NBP i MF wespół w zespół …

 (czwartek, 03-03, 8:50)

 Wczoraj wieczorem odbyła się druga tura rozmów pokojowych pomiędzy Rosją a Ukrainą.
Narodowy Bank Polski znów dokonał „sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote".
Ministerstwo Finansów RP: środki walutowe znajdujące się w dyspozycji MF będą wymieniane przede wszystkim na rynku.
ADP: w lutym zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym nadspodziewanie wzrosło.
Prezes Fed: mimo niepewności związanej z sytuacją na Ukrainie Bank rozpocznie normalizację stóp w marcu.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług EZ i USA, amerykańskie raporty Challengera i jobless claims oraz cd. przesłuchań prezesa Fed w Kongresie.


Za nami
   
● [UKR-RUS]   Inwestorzy z całego świata są coraz bardziej zaniepokojeni negatywnym wpływem przedłużającej się wojny rosyjsko-ukraińskiej na globalną gospodarkę oraz inflację. Mimo surowych sankcji nałożonych na Rosję przez kraje Zachodu rosyjska armia w ostatnich dniach nasiliła ataki na ukraińskie miasta, co zmniejszyło nadzieje rynków na dyplomatyczne zakończenie inwazji.   ● [NBP, MF]   Widmo długiej wyniszczającej wojny podtrzymało awersję inwestorów do złotego (EUR/PLN max. 4,8335, USD/PLN max. 4,3551). W sukurs PLNowi znów przyszedł Narodowy Bank Polski, który ponownie interweniował na rynku, dokonując „sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote". Za naszym pieniądzem ujęło się także Ministerstwo Finansów RP, które poinformowało, że środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji będą wymieniane przede wszystkim na rynku. Straty PLNa zmniejszyła też (EUR/PLN min. 4,7306, USD/PLN min. 4,2566) informacja o drugiej rundzie rozmów pokojowych pomiędzy delegacjami Rosji i Ukrainy.   ● [USA]   Z kolei zobyczy dolara (EUR/USD min. 1,1057) asekurował nadspodziewany wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w lutym wg ADP (475 tys. vs prognoza 390 tys.; poprzednio -301 tys.) oraz jastrzębi przekaz monetarny prezesa Fed do kongresmenów. Jerome Powell zeznając w Kongresie USA powiedział, że mimo niepewności związanej z sytuacją w Ukrainie amerykański bank centralny rozpocznie w marcu normalizację stóp funduszy federalnych.

Przed nami
   ● [Wojna]   W najbliższych dniach radary inwestorów będą nastawione na geo-sygnały z Ukrainy. Nowe dane makroekonomiczne będą wciąż znajdować się na dalszym planie. Warto jednak odnotować, że dziś w Kalendarzu Eko znajdują się m.in. indeksy PMI, ISM dla sektorów usług Eurolandu i USA, amerykańskie raporty Challengera i jobless claims oraz ciąg dalszy przesłuchań prezesa Fed w Kongresie USA. Kierunek zmian na rynku walutowym będą nadawały informacje z ukraińskiego frontu.   ● [Scenariusze]   Ich nasilenie może skutkować kolejną wyprzedażą złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8500, USD/PLN: 4,3500) oraz dalszą aprecjacją bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050). Inwestorzy polujący na taniego złotego mogą upatrywać swojej szansy w kolejnej interwencji NBP bądź po prostu w ew. zawieszeniu broni (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2500). Analitycy banku Goldman Sachs uważają, że w przypadku stabilizacji sytuacji w Ukrainie waluty i rynki akcji krajów regionu Europy Środkowo Wschodniej (CEE) mogą szybko odrobić ostatnie straty. W tej sytuacji należy się liczyć ze spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1150).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.