Konkurencja i anty-reklama złotego

 (środa, 23-03, 8:50)

 Analitycy Goldman Sachs spodziewają się podwyżek stóp Fed o 50 pb. w maju i w czerwcu oraz czterech po 25 pb. w dalszej części roku.
Agencja Fitch obniżyła swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego w Polsce.
Narodowy Bank Węgier podniósł stopę procentową aż o 100 punktów bazowych.
Nowak (minister RP): jest polityczna zgoda w Komisji Europejskiej na uruchomienie polskiego KPO.
Kalendarz Eko: dane z Polski o nastrojach konsumentów oraz wystąpienia publiczne prezesów ECB i Fed. 


Za nami
   ● [Fed]   W pierwszej części wtorkowej sesji walutowej inwestorzy z rynku PLN odreagowali poniedziałkową wypowiedź prezesa Fed o rozważeniu większych podwyżek stóp w USA. Według analityków Goldman Sachs amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 50 pb. na majowym i na czerwcowym posiedzeniu, po czym dokona jeszcze czterech podwyżek po 25 pb. do końca roku. Takie perspektywy zdeprymowały złotego (EUR/PLN max. 4,7045, USD/PLN max. 4,2849).   ● [Fitch]   Anty-reklamę polskiej walucie zrobiła agencja Fitch, która obniżyła swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego nad Wisłą w 2022 (z 4,3% do 3,3%) oraz w 2023 roku (z 3,5% do 3,3%).   ● [USD, MNB]   Po południu straty złotego zredukowała korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1046) oraz decyzja Narodowego Banku Węgier o nadspodziewanej podwyżce stóp MNB (z 3,4% do 4,4%; przy prognozie 4,15%), która przyciągnęła kapitał z powrotem do regionu CEE. Nasz pieniądz czerpał również siłę ze wzrostowych sesji na giełdach po obu stronach Atlantyku (WIG20: +1,36%, DAX: +1,02%, DJIA: +0 74%) oraz ze słów ministra RP Piotra Nowaka, że jest polityczna zgoda w Komisji Europejskiej na uruchomienie polskiego KPO. 

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak wojna za naszą wschodnią granicą wpłynęła na nastroje polskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich spadek może położyć się cieniem na notowaniach złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,3000), a wzrost mógłby go opromienić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2000).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na kolejne wystąpienia publiczne prezesów Europejskiego Banku Centralnego (Christine Lagarde) oraz Banku Rezerwy Federalnej (Jeromea Powella). Sądząc po ostatnich reakcjach inwestorów można założyć, że zwycięzcę sesji na rynku EUR/USD wskaże bardziej drapieżny jastrząb (punkt wsparcia: 1,0960; punkt oporu: 1,1050).   ● [EIA]   W kontekście podwyższonej zmienności cen ropy warto dziś śledzić także ogłoszenie cotygodniowego raportu amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration (EIA) nt. zmiany zapasów paliw w Stanach.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.