Więcej i mniej recesji

 (piątek, 28-10, 8:50)


 Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych.
W III kwartale gospodarka amerykańska urosła bardziej od prognoz.
USA: wg kwartalnego raportu PKB główny wskaźnik inflacji spadł z 7,3% do 4,2%,
Bank Japonii utrzymał parametry swojej polityki ultra-luźnej, pieniężnej bez zmian.
Kalendarz Eko: Dziś dane o inflacji z Niemiec (CPI) i z USA (Pce core), a w poniedziałek z Polski (CPI) i ze strefy euro (HICP). 

Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół posiedzenia ECB oraz publikacji danych o PKB USA w III kw.   ● [ECB]   Zaczęło się od ogłoszenia decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Mimo 75-punktowej podwyżki stóp (do 2%) euro znalazło się w odwrocie (EUR/USD min. 0,9957, EUR/PLN min. 4,7176), ponieważ jej skala została już przez rynek zdyskontowana, a część inwestorów liczyła na ruch o 100 pb. W dodatku w komunikacie podano, że „kolejne decyzje będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie”, podczas gdy poprzedni zapis mówił „o podwyżkach na kilku następnych spotkaniach”. Ponadto na konferencji prasowej prezes Lagarde położyła większy nacisk na ryzyko recesji. Gołębie sygnały z Frankfurtu zmniejszyły oczekiwania rynku ws. docelowego poziomu stóp ECB w lipcu 2023 (z 2,84% do 2,62%). Perspektywa mniejszych podwyżek w Eurolandzie sprawiła, dochodowość 10-letnich budów spadła poniżej granicy 2% (min. 1,9545).   ● [USA]   Zniżce popularnego eurodolara sprzyjała wiadomość, że w III kw. amerykańska gospodarka wyszła z technicznej recesji, a konsumenci okazali się odporni na wysoką inflację i podwyżki stóp Fed. Wg wstępnych danych Departamentu Handlu w tym czasie PKB USA wzrósł o 2,6% p.a (prognoza 2,4%; poprzednio -0,6%). Jednak największym zaskoczeniem wynikającym z publikacji tego raportu były informacje dot. inflacji. Indeks cenowy obrazujący zachowanie konsumentów pokazał wzrost kosztów utrzymania o 4,1% (tj. znacznie mniej od spodziewanych 5,3%), a główny wskaźnik inflacji spadł z 7,3% do 4,2%, dając nadzieje, że najgorsze minęło. To właśnie te dane spowodowały, że mimo odbicia gospodarki amerykańskiej III kw., oczekiwania ws. podwyżek stóp Fed spadły. Odzwierciedleniem tego zjawiska był spadek rentowności obligacji skarbowych USA. (2-letnie: min. 4,268%; 10-letnie min. 3,902%). Niekorzystne tendencje panujące na rynku długu nie przeszkodziły w zwyżce wartości dolara (USD/PLN max. 4,7556), dla którego dodatkowym makro-atutem stał się mniejszy, niż zakładano wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem, w poprzednim tygodniu (217 tys. vs prognoza 221 tys.; poprzednio 214 tys.).   [Wall Street]   Mimo optymistycznych informacji z amerykańskiej gospodarki technologiczny Nasdaq stopniał -1,63%. Giełdową czarną owcą była spółka Meta (właściciel Facebooka), której akcje stopniały 24% po tym, jak spółka podała rozczarowujące wyniki finansowe za III kw. Z tych samych powodów w handlu przedsesyjnym tracą walory Amazona i Apple. 

Przed nami

Końcówka tygodnia przyniesie publikacje danych o inflacji w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych.   ● [DE]   W pierwszej kolejności (o g. 14:00) dowiemy się jak kształtowały się ceny konsumpcyjne za Odrą. Wzrost powyżej 10% r/r zwiększy nacisk na ECB ws. kolejnej dużej podwyżki stóp w grudniu, co byłoby korzystne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0000) oraz jego peryferyjnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,6700).   ● [USA]   Pół godziny później amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ogłosi wrześniową wartość wskaźnika PCE core, który jest ważną miarą inflacji, bacznie obserwowaną przez polityków Banku Rezerwy Federalnej. Wynik powyżej 5,2% r/r może wylać kubeł zimnej wody na głowy inwestorów, grających na spowolnienie tempa podwyżek stóp w grudniu i umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950). W tym scenariuszu należy się liczyć z tym, że złoty odda większość ostatnio wypracowanych zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,7700, USD/PLN: 4,7600).   ● [PL]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy z rynku PLN wypatrują już poniedziałkowych danych o krajowej inflacji CPI w październiku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Im gorzej, tym lepiej

  (środa, 27-10, 8:50)


 Kurs EUR/USD powrócił powyżej parytetu.
Globalny indeks akcji MSCI osiągnął najwyższy poziom od pięciu tygodni.
Wielka Brytania: nowy premier opóźnił prezentację nowego budżetu.
Australia: wskaźnik cen konsumpcyjnych osiągnął najwyższą wartość od grudnia 1990 roku.
Reuters: we wtorek chińskie banki państwowe sprzedały dolary, aby umocnić juana.
Bank Kanady już drugi raz z rzędu dokonał mniejszej podwyżki stóp, niż prognozował rynek.
USA: eksport ropy jest najwyższy w historii, a jej import najmniejszy.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane nt. PKB USA w III kw.

