Pozytywne zmiany czy punkt zwrotny?

 (poniedziałek, 14-3, 8:50)

Putin: nastąpiły „pewne pozytywne zmiany” w rozmowach z Ukrainą.
Zełenski: Ukraina osiągnęła "punkt zwrotny" w wojnie i "jest w drodze do zwycięstwa".
Uniwersytet Michigan: w marcu nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od września 2011.
Pandemia: Chiny zaraportowały wczoraj najwyższą od 2 lat liczbę nowych zachorowań na Covid-19.
Eko-Tydzień: posiedzenie Fed. 

Za nami
   ● [USD]   W piątek inwestorzy powrócili do zakupów bezpiecznego dolara ponieważ przedłużająca się wojna Rosji z Ukrainą i spowodowane nią wysokie ceny surowców zwiększyły obawy przed dalszym wzrostem inflacji oraz obniżeniem wzrostu gospodarczego na świecie. Co gorsza Władimir Putin dał zielone światło dla 16 tysięcy „ochotników” z Bliskiego Wschodu, którzy są gotowi walczyć u boku rosyjskiej armii „w Donbasie”. W dodatku Rosja próbuje wciągnąć Białoruś w wojnę poprzez ostrzelanie białoruskiej wsi na granicy z Ukrainą. Zyski zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0900, USD/PLN max. 4,3932) ograniczyła wiadomość o najgorszych od września 2011 roku nastrojach amerykańskich konsumentów w marcu (indeks Uniwersytetu Michigan: 59,7 pkt vs prognoza 61,5 pkt; poprzednio 62,8).   ● [EUR, PLN]   Z kolei straty walut EU zamortyzował głos Putina o "pewnych pozytywnych zmianach” w rozmowach z Ukrainą. Natomiast Zełenski poinformował, że Ukraina osiągnęła "punkt zwrotny" w wojnie i "jest w drodze do zwycięstwa". Równoważące się informacje dla euro i złotego ustabilizowały w piątek rynek EUR/PLN w przedziale od 4,7698 do 4,8078.

Przed nami
     ● [Eko-Tydzień]   W tym tygodniu obok rozwoju sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim największe zainteresowanie inwestorów budzi posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Perspektywa pierwszej od 2018 roku podwyżki stóp Fed może faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,8100, USD/PLN: 4,4000). Zmartwieniem dla złotego może być wczorajszy atak rakietowy Rosji na ukraiński poligon w Jaworowie (ok. 30 km od granicy Ukrainy z Polską). Wyglądaną nadzieją dla PLNa i innych walut EU jest zawieszanie broni pomiędzy Moskwą a Kijowem (punkt oporu EUR/USD: 1,1050; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,3200). Oprócz konkluzji ze spotkania FOMC, w najbliższych dniach poznamy jeszcze aktualne nastroje ekonomiczne w Niemczech (ZEW) oraz lutowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Chinach oraz w USA.   ● [PL]   Nie zabraknie także ważnych wydarzeń krajowych. Już jutro dowiemy się, jak zmieniły się w poprzednim miesiącu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju. Z kolei w środę NBP opublikuje bilans płatniczy Polski, a w piątek GUS poda dane o krajowej inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu.   ● [Pandemia]   Nie można także zapominać co koronawirusie, tym bardziej, że wczoraj Chiny zaraportowały najwyższą od 2 lat liczbę nowych zachorowań na Covid-19.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.