DA i NIET dla Ukrainy

  (wtorek, 29-03, 8:50)

 Rynek terminowy wycenia 4 podwyżki stóp ECB po 25 pb. do końca marca przyszłego roku.
Rynek długu USA: po raz pierwszy od 2006 dochodowość obligacji 5-letnich była wyższa od 30-letnich.
 ECB ustanowił dla NBP nową linię swapową o wartości 10 mld EUR.
 Bank Japonii skupi nieograniczoną ilość benchmarkowych obligacji.
 Kalendarz Eko: amerykański wskaźnik zaufania konsumentów – Conference Board. 


Za nami
   ● [ECB]   Podczas wczorajszej sesji inwestorzy grali na szybsze tempo normalizacji stóp procentowych w strefie euro. W efekcie rynek terminowy zaczął wyceniać aż 4 podwyżki stóp procentowych po 25 pb. do końca marca przyszłego roku. Wg statystyk agencji Bloomberga, ECB ostatni raz tak często podnosił stopy w latach 2005-2006. Wizja takiego zaostrzenia polityki pieniężnej sprzyjała euro (EUR/USD max. 1,1008), szkodząc jednocześnie walutom regionu CEE, które były do tej pory beneficjentami ulta-luźnej sytuacji monetarnej w Eurolandzie.   ● [Geopolityka]   Zmartwieniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7386, USD/PLN max. 4,3154) stały się także słowa rzecznika Kremla o braku postępu w negocjacjach z Ukrainą, a ponadto niepokój PLNa, jak też innych walut EM wzbudziła wiadomość o wprowadzeniu lockdownu w uprzemysłowionym Szanghaju, co podkopało również ceny ropy (Brent: -9,25%). Straty złotego zredukował news, że ECB ustanowił dla NBP nową linię swapową o wartości 10 mld EUR, którą będzie mógł wykorzystywać do przeprowadzania interwencji walutowych.   ● [BoJ]   W koszyku G10 największym przegranym wczorajszej sesji był japoński jen. Kurs USD/JPY po raz pierwszy od sierpnia 2015 zameldował się powyżej granicy 125,00 (max. 125,10) po tym, jak Bank Japonii zadeklarował, że zakupi nieograniczoną ilość 10-letnich obligacji rządowych. Wg analityków działanie BOJ ma na celu utrzymanie w ryzach rosnących rentowności papierów skarbowych Kraju Kwitnącej Wiśni.   ● [Inwersja]   Z kolei na amerykańskim rynku długu po raz pierwszy od 2006 dochodowość obligacji 5-letnich była wyższa od 30-letnich. Oznacza to, że doszło tam do inwersji (tj. odwrócenia) krzywej, co jest postrzegane jako zapowiedź recesji. 

Przed nami
   ● [CB]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko największą uwagę inwestorów przykuwa publikacja amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów – Conference Board. Wobec najwyższej od ponad 40 lat inflacji w USA i brutalnej wojny w Europie analitycy spodziewają się jego spadku z 110,5 pkt (w lutym) do 107 pkt w marcu. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to jego trzeci z rzędu, miesięczny spadek i najniższy wynik od ponad roku (tj. od lutego 2021).   ● [Scenariusze]   Taki rozwój wypadków może osłabić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1020), na czym skorzystają jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500). W przypadku pozytywnej niespodzianki od amerykańskich konsumentów należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940; punkty oporu EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,3200).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz wskaźnika CB, dziś na eko-agendzie znajdują się amerykańskie indeksy cen domów (wg S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (wg FHFA) oraz publiczne wystąpienia dwóch polityków Fed (Williamsa i Harkera). Inwestorzy z Europy pozostają zakładnikami informacji ws. wojny w Ukrainie. Dziś w Turcji odbędzie się kolejna runda rozmów pokojowych. Wg przecieków Financial Times z Moskwy, Rosja nie domaga się już „denazyfikacji” Ukrainy i jest gotowa pozwolić Kijowowi dołączyć do Unii Europejskiej, jeśli zrezygnuje z przystąpienia do NATO.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.