji Europejskiej, które prognozują kierunek i tempo rozwoju gospodarczego Eurolandu. Ich dalszy spadek może mocniej deprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [USA]   Z kolei wyzwaniem dla konkurencyjnego dolara będą wstępne dane nt. PKB USA w I kw. Prognozowany znaczy spadek dynamiki wzrostu gospodarczego za oceanem może popsuć szyki zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0580), powodując odwrócenie strumienia kapitału w stronę Europy i Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś na uwagę zasługują  jeszcze: wstępny wynik niemieckiej inflacji CPI w kwietniu oraz cotygodniowy raport jobless claims z amerykańskiego rynku pracy.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.