Beznadziejny w tył zwrot

  (czwartek, 31-03, 8:50)

 Zełenski (UKR): Rosja wysłała do Ukrainy nowych żołnierzy.
 Miediński (RUS): Kijów wyraził gotowość spełniania podstawowych żądań Kremla.
 Niemcy: w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od listopada 1981.
 Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA, amerykański raport jobless claims oraz szczyt OPEC.


Za nami
   ● [RUS-UKR]   W środę uczestnikami rynków finansowych targały wątpliwości czy Ukrainie i Rosji uda się szybko zawrzeć pokój. Ich wiarą w taki scenariusz zachwiały słowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Rosja wysłała do Ukrainy nowych żołnierzy. Poza tym jego doradca Ołeksij Arestowycz ostrzegł, że Rosja po to wycofuje swoje wojska z północy Ukrainy na wschód, aby spróbować otoczyć walczące tam siły ukraińskie. Pod wpływem tych wypowiedzi złoty zrobił w tył zwrot.   ● [CPI DE]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,6800) sprzyjał najwyższy od listopada 1981 wynik niemieckiej inflacji CPI (5,1% r/r w III vs prognoza 6,3%; poprzednio 7,3%), który dodał animuszu euro (EUR/USD max. 1,1185). Straty PLNa (zwłaszcza wobec USD: min. 4,1483) zredukował komentarz rosyjskiego negocjatora Władimira Miedińskiego, że Ukraina wyraziła gotowość spełniania podstawowych żądań Kremla.   ● [RUB]   Negatywnie dla dolara wypadł także bilans rynku USD/RUB (-4,45%), który powrócił do poziomu sprzed agresji Rosji na Ukrainę po newsie o rozmowach telefonicznych Władimira Putina z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz z premierem Włoch Mario Draghim nt. płatności za rosyjski gaz w rublach.   ● [ADP]   Pozycji zielonej waluty broniła jednak wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku dynamiki zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w marcu (ADP: 455 tys. vs prognoza 450 tys.; poprzednio 486 tys.). Wsparciem dla dolara stał się także głos Harkera z Fed, że jest otwarty na podwyżkę stóp o 50 pb. w maju.

Przed nami
   ● [PCE core, scenariusze]   Ostatni dzień marca przyniesie publikację amerykańskiego wskaźnika PCE core, który jest miarą inflacji bazowej, istotnie wpływającą na decyzje monetarne Banku Rezerwy Federalnej. Analitycy spodziewają się jego wzrostu z 5,2% r/r w styczniu do 5,5% r/r w lutym, co może zwiększyć oczekiwania na większe podwyżki stóp Fed. Taka percepcja powinna sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100) oraz szkodzić jego rywalom z grupy G10 i z koszyka rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,2200). Natomiast niższy wynik mógłby przytemperować jastrzębie oczekiwania rynku, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). W tej sytuacji inwestorzy mogliby zainteresować się wyżej oprocentowanym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1500).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Ponadto na dziś zaplanowano: szczyt OPEC, publikacje amerykańskich raportów Challengera i jobless claims, ogłoszenie decyzji Narodowego Banku Czech ws. stóp CZK (rynek spodziewa się podwyżki o 50 pb. do 5%) oraz danych nt. dochodów i wydatków Amerykanów, jak również wystąpienia publiczne plityków z ECB (de Guindosa) i Fed z Nowego Jorku (Willamsa). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.