Wojna i ropa

 (środa, 02-03, 8:50)

 Rosja nasiliła ataki rakietowe na Charków i Kijów.
Armia Rosyjska zajęła miasto Chersoń na południu Ukrainy.
Wg źródeł ukraińskich białoruska armia wkroczyła na Ukrainę w rejonie Czernichowa.
Parlament Europejski przyjął wniosek prezydenta Włodymyra Zełenskiego o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
Cena ropy pobiła siedmioletni rekord.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od lutego 2009.
Spółka Nord Stream 2 ogłosiła upadłość.
Wall Street: indeks Dow Jones stracił 600 pkt. (-1,76%).
 Kalendarz Eko: inflacja HICP z Eurolanduamerykański raport ADP, przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA oraz spotkanie OPEC+.  


Za nami
   
● [Wojna i ropa]   Wtorkowa sesja na rynkach finansowych rozgrywała się w cieniu rosyjskiego ostrzału rakietowego Charkowa i Kijowa oraz efektu domina wywołanego przez liczne sankcje nałożone w ostatnich dniach na Rosję przez demokratyczne kraje z całego świata. Ich konsekwencją był m.in. wzrost cen ropy do najwyższego poziomu od siedmiu lat (Brent max. 111,72 USD/brk).   ● [Akcje i bojkot]   Z kolei drożejące surowce i rosnące ryzyko ekonomiczne doprowadziły do poważnych spadków cen akcji na Wall Street i innych na światowych giełdach (DAX: -3,85%, WIG20: -1,64%, DJIA: 1,76%). Nie bez znaczenia była reakcja największych światowych koncernów na rosyjską agresję, które pozbywały się udziałów w rosyjskich firmach (np. BP), likwidowały swoje oddziały i zatrzymywały sprzedaż swoich produktów w Federacji Rosyjskiej (np. Apple). Wiele sieci handlowych zaczęło wycofywać ze sprzedaży rosyjskie i białoruskie towary, a konsumenci deklarowali ich bojkot.   ● [Fed]   Dodatkowym czynnikiem zwiększającym napięcie rynkowe była niepewność czy atak Rosji na Ukrainę nie spowoduje opóźnienia zaostrzenia polityki monetarnej Banku Rezerwy Federalnej. Wcześniej inwestorzy zakładali, że pierwsza podwyżka stóp procentowych Fed (25 lub 50 pb.) nastąpi w marcu br., a teraz nabrali poważnych wątpliwości, które najlepiej obrazuje duży spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (np. dziesięcioletnich do 1,726% tj. o 11 pb.).   ● [Makro]   W tej sytuacji na dalszy plan zeszły najnowsze dane makroekonomiczne z lutego. Warto jednak odnotować dobry wynik oficjalnego indeksu PMI dla chińskiego przemysłu (do 50,2 pkt vs oczekiwane 49,9 pkt, wobec 49,1 pkt w poprzednim miesiącu) i lekki spadek tego wskaźnika w niemieckim sektorze przemysłowym (58,4 pkt w II br. wobec 59,8 w I).   ● [PLN]   Nieźle wypadły dane PMI polskiego przemysłu, który zanotował 54,7 pkt w lutym wobec 54,5 pkt w styczniu. Nie miało to jednak większego znaczenia dla złotego, który podążał za globalnym trendem odwrotu od ryzykownych aktywów. W kulminacyjnym momencie wyprzedaży kurs EUR/PLN osiągnął pułap 4,8088 (tj. najwyżej od lutego 2009), a USD/PLN poziom 4,3112 (max. od sierpnia 2001). W tym momencie do akcji przystąpił Narodowy Bank Polski, który jak podał później w swoim komunikacie „dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote. Wg NBP “obserwowana w ostatnich dniach deprecjacja złotego nie jest spójna z fundamentami polskiej gospodarki”. W konsekwencji działań NBP złoty odzyskał część strat (EUR/PLN min. 4,6780, USD/PLN min. 4,1990).

Przed nami
Mimo, że nowe wydarzenia ekonomiczne dalej ustępują pierwszeństwa geopolityce, dziś inwestorzy muszą podzielić swoją uwagę pomiędzy informacje napływające z frontu rosyjsko-ukraińskiego, a publikację amerykańskiego raportu ADP oraz przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA.   ● [Scenariusze]   Dalsza eskalacja walk na Ukrainie, wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym USA i jastrzębi przekaz Powella będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1080) i szkodzić jego rywalom z Europy (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,3200). W przypadku zmniejszenia intensywności walk frontowych, niskiego wyniku raportu ADP i mało optymistycznego tonu przewodniczącego FOMC należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego, czyli z osłabieniem USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1150), a także umocnieniem PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2000)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.