Złoty pod dnem

  (wtorek, 08-03, 8:50)

Wartość euro po raz pierwszy w historii dotknęła granicy 5,00 złotych.
Blinken (Biały Dom): USA i ich europejscy sojusznicy dyskutują nad ewentualnym zakazem importu rosyjskiej ropy.
Rynek CDS: ryzyko bankructwa Rosji wzrosło do 69%.
Sentix: W marcu indeks nastrojów inwestorów w strefie euro po raz pierwszy od 2020 osiągnął ujemny wynik.
W czwartek odbędzie się w Turcji spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy.
Moskwa przedstawiła Kijowowi warunki pokoju.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych NBP oraz bilans handlu zagranicznego USA. 


Za nami
   
[PLN]   Wczoraj po słowach amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena, że USA i ich sojusznicy z Europy dyskutują nad ewentualnym zakazem importu ropy z Rosji (brent: +4,32%), od której przecież uzależniona jest europejska gospodarka, trend spadkowy wznowiły waluty EU, a wśród nich złoty (USD/PLN max. 4,6206) oraz euro. Jednak straty polskiego pieniądza okazały się relatywnie większe,co sprawiło, że kurs EUR/PLN po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 5,00 (max. 5,0031).   ● [RUB]   Wobec obaw, że potencjalne embargo doprowadzi do upadku rosyjskiej gospodarki znów wyprzedawany był rubel (USD/RUB: +39,84%). Wg kontraktów CDS prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło wczoraj do 69%.   ● [Sentix]   Skalę rynkowego niepokoju ostatnimi wydarzeniami geopolitycznymi odzwierciedlał pierwszy od grudnia 2020 ujemny wynik indeksu nastrojów inwestorów w strefie euro grupy Sentix w marcu (-7 pkt vs prognoza 5,3 pkt; poprzednio 16,6 pkt). W następstwie tej publikacji kurs EUR/CHF po raz pierwszy od 2015 spadł poniżej parytetu (min. 0,9970), a rynek EUR/USD zbliżył się do granicy 1,0800 (min. 1,0806). Straty euro i innych walut EU zmniejszyły wiadomości o zaplanowanym na czwartek spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy w Turcji oraz o przedstawieniu przez Moskwę warunków pokojowych.

Przed nami
   ● [RPP]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia na rynku PLN będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Co prawda wszyscy analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stopy  referencyjnej, ale są podzieleni ws. jej skali. Za ostrożną decyzją (o 25-50 pb) przemawia wojna Rosji z Ukrainą, która zwiększyła geo-niepewność i pogorszyła perspektywy gospodarcze nad Wisłą. Materializacja tego scenariusza mogłaby zawieść PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 5,0000, USD/PLN: 4,6200). Z kolei do większej podwyżki (o 75-100 pb) skłania właśnie rekordowo tani PLN, który podbija i tak już wysoką inflację, a należy pamiętać, że stabilność cen jest głównym celem mandatowym NBP. W przypadku takiego ruchu nasza waluta mogłaby złapać głębszy oddech (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,9500, USD/PLN: 4,5200).   ● [HZ USA]   Gracze globalni koncentrują się dziś na publikacji grudniowego bilansu handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych. Prognozowany wzrost deficytu handlowego będzie sprzyjał korekcie spadkowej dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0935), a jego ew. spadek podkręci jeszcze bardziej zielony apetyt (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.