Za nami
   ● [USD]   W czwartek inwestorzy kontynuowali grę na mniejsze podwyżki stóp Fed. Kolejną zachętą do tego była wczorajsza wiadomości o spadku sprzedaży nowych domów we wrześniu w USA i o rewizji w dół danych z sierpnia, które świadczą o tym, że poprzednie podwyżki już działają na gospodarkę amerykańską. Perspektywa spowolnienia tempa normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej uderzyła w dolara. W efekcie kurs EUR/USD powrócił powyżej parytetu (max. 1,0094 tj. najwyżej od 13 września), a rentowność obligacji dziesięcioletnich USA spadła o 10 pb. do 4,011%.   ● [EUR, GBP]   Podatny grunt pod umocnienie euro stworzyła wiadomość o zaskakującym wzroście zaufania francuskich konsumentów w październiku (82 pkt vs prognoza 77 pkt; poprzednio: 79 pkt.). Z kolei rynek GBP/USD poszybował do max. poziomu 1,1646 po tym, jak nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak opóźnił prezentację nowego budżetu z 31 października na 17 listopada br.   ● [PLN, BoC]   Na słabości dolara skorzystał również złoty (EUR/PLN min. 4,7407, USD/PLN min. 4,6989). PLNa i pozostali konkurenci amerykańskiej waluty za dobry znak przyjęli już drugą z rzędu, mniejszą od oczekiwań, podwyżkę stóp Banku Kanady (tym razem +50 pb. vs prognoza +75 pb.). W dodatku prezes BoC Tiff Macklem poinformował, że Bank zbliża się do końca cyklu zacieśniania jego polityki pieniężnej.   ● [Giełdy, ropa]   W reakcji na gołębią zmianę kursu BoC oraz w nadziei na taki sam ruch ze strony Fed (w grudniu br.) nadal rosły ceny akcji. Globalny indeks akcji MSCI osiągnął w środę najwyższy poziom od pięciu tygodni. Do tego mini-rekordu swoją cegiełkę dołożył nasz WIG20 (+3,02%). Na Wall Street nastroje determinowały rozczarowujące wyniki kwartalne Microsoftu oraz Aplhabetu (Nasdaq: -2,04%). Giełdowa wartość holdingu Googla stopniała wczoraj o 9,1% (największy dzienny spadek od marca 2020). Z kolei odwrotnie skorelowane z dolarem ceny ropy zwyżkowały mimo informacji o nadspodziewanym wzroście jej zapasów za oceanem, w poprzednim tygodniu. Wzrostowi cen sprzyjała wiadomość o największym w historii eksporcie amerykańskiej ropy i jej najniższym imporcie.

Przed nami
   ● [ECB, PKB USA]   Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa wydarzenia najwyższej rangi. Pierwszym, (chronologicznie) będzie ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych, a drugim publikacja wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w III kw.   ● [Scenariusze]   Kolejna duża podwyżka stóp ECB powinna sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0100). Zgodnie z dotychczasową logiką w tym scenariuszu zyskają także jego sąsiedzi z Regionu CEE, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,6700). Naszej walucie i jej sprzymierzeńcom może popsuć szyki wysoki wynik amerykańskiego PKB w III kw., który byłby argumentem: dla Fed za utrzymaniem 75-tempa podwyżek stóp do końca roku, a dla inwestorów za odbudową dolarowych pozycji (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0000; punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7500). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będą dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.   ● [Wall Street]   Na mikro-agendzie znajdują się kwartalne raporty finansowe Apple i Amazona. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Makro minusy i mikro plusy

  (środa, 26-10, 8:50)


 Ministerstwo Finansów Japonii odmówiło komentarza do pytania czy w ostatnich dniach zleciło interwencję na rynku walutowym.
Kurs USD/CNY spadł do najniższego poziomu od 15 lat po tym, jak Ludowy Bank Chin ustalił fixing na najniższym poziomie od połowy 2008.
IFO: w październiku nastroje przedsiębiorców pogorszyły się mniej, niż oczekiwano.
Narodowy Bank Węgier utrzymał stopy procentowe bez zmian.
USA: w sierpniu ceny domów spadły najbardziej w historii badania (tj. od 1987).
GUS zrewidował w górę sierpniowe dane nt. stopy bezrobocia.
Kalendarz Eko: decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych oraz sprzedaż nowych domów w USA.


