Moskwa destrukcyjna na froncie i konstruktywna w rozmowach

  (wtorek, 15-03, 8:50)

Podolak (UKR): rozmowy pokojowe z Moskwą stały się bardziej konstruktywne.
Kotecki (RPP): należy oczekiwać „dalszego podnoszenia stóp procentowych w Polsce”.
Rynek pieniężny PL: kontrakty FRA 6x9 sygnalizują,  że w ciągu 6 miesięcy stopa referencyjna NBP wzrośnie powyżej poziomu 6%.
Chińska giełda: indeks Hang Seng po raz pierwszy od 2016 zameldował się poniżej granicy 20 tysięcy punktów.

Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce, niemiecki wskaźnik ZEW oraz inflacja PPI w USA. 


Za nami
Początek tygodnia przyniósł pogłębienie korekty wzrostowej złotego (EUR/PLN min. 4,7079, USD/PLN min. 4,2912).   ● [UKR-RUS]   PLN oraz inne waluty EU zyskiwały na fali rosnących nadziei, że dalsze negocjacje pokojowe Ukrainy i Rosji mogą doprowadzić do deeskalacji działań wojennych za naszą wschodnią granicą. Wiarę w taki scenariusz zwiększyły słowa ukraińskiego negocjatora Mychajło Podolaka, że rozmowy z Moskwą stały się bardziej konstruktywne.   ● [RPP]   Do odbudowy zaufania do naszej waluty zachęcał też komentarz Ludwika Koteckiego z RPP, że „należy oczekiwać dalszego podnoszenia stóp procentowych w Polsce”. Jego opinię podzielił rynek terminowy, który spodziewa się, że w ciągu 6 miesięcy stopa referencyjna NBP wzrośnie powyżej poziomu 6% (przy 3,5% obecnie).   ● [Chiny]   Zyski złotego oraz innych ryzykownych aktywów ograniczyła wiadomość o wprowadzeniu korona-blokady w chińskim Shenzhen (które jest m.in. centrum krajowego sektora technologicznego), co może spotęgować zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw. W konsekwencji indeks giełdowy Hang Seng po raz pierwszy od 2016 zameldował się poniżej granicy 20 tysięcy punktów. Jednocześnie straty dolara (EUR/USD max. 1,1020) zmniejszyła najwyższa od lipca 2019 rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich (max. 2,163%).

Przed nami
   ● [CPI]   Dziś zobaczymy zarys tego, jak wojna w Ukrainie i wywołane nią skutki rynkowe (m.in. wyższe ceny surowców i rekordowo tani złoty), wpłynęły na inflację w Polsce. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dalszy wzrost ich dynamiki w lutym zwiększy oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp NBP o 75 punków bazowych, co mogłoby wydłużyć odbicie złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,2800). Natomiast niższy CPI mógłby stać się argumentem dla RPP za wypłaszczeniem ścieżki podwyżek stóp w Polsce, a to z kolei byłoby niekorzystne dla naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,3500).   ● [ZEW, PPI]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą dane o nastrojach ekonomicznych w Niemczech oraz o inflacji cen producentów w USA. Prognozowany znaczny spadek indeksu ZEW oraz wzrost wskaźnika PPI powinny szkodzić euro i sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0930). Przeciwny splot wyników podbije notowania eurodolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1030).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.