Transatlantycki sojusz energetyczny

  (poniedziałek, 28-3, 8:50)

 Biden: USA pomogą Europie w uniezależnieniu się od rosyjskich surowców.
Rosja ogłosiła zakończenie "pierwszego etapu operacji specjalnej" w Ukrainie i skupienie się na przejęciu kontroli nad Donbasem.
Niemcy: w marcu nastroje przedsiębiorców są najgorsze od lipca 2020.
Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji po raz pierwszy od maja 2019 przekroczyła granicę 2,5%.
Eko-Tydzień: inflacja w PL (CPI) i w USA (PCE core), indeks PMI dla polskiego przemysłu oraz amerykański raport Departamentu Pracy. 

Za nami
W piątek złoty odrobił z nawiązką czwartkowe straty. PLNowi oraz innym walutom spod znaku CEE pomógł wzrost nadziei na kolejne podwyżki stóp procentowych w krajach Regionu. Skalę tych oczekiwań obrazują kontrakty FRA 6x12, które sygnalizują, że w ciągu 6 miesięcy stopa referencyjna NBP wzrośnie do poziomu 6,5%.   ● [Geopolityka]   Dobrą reklamę zrobiła naszej walucie piątkowo-sobotnia wizyta prezydenta USA w Polsce. Tuż przed przybyciem do naszego kraju, jeszcze w Brukseli Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone pomogą Europie w uniezależnieniu się od rosyjskich surowców. Ponadto waluty EU pozytywnie zareagowały na ogłoszenie przez Rosję zmiany celów wojennych w Ukrainie. Wiceszef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej poinformował o zakończeniu "pierwszego etapu operacji specjalnej" i skupieniu się na przejęciu kontroli nad Donbasem.   ● [IFO]   Zyski PLNa (EUR/PLN min. 4,6825, USD/PLN min. 4,2615) limitowała wiadomość o najgorszych od lipca 2020 nastrojach niemieckich przedsiębiorców w marcu (IFO: 98,5 pkt vs prognoza 94,1 pkt; poprzednio 90,8 pkt). Prezes Instytutu Klemens Fuest ocenił, że „firmy w Niemczech spodziewają się trudnych czasów”, co zmartwiło euro. Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,0944) sprzyjał również wzrost rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich, która po raz pierwszy od maja 2019 przekroczyła granicę 2,5%.

Przed nami
     ● [Eko-Tydzień]   Wobec rosnącej niepewności ws. ekonomicznych konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę warto śledzić zaplanowane w tym tygodniu publikacje makroekonomiczne, zwłaszcza te z gospodarki europejskiej. Już jutro poznamy indeksy zaufania konsumentów z Niemiec i Francji, w środę wskaźniki nastrojów w gospodarce strefy euro, a w piątek arcyważne dla naszej waluty dane z Polski o inflacji CPI i aktywności w krajowym przemyśle. Niższe wyniki zaszkodzą euro i złotemu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940; punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,3500), a wyższe dodadzą im animuszu (punkt oporu EUR/USD: 1,1040; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500). Z kolei dolar czeka na ogłoszenie amerykańskiej inflacji PCE (w czwartek) oraz raportu Departamentu Pracy USA (w piątek).   ● [UKR-RUS, KPO]   Niezależnie od wyników makro, pod baczną obserwacją inwestorów będzie sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim oraz przebieg rozmów pokojowych. PLN wypatruje też z nadzieją ew. decyzji Komisji Europejskiej ws. odblokowania Polsce KPO.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.