Za nami
  ● [IFO, CB]   Wczorajsze publikacje indeksów IFO oraz Conference Board pokazały negatywny wpływ rekordowo wysokiej inflacji oraz podwyżek stóp ECB i Fed na nastroje przedsiębiorców w Niemczech oraz na zaufanie konsumentów w USA. W październiku wskaźnik niemiecki spadł z 84,4 pkt (we wrześniu) do 84,3 pkt (wobec oczekiwanych 83,2), a amerykański z 107,8 pkt do 102,5 (przy prognozie 106,5 pkt). Dodatkowym obciążeniem dla dolara stały się wiadomości o rekordowym spadku cen domów za oceanem w sierpniu (-2,6%) oraz o nadspodziewanym regresie aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Richmond w październiku (-10 pkt vs prognoza -5 pkt; poprzednio 0 pkt). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/USD zbliżył się do parytetu (0,9982 tj. najwyżej od 5 października br.), a rynek GBP/USD wzrósł do 1,1499 (+1,70%), podczas pierwszego dnia urzędowania Rishi’ego Sunaka przy Downing Street 10. Gracze z Wall Street uznali, że gorsze dane makroekonomiczne zmniejszają ryzyko większych podwyżek Fed niż te, które zostały już zdyskontowane, co utorowało drogę do wzrostu amerykańskich indeksów giełdowych (DJI: +1,07%; S&P500: +1,63%; NASDAQ: +2,25%). Motorem zwyżki były także dane FactSet, które pokazały, że do wtorku rano 71% spółek zaraportowało większe od prognoz, zyski na akcje. W tym drugim gronie znalazł się Alphabet (holding Googla) oraz Microsoft, które opublikowały swoje raporty już po zamknięciu wczorajszej sesji. Wcześniej kolor zielony przeważał także na parkietach w Europie (DAX: +0,94%, WIG20: +0,75%), gdyż lepsze od oczekiwań wyniki finansowe europejskich spółek giełdowych za III kw., pomogły zniwelować obawy dotyczące szybkiego wzrostu stóp procentowych i recesji w gospodarce strefy euro (wg prognozy IFO w IV kw. PKB spadnie tam o 0,6%).   ● [GUS]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,7572, USD/PLN min. 4,7684) limitowała sytuacja na rynku długu, a także wzrostowa rewizja danych GUS dot. stopy bezrobocia w naszym kraju w sierpniu z 4,8% do 5,2% oraz jej wyższy od oczekiwań wynik we wrześniu (5,1% vs prognoza 4,8%).   ● [MNB]   W regionie CEE negatywnie wyróżnił się forint, który po cichu liczył na kolejną podwyżkę stóp Narodowego Banku Węgier. Tymczasem MNB utrzymał swoją stopę referencyjną na poziomie 13%.

Przed nami
   ● [BoC]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych. Spodziewana kolejna podwyżka jumbo w G10 zmniejszy atrakcyjność walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8600). Natomiast ruch mniejszy niż 0,75 pb. mógłby zostać odebrany jako zapowiedź gołębiego zwrotu w polityce głównych banków centralnych, co z kolei byłoby korzystne dla EM i PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,7600).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych o sprzedaży nowych domów w USA. Jej prognozowany spadek może zaszkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0000), zaś wzrost mógłby mu pomóc w odzyskaniu równowagi po ostatnich spadkach (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9940).   ● [FB, EIA]   Na Wall Street największe emocje budzi ogłoszenie wyników finansowych spółki Meta (właściciela Facebooka) za III kw. Z kolei gracze z rynku naftowego czekają na publikacje raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy za oceanem. Rynek spodziewa się ich wzrostu (o 200 tys. baryłek), co może ograniczyć zwyżki cen.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Kto się boi domniemanych interwencji?

  (wtorek, 25-10, 8:50)


 Chiński juan jest najtańszy wobec dolara od 2008 roku.
Chińska giełda: indeks Hang Seng spadł wczoraj ok 6%, a jego technologiczny sub-indeks stopniał ponad 9%.
Bank Japonii prawdopodobnie dokonał kolejnej interwencji na rynku walutowym, aby umocnić jena.
Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w sierpniu najniższy poziom od listopada 2020.
Morawiecki: rząd będzie dążył do zacieśnienia polityki fiskalnej w najbliższym czasie.
Wielka Brytania: Rishi Sunak (ex minister finansów) został wybrany na nowego premiera.
USA: w październiku aktywność w sektorze przemysłu spadła po raz pierwszy, od ponad dwóch lat poniżej 50 pkt., do najniższego poziomu od 28 miesięcy.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik nastrojów biznesowych IFO oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board. 

