Pieniężne koło ratunkowe

  (środa, 09-03, 8:50)

Polska: Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od marca 2013.
Prezydent Ukrainy: jestem gotów dyskutować i znaleźć kompromis ws. przyszłości Krymu oraz samozwańczych republik w Donbasie.
USA: w styczniu deficyt handlowy był najwyższy w historii.
Biden ogłosił wprowadzenie w USA zakazu importu surowców energetycznych z Rosji.
Kalendarz EKO: konferencja prezesa NBP oraz raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji złoty odbił się od dna (EUR/PLN min. 4,8600, USD/PLN min. 4,4413).   ● [UKR]   Korektę wzrostową PLNa zapoczątkowała deklaracja prezydenta Ukrainy, który odpowiadając na pytanie dot. przedstawionych w poniedziałek przez Rosję warunków pokojowych oznajmił, że jest gotów dyskutować i znaleźć kompromis. W dodatku doradca Zełenskigo poinformował, że tempo natarcia sił rosyjskich na terytorium Ukrainy znacznie spadło.   ● [RPP]   Ponadto koło ratunkowe rzuciła złotemu krajowa Rada Polityki Pieniężnej, która podniosła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od marca 2013 (o 75 pb. do 3,5%). W komunikacie Rada podała, że Bank zrobi wszystko, aby wysoka inflacja nie utrwaliła się. Wyraziła również gotowość NBP do przeprowadzenia kolejnych interwencji na rynku walutowym.   ● [MNB]   Oprócz złotego, część strat odzyskał forint, który przeszedł do kontr-ofensywy po tym, jak Narodowy Bank Węgier podwyższył stopę zabezpieczonych pożyczek (z 5,4% do 6,4%) oraz zapowiedział, że jest gotów interweniować w celu zapewnienia stabilności sytemu finansowego.   ● [USA]   Jednocześnie do dalszych zakupów konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0959) zniechęciła wiadomość o rekordowym deficycie handlowym USA w styczniu (-89,7 mld USD vs prognoza -87,1 mld; poprzednio -82 mld). Pogorszenie dyspozycji zielonej waluty sprzyjało wzrostowi ceny ropy naftowej (Brent o 3,87%) po, tym jak prezydent Biden ogłosił wprowadzenie zakazu importu do USA surowców energetycznych z Rosji. 

Przed nami
   ● [RPP cd.]   Dziś odbędzie się konferencja prezesa NBP, która powinna wyjaśnić przyczyny wczorajszej decyzji RPP o podwyżce stopy referencyjnej o 75 pb. Jeżeli Glapiński wzmocni jastrzębi przekaz komunikatu Banku i dokona przekonywującej, werbalnej interwencji walutowej wówczas nasz pieniądz będzie dalej korygował „wojenne straty” (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8500, USD/PLN: 4,4400). W przypadku mało zdecydowanej postawy prezesa polska waluta może powrócić do defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 5,0000, USD/PLN: 4,5500).   ● [JOLTS]   Na rynkach globalnych największą makro-uwagę przyciąga dziś publikacja amerykańskiego raportu JOLTS. Wzrost liczby wakatów w gospodarce USA może otworzyć dolarowi furtkę do ponownych wzrostów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870), a spadek może ją zamknąć (punkt oporu EUR/USD: 1,0960). W kontekście rosnących obaw przed wybuchem kryzysu naftowego warto dziś śledzić także ogłoszenie cotygodniowego raportu EIA nt. zmiany zapasów amerykańskiej ropy.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.