Powoli ale do przodu

  (czwartek, 24-03, 8:50)

 GUS: w marcu nastroje polskich konsumentów znacznie się pogorszyły.
Putin: Rosja będzie wyłącznie w rublach przyjmować płatności za gaz od państw z "listy nieprzyjaznych".
Zełenski: rozmowy pokojowe pomiędzy Ukrainą a Rosją są trudne, ale idą do przodu.
Wiceprezes banku centralnego Czech: CNB prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe do „znacznie powyżej 5%”, aby spowolnić inflację.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA.


Za nami
   ● [PL]   Wczorajsza wiadomość o znacznym pogorszeniu nastrojów polskich konsumentów zmartwiła złotego (EUR/PLN max. 4,7277, USD/PLN max. 4,3044). W marcu bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) stopniał z -27,7 pkt (w lutym) do -39 pkt (najniżej od 2004 roku), zaś wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) zanurkował z -19,3 pkt do -31,5 pkt. Naszej walucie zaszkodziło także dementi rzeczników rządu RP i KE ws. politycznej zgody Brukseli na polski KPO, o której mówił we wtorek minister Nowak.   ● [USD]   Nasz pieniądz i jego alianci z EU musieli oddać pole konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD min. 1,0964), którego dowartościowały głosy Mary Daly i Loretty Mester z Fed za potrzebą podwyżki stóp o 50 pb. w maju. Zyski zielonej waluty zmniejszył niespodziewany spadek sprzedaży nowych domów za oceanem w lutym (772 tys. vs prognoza 810 tys.; poprzednio 788 tys.).   ● [RUB]   Niespodziewanym zwycięzcą wczorajszej sesji walutowej okazał się okryty złą sławą rubel (USD/RUB: -6,92%), który zyskał po tym jak Putin powiedział, że Rosja będzie wyłącznie w rublach przyjmować płatności za gaz od państw z "listy nieprzyjaznych". Rosyjskiej walucie pomogły też słowa prezydenta Zełenskiego, że rozmowy pokojowe z Moskwą są trudne, a czasem konfrontacyjne, ale "krok po kroku idziemy naprzód".   ● [CZK]   W regionie CEE pozytywnie wyróżniła się korona czeska, którą napędził komentarz wiceprezesa CNB Marka Mory, że bank centralny prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe do „znacznie powyżej 5%”, aby spowolnić inflację. 

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś poznamy wstępne wyniki indeksów PMI w marcu, które pokażą nam wpływ wojny w Ukrainie na aktywność firm w Eurolandzie. Spadek tych wskaźników zwiększy obawy przed negatywnymi skutkami gospodarczymi rosyjskiej inwazji, co może uderzyć w euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0960) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,3200). W przypadku braku wyraźnego eko-impaktu waluty EU mogą przejść do ofensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,1050; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2200). W drugiej części dnia firma IHS Markit poda jeszcze szacunkowe wartości indeksów PMI dla Stanów Zjednoczonych w marcu.   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz tego w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku w lutym oraz nt. nowych w wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień publicznych polityków amerykańskiego banku centralnego. O godzinie 14:10 głos zabierze członek zarządu Fed Christopher Waller, o 14:40 prezes oddziału z Chicago Charles Evans, a o 16:00 prezes oddziału z Atlanty Raphael Bostic. Z pola widzenia nie można również tracić nowych wiadomości dot. wojny w Ukrainie i rozmów pokojowych. Dziś w tej sprawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.