 

Za nami
   ● [PMI EZ]   Wczorajsze publikacje październikowych, wstępnych wyników indeksów PMI pokazały, że gospodarka strefy euro zmierza w kierunku recesji. Łączny wskaźnik dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu spadł w tym miesiącu do 47,1 pkt z 48,1 pkt we wrześniu (wobec oczekiwanych 47,6 pkt), osiągając najniższą wartość od listopada 2020 roku. „Wygląda na to, że gospodarka strefy euro w czwartym kwartale odnotuje spadek PKB z powodu pogłębiającego się spadku produkcji oraz pogarszających się perspektyw popytu w październiku” - napisał w komentarzu do danych Chris Williamson (główny ekonomista S&P Global Market – firmy sporządzającej badanie). Recesyjne widoki gospodarcze strefy euro położyły się cieniem na notowaniach wspólnej waluty oraz złotego (EUR/PLN max. 4,7932, USD/PLN max. 4,8862).   ● [ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa oraz innych ryzykownych aktywów stały się konkluzje z zakończonego XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, na którym jej lider Xi Jinping zerwał z partyjną tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego na trzecią kadencję. Akcje chińskich gigantów technologicznych topniały z powodu obaw przed utrzymaniem restrykcyjnego podejścia KPC do prywatnego sektora. Spodziewany wzrost autorytaryzmu w drugiej największej gospodarce świata sprawił, że główny indeks giełdy w Hongkongu spadł o 6% i zameldował się wczoraj na najniższym poziomie od kwietnia 2009, a juan osiągnął najniższą wartość od 2008 (USD/CNY max. 7,3087).   ● [Dług PL]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się informacja o odwołaniu aukcji obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz komentarz agencji Bloomberga, że rentowność polskich obligacji rośnie najszybciej na świecie. Sytuację próbował uspokoić Mateusz Morawiecki mówiąc, że rząd RP będzie dążył do zacieśnienia polityki fiskalnej w najbliższym czasie i że nie planuje żadnych kolejnych wydatków, poza tymi już zaplanowanymi w budżecie.   ● [UK]   Wśród walut europejskich pozytywnie wyróżnił się funt. Kurs GBP/USD wzrósł do max. 1,1344 po wiadomości, że Rishi Sunak (ex minister finansów) został nowym liderem Partii Konserwatywnej, a tym samym premierem Wielkiej Brytanii, gdyż z wyścigu o fotel lidera Partii Konserwatywnej zrezygnowała Penny Mordaunt.   ● [PMI USA]   Zwyżce popularnego „kabla” sprzyjał również pierwszy od ponad 2 lat regres aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu w październiku (49,9 pkt vs prognoza 51 pkt; poprzednio 52 pkt), który globalnie osłabił dolara (EUR/USD max. 0,9899). Niepokojący wynik PMI z USA zwiększył nadzieje na mniejsze podwyżki stóp Fed, co z kolei ucieszyło graczy z Wall Street (DJIA: +1,34%).

Przed nami
   ● [IFO, CB]   Dziś poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców (indeks IFO) oraz zobaczymy, czy i jak zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów (indeks Conference Board). Z uwagi na rosnące koszty działalności gospodarczej, rekordowo wysoką inflację oraz podwyżki stóp ECB i Fed rynek spodziewa się pogorszenia obu wskaźników.   ● [Scenariusze]   Można więc założyć, że zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku walutowym wskażą mniejsi pesymiści. IFO > 83,2 pkt poprawi morale posiadaczy euro i walut CEE (punkt oporu EUR/USD: 0,9900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,8200), a CB > 106,5 pkt pokrzepi właścicieli dolarów (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800; punkty oporu EUR/PLN: 48300, USD/PLN: 4,9400).   ● [MNB, Wall Street]   Nasza waluta może obawiać się dzisiejszej, ewentualnej decyzji Narodowego Banku Węgier o kolejnej podwyżce stóp procentowych, która zwiększyłaby atrakcyjność forinta w Regionie CEE. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na uwadze: publikacje amerykańskich wskaźników cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA) oraz przemysłowego indeksu Fed z Richmond, a także wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Christophera Wallera. Gracze z Wall Street czekają na ogłoszenie w tym tygodniu wyników finansowych Microsoftu, Apple’a, Amazona i Alphabetu (holdingu Googla) za III kw. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Najszybszy wzrost kosztów długu na świecie

 (poniedziałek, 24-10, 8:50)


 Bloomberg: „rentowność obligacji rządowych w Polsce rośnie szybciej, niż gdziekolwiek indziej na świecie”.
Polska: we wrześniu dynamika produkcji budowlano-montażowej znacznie spadła.
WSJ: niektórzy politycy Rezerwy Federalnej obawiają się nadmiernego zaostrzenia polityki pieniężnej zbyt dużymi podwyżkami stóp Fed.
Mary Daly (Fed) chciałaby zmniejszyć skalę podwyżek stóp, ale chce najpierw zobaczyć bardziej zauważalny spadek inflacji.
Wall Street: indeksy Dow Jones Industrial, S&P 500 i Nasdaq mają za sobą najlepszy tydzień od czerwca br.
W III kwartale 2022 gospodarka chińska urosła o 3,9% r/r (prognoza 3,4%; poprzednio 0,4%).
Kalendarz Eko: wstępne wyniki wskaźników PMI dla Eurolandu i USA.

