Pokrzepiająca misja

 (środa, 16-03, 8:50)

ZEW: w marcu odnotowano rekordowy spadek nastrojów niemieckich analityków i inwestorów.
GUS: w lutym dynamika inflacji CPI spadła mniej, niż wskazywały na to uśrednione prognozy.
Putin: Ukraina „nie pokazuje poważnej postawy w kierunku znalezienia wzajemnie akceptowalnych rozwiązań”.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w USA, bilans płatniczy Polski oraz posiedzenie Fed.

Za nami
   ● [ZEW]   Wczorajsza publikacja niemieckiego indeksu ZEW pokazała, że inwazja Rosji na Ukrainę podkopała nastroje ekonomiczne za Odrą. W marcu wskaźnik runął o rekordowe 93,6 pkt (z 54,3 pkt w lutym do -39,3 pkt; przy prognozie 10 pkt). To największy miesięczny spadek tego indeksu od czasu rozpoczęcia jego publikacji w 1991 roku, co odzwierciedla skalę niepokoju badanych respondentów. Wg prezesa instytutu Achima Wambacha „recesja jest coraz bardziej prawdopodobna”. Jego słowa zdeprymowały euro (EUR/USD min. 1,0926).   ● [CPI, RPP]   Jednak złotego wybronił mniejszy, niż zakładano spadek dynamiki polskiej inflacji CPI w lutym (8,5% vs prognoza 8,1%; poprzednio 9,4%). PLNowi pomógł też głos Rafała Sury z RPP, który zapewnił, że celem Rady pozostaje niezmiennie sprowadzenie inflacji poniżej 3,5% i zapobieganie deprecjacji złotego.   ● [UKR]   Naszą walutę zbudowała także wiadomość o wizycie w Kijowie premierów Polski, Słowenii oraz Czech. Profity złotego (EUR/PLN min. 4,6906, USD/PLN min. 4,2781) mogły być większe, gdyby nie konfrontacyjne słowa prezydenta Rosji, że w trakcie rokowań Ukraina „nie pokazuje poważnej postawy w kierunku znalezienia wzajemnie akceptowalnych rozwiązań”. 

Przed nami
   ● [USA]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia będzie decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku ws. spodziewanej podwyżki (pierwszej od 2018) stóp funduszy federalnych o 25 pb. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza mierzone cenami kontraktów terminowych wynosi obecnie aż 96,3 %, a co za tym idzie można śmiało założyć, że jest już przez rynek zdyskontowany.   ● [Scenariusze]   Zdaniem analityków szansą dla dolara są projekcje stóp Fed, które mogą potencjalnie zasygnalizować pięć do sześciu podwyżek po 25 pb. do końca roku lub otwarcie przez Powella furtki do większego ruchu (o 50 pb.) w maju lub na następnych posiedzeniach FOMC (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0920). Takie oczekiwania będą szkodzić walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,3300). W przypadku bardziej ostrożnego przekazu płynącego od amerykańskiego banku centralnego należy się liczyć z deprecjacją USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1020) oraz dalszą regeneracją PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6900, USD/PLN: 4,2700) . Dodatkowym makro-wyzwaniem dla dolara będzie publikacja lutowych danych o sprzedaży detalicznej w USA, zaś dla złotego ogłoszenie przez NBP bilansu płatniczego Polski w styczniu. Z radarów nie można także tracić napływających informacji z frontu rosyjsko-ukraińskiego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.