Niekończąca się wojna do końca

 (piątek, 4-3, 8:50)

Ławrow (MSZ Rosji): „Moskwa będzie kontynuować operację wojskową w Ukrainie do samego końca".
Ostrzał rosyjskiego wojska doprowadził do pożaru w największej europejskiej elektrowni atomowej w Zaporożu. 
Cena baryłki ropy Brent zbliżyła się do granicy 120 USD (max. od 2012 roku).
Agencje Fitch i Moody's obniżyły rating Rosji do poziomu "śmieciowego".
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa w tym roku.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [Wojna]   Wczoraj rozpoczął się drugi tydzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Co gorsza minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że "Moskwa będzie kontynuować operację wojskową do samego końca". Z najnowszych informacji z frontu walk wynika, że rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad strategicznym portem Chersoń, ale za to ukraińska armia odbiła Buczę w obwodzie kijowskim. W odwecie Rosjanie ostrzelali największą europejską elektrownie atomową w Zaporożu, w wyniku którego doszło tam do pożaru (na szczęście ukraińskie służby poinformowały dziś rano o jego ugaszeniu). Przedłużająca się wojna coraz bardziej niepokoi inwestorów. Martwią się oni, że drakońskie sankcje nałożone na Rosję przez kraje Zachodu wyhamują ożywienie gospodarcze w Europie oraz w Azji.   ● [Ropa, RUB]   Coraz większe przerażenie na rynkach budzi także silny wzrost notowań większości towarów i surowców naturalnych, który podbije i tak już wysoką inflację. Wczoraj cena baryłki ropy Brent zbliżyła się do granicy 120 USD (119,84 tj. najwyżej od 2012), podczas gdy jeszcze tydzień temu kosztowała ok. 95 USD. Kolejny anty-rekord zanotował wczoraj rubel (USD/RUB: +3,14%), który zwiększył straty po tym jak agencje Fitch i Moody's obniżyły rating Rosji do poziomu "śmieciowego". Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w tym roku w Rosji głębokiej recesji (PKB -7%) i wysokiej inflacji (17%).   ● [PLN, USD]   W defensywie pozostawał także złoty (EUR/PLN max. 4,8473, USD/PLN max. 4,3981). Za to konkurencyjnego dolara wzmocniła (EUR/USD min. 1,1008) wiadomość o najniższej w 2022 roku liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (215 tys. vs prognoza 225 tys.; poprzednio 233 tys.), co sugeruje, że rynek pracy za oceanem nabiera rozpędu. Dodatkowym makro-atutem zielonej waluty stał się nadspodziewany wzrost zamówień w amerykańskim przemyśle (1,4% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,7%).

Przed nami
   ● [Raport DP]   Wojennym makro-przerywnikiem będzie dzisiejsza publikacja amerykańskiego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Tradycyjnie największe zainteresowanie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Dobrym prognostykiem dla lutowych „Payrolls'ów” jest środowy raport ADP, który pokazał relatywnie wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w poprzednim miesiącu (szczegóły w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [Scenariusze]   W razie powtórzenia tego scenariusza przez NFP (wynik ok. 500 tys.) dolar mógłby jeszcze zyskać (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a złoty się osłabić (punkty oporu EUR/PLN: 4,8500, USD/PLN: 4,4000). Natomiast niski wzrost zatrudnienia może stać się impulsem do realizacji dolarowych zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,1070), w następstwie czego kapitał powróciłby do Europy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,3000).   ● [UKR]   Do większych zakupów walut EU będzie jednak zniechęcać niepewność związana z sytuacją wojenną w Ukrainie. Tym bardziej, że zbliża się weekend i inwestorzy mogą się obawiać dalszej eskalacji walk.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.