Za nami
   ● [Dług Polski]   Coraz większym zmartwieniem dla inwestorów z rynku PLN jest sytuacja na krajowym rynku długu. Wg statystyk Bloomberga „rentowność obligacji rządowych w Polsce rośnie szybciej niż, gdziekolwiek indziej na świecie”. W piątek dochodowość krajowych dziesięciolatków wzrosła powyżej granicy 9%, a Bank Gospodarstwa Krajowego odwołał dzisiejszy przetarg. W ocenie analityków agencji „Polska boleśnie przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy zaczynają się obawiać, że decydenci odwracają się plecami do problemu inflacji, aby utrzymać gospodarkę w dobrej kondycji przed przyszłorocznymi wyborami". Ekonomiści wyrażają także obawy przed ekspansywną politykę fiskalną naszego kraju oraz o uzyskanie finansowania z Unii Europejskiej. Dodatkowym źródłem niepokoju złotego (EUR/PLN max. 4,7895, USD/PLN max. 4,9325) stała się wiadomość o znacznym spadku dynamiki krajowej produkcji budowlano-montażowej we wrześniu (0,3% r/r vs prognoza 6,5%; poprzednio 6,1%).   ● [Fed]   Straty PLNa przyciął news Wall Street Journal o tym, że niektórzy członkowie Fed obawiają się ryzyka nadmiernego zacieśnienia polityki i chcą rozmawiać o zmniejszeniu skali podwyżek stóp procentowych w grudniu (EUR/PLN min. 4,7611, USD/PLN min. 4,8292). W tym gronie jest prawdopodobnie prezes oddziału z San Francisco Mary Daly, która w piątek powiedziała, że nie chce nadmiernie zacieśniać polityki pieniężnej, aby uniknąć wprowadzenia gospodarki w „dobrowolne spowolnienie”. W tym kontekście ciekawą opinię wyraziła była prezes Fed i obecna sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która uważa, że inflacja nie jest osadzona w gospodarce.   ● [Giełdy, USD]   Nadzieje na gołębią korektę w polityce Fed wywindowały notowania amerykańskich indeksów giełdowych. W efekcie Dow Jones Industrial, S&P 500 i Nasdaq zanotowały najlepszy tydzień od czerwca br. Natomiast rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich stopniała z max. 4,337% (najwyżej od listopada 2007) do min. 4,219%. W tej sytuacji zgodnie z zasadą naczyń połączonych nastąpiła deprecjacja dolara (EUR/USD max. 0,9899).   ● [BoJ, ropa]   Rynek USD/JPY po osiągnięciu pułapu 151,95 wystraszył się prawdopodobnej interwencji walutowej Banku Japonii oraz wzrostu japońskiej inflacji bazowej CPI we wrześniu do 3% r/r, przez co jen zanotował największy dzienny wzrost wartości od prawie trzech lat (1,69% do USD/JPY min. 145,51). Potknięcie zielonej waluty wykorzystali gracze z rynku naftowego, gdzie ceny ropy wzrosły w nadziei na wzrost popytu na ten surowiec w Chinach oraz w związku z ustaleniami szczytu UE, na którym przywódcy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym.

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś poznamy wstępne wyniki wskaźników PMI we wrześniu, które pokażą nam wpływ rekordowo wysokiej inflacji oraz rosnących kosztów prowadzonej działalności na aktywność firm w Eurolandzie i w USA. Wyższe wartości indeksów w Europie zagrają na konto euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9900) oraz jego sąsiadów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,8200), natomiast większa aktywność przedsiębiorców amerykańskich zapunktuje dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9820; punkty oporu EUR/PLN: 4,8300, USD/PLN: 4,9400).   ● [Eko tydzień]   W rozpoczynającym się tygodniu najwięcej emocji budzi czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz ogłoszenie wstępnych danych nt. PKB USA w III kwartale (również w czwartek), a także amerykańskiej inflacji PCE core (w piątek). Pod baczną obserwacją inwestorów pozostaje też sytuacja geopolityczna. Oprócz Ukrainy, ważnym punktem na ekonomicznej mapie jest również Wielka Brytania, która czeka na nowego premiera. Po wycofaniu się z wyścigu Borisa Johnsona w grze o fotel lidera rządzącej Partii Konserwatywnej (mającej zapewnioną większość parlamentarną jeszcze przez dwa lata) i tym samym szefa rządu, zostało dwóch polityków: były minister finansów UK Rishi Sunak oraz Liderka Izby Gmin Penny Mordaunt. Wybór ten zostanie dokonany do 28 października br.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Produkcja 3:0 Recesja

