Wiara złotego w dyplomację

  (czwartek, 10-03, 8:50)

 Prezes NBP: fundamentalnie złoty powinien być znacznie mocniejszy niż teraz.
Rzeczniczka MSZ Rosji: nie dążymy do obalenia rządu ukraińskiego i wolimy osiągnąć swój cel w drodze rozmów.
Zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy: Kijów jest gotów na rozwiązanie dyplomatyczne.
RMF FM: w najbliższym czasie Komisja Europejska najprawdopodobniej zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy.
Kalendarz Eko: posiedzenie ECB, inflacja CPI oraz spotkanie MSZ Rosji i Ukrainy.


Za nami
W środę złoty w dalszym ciągu odrabiał „wojenne straty”.   ● [RU-UKR]   Do odbudowy zaufania do PLNa i innych walut EU zachęcały pokojowe sygnały z Moskwy oraz z Kijowa. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zadeklarowała wczoraj, że Kreml nie dąży do obalenia rządu ukraińskiego i wolałby osiągnąć swój cel w drodze rozmów. Z kolei zastępca szefa sztabu prezydenta Zełenskiego powiedział, że Ukraina jest otwarta na rozwiązanie dyplomatyczne. Przyznał, że jest gotowa dyskutować o rosyjskim żądaniu neutralności, ale pod warunkiem gwarancji bezpieczeństwa. Nadzieje na szybkie zakończenie krwawego konfliktu w Ukrainie sprawiły, że najlepszą sesję od prawie 2 lat zanotowały indeksy giełdowe w Europie (DAX: +7,14%) oraz w USA (S&P 500: +2,57%).   ● [NBP]   Odreagowaniu naszego pieniądza znacząco dopomógł jastrzębi głos prezesa NBP, który zapowiedział następne podwyżki polskich stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Co ważne Glapiński podkreślił też, że fundamentalnie złoty powinien być znacznie mocniejszy, niż jest teraz. Dodatkowym źródłem optymizmu PLNa (EUR/PLN min. 4,7457, USD/PLN min. 4,2939) był nieoficjalny news RMF FM o tym, że w najbliższym czasie Komisja Europejska najprawdopodobniej zatwierdzi polski Krajowy Plan Odbudowy.   ● [EUR/USD]   Naszej walucie sprzyjała także korekta wzrostowa eurodolara (EUR/USD max. 1,1095). Jej zakres mógł być jeszcze większy gdyby nie mniejszy, niż zakładano spadek liczby wakatów w amerykańskiej gospodarce (11,3 mln w I vs prognoza 10,9 mln; poprzednio 11,4 mln) oraz znaczny spadek cen ropy (Brent: -13,16%).

Przed nami
Dziś inwestorzy czekają na trzy wydarzenia najwyższej rangi.   ● [ECB]   Pierwszym (chronologicznie) będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Jeżeli okaże się, że wojna w Ukrainie nie wpłynie na zmianę planów ECB dot. wygaszenia programu skupu aktywów to euro może dalej zyskiwać na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,1100).   ● [CPI USA]   Następnie poznamy lutowy wynik amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych. Prognozowane pobicie kolejnego kilkudziesięcioletniego rekordu mogłoby przywrócić oczekiwania na większą podwyżkę stóp Fed na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC, co byłoby z kolei korzystne na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1030).   ● [RU-UKR]   W międzyczasie trzeba obowiązkowo nasłuchiwać wiadomości z tureckiej Antalyi, gdzie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy.   ● [PLN]   Dla złotego najlepszy byłby scenariusz zakładający utrzymanie na dotychczasowych obrotach drukarek ECB, niższy CPI w USA oraz pokojowy wynik rozmów Ławrow-Kuleba (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,2800). Przeciwny splot odwróci tendencję na rynku PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,3500). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.