"Nierealistyczne żądania" Putina

  (poniedziałek, 21-3, 8:50)

Putin: Ukraina wysuwa coraz więcej "nowych nierealistycznych żądań".
Janczyk (RPP): potrzeba zacieśniania polityki monetarnej osłabła w związku z umocnieniem złotego i oznakami zahamowania wzrostu inflacji.
Waller (Fed): Bank powinien rozważyć podwyżki stóp o 50 pb. na swoich najbliższych posiedzeniach.
Europejskie oraz amerykańskie giełdy mają za sobą najlepszy tydzień od listopada 2020.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed. 

Za nami
W piątek na pierwszy plan wyszły czynniki przemawiające przeciwko złotemu.   ● [RPP]   Naszej walucie zaszkodziła opinia Wiesława Janczyka z RPP, który uważa, że potrzeba zacieśniania krajowej polityki monetarnej osłabła w związku z ostatnim umocnieniem złotego i oznakami zahamowania wzrostu inflacji.   ● [RUS]   Nastroje wokół PLNa i innych walut EU pogorszyła wypowiedź Putina, który w rozmowie z kanclerzem Niemiec, przyznał, że Ukraina wysuwa coraz więcej "nowych nierealistycznych żądań".   ● [Fed]   Jednocześnie apetyt na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1003) przywróciły słowa członka zarządu Fed Christophera Wallera, że Bank powinien rozważyć podwyżki stóp o 50 pb. na swoich najbliższych posiedzeniach.   ● [GUS]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,7363, USD/PLN max. 4,2884) nieco zamortyzowały wyższe od prognoz wyniki krajowej produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w lutym (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Naszej walucie pomogła też wiadomość, że rosyjskie ministerstwo finansów wypłaciło odsetki od obligacji denominowanych w dolarach, których termin zapadalności przypadał w poprzednim tygodniu. Spadek obaw przed bankructwem Rosji oraz piątkowa rozmowa prezydentów USA i Chin nt. sytuacji w Ukrainie sprawiły, że europejskie oraz amerykańskie giełdy mają za sobą najlepszy tydzień od listopada 2020 roku. 

Przed nami
     ● [GUS]   Poniedziałek przyniesie kolejne ważne informacje z polskiej gospodarki. Równocześnie o godzinie 10:00 zobaczymy jak w lutym kształtowała się krajowa sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa. Lepsze od prognoz wyniki mogą zapewnić złotemu udany początek tygodnia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2000). W przypadku gorszych danych nasza waluta może zaliczyć falstart (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,3000).   ● [Fed]   Gracze z rynku USD będą się wsłuchiwać co nowego ma do powiedzenia prezes Fed. W jego wystąpieniu inwestorzy będą się doszukiwać wskazówek ws. skali kolejnej podwyżki stóp. Jeżeli Powell podzieli piątkową opinię Wallera i opowie się za jej zwiększeniem to dolar dostanie skrzydeł (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000). Jeśli jednak będzie optował za utrzymaniem dotychczasowego tempa podwyżek (tj. o 25 pb.) to zielona waluta zostanie uziemiona (punkt oporu EUR/USD: 1,1100).   ● [Eko-tydzień]   Kluczowymi wydarzeniami makro rozpoczynającego się tygodnia będą czwartkowe publikacje wstępnych wyników indeksów PMI. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje z frontu rosyjsko-ukraińskiego. Wg Mychajło Podolaka (UKR) negocjacje mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni. Oprócz Ukrainy, ważnym punktem na ekonomicznej mapie inwestorów są również Chiny, które właśnie mierzą się z największa od dwóch lat liczbą korona-zachorowań.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.