 (piątek, 21-10, 8:50)


 Polska: we wrześniu produkcja przemysłowa (wyrównana sezonowo) wzrosła trzeci miesiąc z rzędu.
Kurs USD/JPY po raz pierwszy od sierpnia 1990 zameldował się powyżej granicy 150.
Premier UK Liz Truss podała się do dymisji po utraceniu poparcia partii i społeczeństwa.
Rynek swapów zaczął wyceniać docelowy poziom stóp Fed powyżej 5% w pierwszej połowie przyszłego roku.
Harker (Fed): Bank będzie dalej podnosił stopy procentowe.
Bloomberg: chiński rząd rozważa skrócenie korona-kwarantanny z 10 do 7 dni.
Kalendarz Eko: dane z Polski o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej oraz wystąpienie publiczne Williamsa (Fed). 

Za nami
   ● [PL]   W czwartek nadeszły zaskakująco dobre informacje z krajowej gospodarki o trzecim z rzędu, miesięcznym wzroście wyrównanej sezonowo produkcji przemysłowej we wrześniu (10,3% r/r; poprzednio 11,2%). Zaskoczyły także dane o spadku dynamiki inflacji PPI (24,6% r/r vs prognoza 25,5%; poprzednio 25,5%) oraz o nadspodziewanym wzroście płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw w poprzednim miesiącu (14,5% r/r vs prognoza 13%; poprzednio 12,7%). Odpowiedzią rynku walutowego na te publikacje był wzrost wyceny złotego (EUR/PLN min. 4,7630, USD/PLN min. 4,8415).   ● [JPY]   Na rynkach globalnych głośnym echem odbiły się wydarzenia na rynku USD/JPY, który po raz pierwszy od sierpnia 1990 zameldował się powyżej granicy 150 (max. 150,43). Stało się to po tym, jak Bank Japonii zapowiedział, że dokona awaryjnej operacji skupu obligacji, oferując zakup 250 miliardów jenów (1,7 miliarda dolarów) długu publicznego, gdyż stara się ograniczyć wzrost rentowności japońskich papierów skarbowych, podczas gdy od wielu miesięcy na całym świecie długoterminowe stopy procentowe rosną wraz z inflacją i stawkami referencyjnymi banków centralnych. Na przykład dochodowość polskich dziesięciolatków wzrosła wczoraj do rekordowego poziomu 8,638%, a jeszcze na początku tego roku wynosiła ona powyżej 4%.   ● [GBP, USD]   W koszyku G10 najlepiej sobie radził funt, który zyskiwał po rezygnacji Liz Truss ze stanowiska premiera Zjednoczonego Królestwa, zapisując się na kartach historii jako najkrócej urzędująca głowa brytyjskiego rządu. Pod ogłoszeniu tej decyzji kurs GBP/USD wrósł do max. poziomu 1,1337. Globalnej pozycji dolara broniła najniższa od 4 tygodni liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (214 tys. vs prognoza 230 tys.; poprzednio 226 tys.). Dobrą reklamę zielonej walucie zrobili Patrick Harker i Lisa Cook z Fed mówiąc, że Bank powinien dalej podnosić stopy procentowe. Pod wpływem tych czynników rynek zaczął wyceniać docelowy poziom stóp Fed powyżej 5% w pierwszej połowie przyszłego roku.   ● [Giełdy, obligacje]   Oczekiwania rynku szły w parze ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: max. 4.272%, 2-letnie: max. 4.616%) oraz z spadkiem cen akcji na Wall Street (DJIA: -0,30%, S&P 500: -0,80%, Nasdaq: -0,61%).

Przed nami

   ● [PLN]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje krajowych danych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej we wrześniu. Kolejne, lepsze od prognoz wyniki zmniejszą obawy przed recesją gospodarczą w Polsce, co będzie sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,8400). Natomiast gorsze dane mogłyby wzbudzić niepokój na rynku PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,8300, USD/PLN: 4,9300).   ● [EUR/USD]   Wydarzeniem, które znajduje się na radarach globalnych graczy, jest publiczne wystąpienie prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, Johna Williamsa. Następny głos za utrzymaniem 75-punktowego tempa podwyżek stóp do końca roku (albo jeszcze dłużej) będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9750). Z kolei bardziej ostrożna narracja będzie dla niego solą w oku (punkt oporu EUR/USD: 0,9850).   ● [CAD]   Spośród innych wydarzeń globalnych warto zwrócić uwagę na dzisiejszą publikację danych o sprzedaży detalicznej w Kanadzie (o g. 14:30), która może pokazać szerszy obraz koniunktury na kontynencie amerykańskim i wpłynąć na układ sił w koszyku G10. Z pola widzenia nie można także stracić nowych wiadomości dot. brytyjskiej polityki oraz wyboru nowego lidera konserwatystów i przyszłego premiera, jak również rozwoju wydarzeń na wojnie w Ukrainie.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

