Rubel na dnie

 (wtorek, 01-03, 8:50)

Bank centralny Rosji podniósł stopę procentową z 9,5% do 20%.
Rynek CDS: ryzyko niewypłacalności Rosji wzrosło do 37%.
Wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu) osiągnął najwyższy poziom od stycznia 2021.
Rosja i Ukraina zgodziły się kontynuować rozmowy pokojowe.
Kalendarz Eko: Indeks PMI dla polskiego przemysłu, inflacja CPI w Niemczech oraz wskaźnik ISM dla przemysłu USA.


Za nami
   ● [RUB]   Poniedziałek zapisał się na kartach historii gospodarczej jako czarny dzień rosyjskiego rubla. Kurs USD/RUB wzrósł wczoraj o 32% po tym, jak w weekend kraje Zachodu nałożyły na Rosję nowe sankcje, polegające m.in. na odcięciu największych rosyjskich banków od globalnego systemu płatności SWIFT oraz na zamrożeniu zagranicznych aktywów banku centralnego (CBR). Brak dostępu CBR do rezerw walutowych uniemożliwił mu przeprowadzenie interwencji walutowej i zmusił go do podniesienia oprocentowania rubla z 9,5% do aż 20%. Wobec zamknięcia moskiewskiej giełdy (do 5 marca br.) wyprzedawane były akcje rosyjskich spółek notowanych w Londynie (m.in. Gazprom: -62%, Sberbank: -70%, Lukoil: -50%). Pod wpływem tych zdarzeń kontrakty CDS (credit default swap), stanowiące swego rodzaju polisę ubezpieczeniową na wypadek niewypłacalności Rosji w ciągu najbliższych 5 lat, wskazały na wzrost prawdopodobieństwa takiego scenariusza z 17% do 37%.   ● [PLN]   Groźba potężnego kryzysu finansowego i gospodarczego w Rosji (było nie było naszego ważnego partnera handlowego) zaszkodziła złotemu (EUR/PLN max. 4,7140, USD/PLN max. 4,2219). Anty-inwestycyjne nastroje wzmocniły wiadomości o krwawych walkach w ukraińskim Charkowie. Skalę geo-niepokoju odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który osiągnął wczoraj najwyższy poziom od stycznia 2021. Straty PLNa i innych ryzykownych aktywów zamortyzował news, że po wczorajszych rozmowach pokojowych pomiędzy Moskwą a Kijowem obie strony zgodziły się na ich kontynuowanie.


Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy czy i jak wojna na Ukrainie wpływa na aktywność firm w naszym kraju. Informacji w tej sprawie dostarczy nam indeks PMI dla polskiego sektora przemysłu, który zostanie ogłoszony już o godzinie 9:00. Jego ew. spadek (drugi miesiąc z rzędu) może osłabić morale złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4730, USD/PLN: 4,2500), a wzrost wskaźnika mógłby dodać mu wiary w siebie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,1500).   ● [EUR/USD]   Aby odczytać azymut notowań popularnego eurodolara warto skupić się na publikacjach danych o niemieckiej inflacji CPI oraz indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu. Dalszy wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych za Odrą zagra na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1250), zaś wzrost aktywności firm w USA podreperuje konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140). Niezależnie od tych publikacji inwestorzy pozostają zakładnikami nowych informacji z frontu rosyjsko-ukraińskiego.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.