Cztery kroki z Turcji do pokoju

 (wtorek, 22-03, 8:50)

Kotecki z RPP: „w obecnych warunkach podwyżki stóp NBP o 50-75 punktów bazowych wydają mi się wciąż właściwe”.
MSZ Turcji: Ukraina i Rosja są bliskie porozumienia w czterech kluczowych kwestiach rozmów pokojowych.
Rząd RP chce zmienić Konstytucję, aby umożliwić wyłączenie finansowania armii z progów zadłużenia.
Powell (Fed): Bank rozważy bardziej agresywne podwyżki stóp, aby zredukować inflację.
Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. stóp procentowych HUF oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed.


Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym od umocnienia złotego.   ● [RPP]   Popyt na PLNa rozbudził Ludwik Kotecki z RPP swoją opinią, wg której w „obecnych warunkach podwyżki stóp NBP o 50-75 punktów bazowych wydają mi się wciąż właściwe”.   ● [UKR-RUS]   Do szerszej aprecjacji walut EU dołożył się komunikat ministra spraw zagranicznych Turcji (będącej jednym z mediatorów w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach), że obie strony są bliskie porozumienia w czterech kluczowych kwestiach.   ● [PL]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,6772, USD/PLN min. 4,2278) częściowo wyparowały po informacji, że polski rząd chce zmienić Konstytucję RP, aby umożliwić wyłączenie finansowania armii z progów zadłużenia. Na szwank wystawiły nasz pieniądz gorsze od prognoz dane z polskiej gospodarki nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w lutym (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USD]   A na dodatek szyki PLNa popsuł dolar (EUR/USD min. 1,0961, USD/PLN max. 4,2847), który zyskał po tym, jak prezes Fed powiedział, że Bank rozważy bardziej agresywne podwyżki stóp, aby zredukować inflację. Pod wpływem tych słów prawdopodobieństwo majowej podwyżki stóp o 50 pb. wzrosło do 63,9%, na co negatywnie zareagowały amerykańskie indeksy giełdowe (DJIA: -0,58%). Innym wymiernym skutkiem wypowiedzi Powella był wzrost rentowności obligacji USA (10-letnie max. 2,342% tj. najwyżej od maja 2019). 

Przed nami
   ● [ECB, Fed]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko uwagę przyciągają wystąpienia publiczne polityków Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes ECB Christine Lagarde oraz prezesi oddziałów Fed z Nowego Jorku (John Williams), San Francisco (Mary Daly) i z Cleveland (Loretta Mester).   ● [Scenariusze]   Sygnały świadczące o możliwym rozpoczęciu normalizacji stóp ECB jeszcze w tym roku będą sprzyjać europejskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1070), a kolejne opinie decydentów o większej (tj. o  50 pb.) podwyżce stóp Fed w maju zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0960). Jeżeli chodzi o złotego to bardzo jastrzębie wypowiedzi z obu stron Atlantyku mu zaszkodzą (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,3000), a stonowane pomogą (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2000).   ● [MNB]   Pod kątem PLNa i innych walut CEE warto także śledzić ustalenia z dzisiejszego posiedzenia Narodowego Banku Węgier. Analitycy spodziewają się, że kolejnej podwyżki stóp MNB. Tym razem aż o 75 punktów bazowych (z 3,40% do 4,15%). Rynki pozostaną wyczulone na wiadomości z wojennego frontu w Ukrainie.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.