NBP: zamiast V będzie W

 (środa, 20-10, 8:50)


 Polska: w październiku nastroje konsumentów pogorszyły się.
NBP: aktualne spowolnienie gospodarcze będzie dłuższe od tego wywołanego pandemią.
Putin podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na anektowanych terytoriach Ukrainy.
Rynek długu USA: rentowność dziesięcioletnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od czerwca 2008.
Biden ogłosił plan uwolnienia 15 milionów baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej, które są najniższe od maja 1984.
Kashkari (Fed): nie widziałem jeszcze dowodu, że inflacja przestała rosnąć.
Kurs USD/JPY osiągnął najwyższy poziom od 32 lat.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń, indeks Fed z Filadelfii, amerykański raport jobless claims, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA i wystąpienia publiczne czterech polityków FOMC.

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza publikacja indeksów BWUK i WWUK pokazała, że polscy konsumenci coraz bardziej odczuwają skutki galopującej inflacji oraz przedłużającej się wojny w Ukrainie. W październiku Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej stopniał z -44,2 pkt (we wrześniu) do -45,5. Spośród składowych BWUK najbardziej pogorszyła się ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (- 4,4 pkt). Z kolei Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej, syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, zanurkował z -33,2 pkt (we wrześniu) do -35,7 pkt (w październiku). Na spadek WWUK w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłego poziomu bezrobocia (-6,6 pkt) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (-2,9 pkt).   ● [NBP]   Pesymistyczne prognozy przedstawił także Narodowy Bank Polski, który ostrzegł, że aktualne spowolnienie gospodarcze będzie dłuższe od tego wywołanego pandemią koronawirusa i przyjmie kształt litery W, a nie V. Niepokojące sygnały z GUS i NBP położyły się cieniem na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,8090, USD/PLN max. 4,9281).   ● [USA]   Naszej walucie zaszkodził również powrót zainteresowania konkurencyjnym dolarem (EUR/USD min. 0,9759), który był beneficjentem wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Dochodowość dziesięciolatków osiągnęła najwyższy poziom od czerwca 2008 (max. 4,136%), a dwulatków przekroczyła pułap 4,5% (max. 4,55%), gdyż rynek zaczął wyceniać jeszcze bardziej agresywną ścieżkę podwyżek stóp Fed (dwie podwyżki po 75 pb. do końca roku, a docelowy poziom stóp funduszy federalnych na poziomie 4,95%). Taki scenariusz zakończył dwudniowy rajd na Wall Street (DJIA: -0,33%, S&P 500: -0,67% Nasdaq: -0,85%). Pozytywnie wyróżnił się Netflix, którego akcje zdrożały aż 13% po tym, jak spółka opublikowała lepsze od prognoz wyniki finansowe oraz znaczny wzrost liczby subskrybentów III kw.   ● [JPY, GBP]   Wśród walut G10 na drugim biegunie znalazły się jen oraz funt. Rynek USD/JPY zbliżył się do granicy 150,00 (max. 149,98), przy której analitycy spodziewają się kolejnej interwencji walutowej Banku Japonii i Ministerstwa Finansów. Z kolei kurs GBP/USD spadł do min. 1,1185, gdyż inwestorzy uważają, że mimo wzrostu inflacji CPI do dwucyfrowego poziomu (10,1% r/r), rosnące ryzyko recesji w brytyjskiej gospodarce może zniechęcić Bank Anglii do oczekiwanej wcześniej przez rynek, 100-punktowej podwyżki stóp BoE w listopadzie. Nie bez znaczenia dla kondycji szterlinga jest niestabilna sytuacja polityczna w Zjednoczonym Królestwie. Większość członków brytyjskiej Partii Konserwatywnej chce, by premier Liz Truss zrezygnowała ze stanowiska. Podczas gdy do dymisji podała się minister spraw wewnętrznych Suella Braverman, która złamała przepisy, wysyłając służbowego maila z prywatnej skrzynki.

Przed nami
Dzisiejszy Kalendarz Eko jest naszpikowany ważnymi wydarzeniami z Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [PL]   O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie wrześniowe dane nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Wyniki wyższe od prognoz mogą dodać animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,8400), a gorsze go uziemić (punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 4,9300).   ● [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 14:30 poznamy indeks Fed z Filadelfii oraz raport jobless claims. Z pierwszego dowiemy się o tym, jak kształtowała się aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w październiku, a z drugiego jak zmieniła się liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Na makro-agendzie dolara znajdują się także dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym USA we wrześniu (o g. 16:00). Następnie czeka nas szereg wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału Fed z z Filadelfii Patrick Harker (o g. 18:00), członek zarządu Philip Jefferson (o g. 19:30), członkini zarządu Lisa Cook (o g. 19:45) oraz członkini zarządu Michelle Bowman (o g. 20:05). Jastrzębie wypowiedzi (opowiadające się za utrzymanie 75-punktowego tempa podwyżek stóp Fed do końca roku) i lepsze od prognoz wyniki makro z amerykańskiej gospodarki, zwiększą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9750). Odwrotny eko-splot może skierować eurodolara w stronę parytetu (najbliższy punkt oporu: 0,9800). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Tyrowicz proponuje, a Morawiecki zapewnia

 (środa, 19-10, 8:50)


 Chiny opóźniły publikację kluczowych danych z drugiej największej gospodarki świata.
Tyrowicz (RPP): na listopadowym posiedzeniu Rada powinna podnieść stopy procentowe nawet o 100 pb.
Mateusz Morawiecki: środki z funduszy unijnych nie są zagrożone.
Niemcy: w październiku nastroje inwestorów niespodziewanie się poprawiły.
Komisja Europejska zaproponowała ustalenie tymczasowych limitów dziennych dla poziomu handlu gazem, aby zmniejszyć skoki cen.
USA: we wrześniu produkcja przemysłowa nadspodziewanie wzrosła.
Administracja Bidena planuje w przyszłym miesiącu sprzedaż ropy ze swoich Strategicznych Rezerw, aby obniżyć ceny paliw przed listopadowymi wyborami do Kongresu.
Bank Anglii zdementował doniesienia Financial Times jakoby BoE miał opóźnić termin rozpoczęcia programu QT.
Bloomberg: prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA w ciągu najbliższych 12-miesięcy wynosi 100%.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polce, inflacja HICP w Eurolandzie, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA oraz Beżowa Księga Fed.


Za nami
  ● [PLN]   We wtorek złoty podążał za newsami dotyczącymi krajowej polityki pieniężnej oraz planów polskiego rządu. Pierwszym impulsem umocnienia PLNa stała się poranna wypowiedź Joanny Tyrowicz z RPP, że na listopadowym posiedzeniu Rada powinna podnieść stopy procentowe nawet o 100 pb., aby przywrócić skuteczność prowadzonej polityki, co spowodowało wzrost oczekiwań na kolejne podwyżki stóp NBP. Kolejnym bodźcem były medialne spekulacje o zmianie rządowego świadczenia 500+ na 800+, które podbiły rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich do najwyższego poziomu od ponad 20 lat (max. 8,227%). Złotemu pomogły też (EUR/PLN min. 4,7807, USD/PLN min. 4,8492) zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego, że unijne środki z Funduszu Spójności, funduszy rolnych czy na innowacje nie są zagrożone.   ● [Giełdy]   Nasz pieniądz skorzystał także na dalszych zwyżkach na światowych giełdach (DAX: +0,92%, WIG20: +0,96%, DJIA: +1,12%). Popyt na akcje podtrzymały lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne banku Goldman Sachs i Johnson&Johnson oraz prognoza banku JP Morgan, że inflacja w USA osiągnęła już szczyt.   ● [ZEW]   Kolejnym wsparciem dla PLNa oraz EUR stała się wiadomość o niespodziewanej poprawie nastojów ekonomicznych w Niemczech (indeks ZEW: -59,2 pkt w X vs prognoza: -66,0 pkt; poprzednio: -61,9 pkt) oraz propozycja Komisji Europejskiej dot. ustalenia tymczasowych limitów dziennych dla poziomu handlu gazem, która ma zmniejszyć skoki cen.   ● [RBNZ, RBA]   W G10 najlepiej radziły sobie waluty z antypodów. Prym wiódł dolar nowozelandzki. Kurs NZD/USD wzrósł +0,76% po ogłoszeniu danych o inflacji w Nowej Zelandii, która w III kw. utrzymała się blisko najwyższych poziomów od 30 lat, co zwiększyło oczekiwania na kolejne podwyżki stóp RBNZ. Dobrze wypadł także australijski dolar, który zyskał po tym, jak jak protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii pokazał, że decyzja o spowolnieniu tempa podwyżek stóp była “dobrze wyważona”.   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 0,9876) stała się informacja o najgorszych od maja 2020 nastrojach na amerykańskim rynku nieruchomości w październiku (NAHB: 38 pkt vs prognoza 43 pkt; poprzednio 46 pkt). Straty USD limitował wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiej produkcji przemysłowej we wrześniu (0,4% m/m vs prognoza 0,1%; poprzednio -0,1%), a także news że administracja USA planuje w przyszłym miesiącu sprzedać ropę ze swoich Strategicznych Rezerw, aby obniżyć ceny paliw przed listopadowymi wyborami do Kongresu.   ● [BoE]   Wśród G10 jeden z gorszych wyników zanotował wczoraj funt (GBP/USD min. 1,1256). Szterling znalazł się w odwrocie po tym, jak Bank Anglii zdementował doniesienia Financial Times jakoby BoE miał opóźnić termin programu rozpoczęcia zacieśniania ilościowego (QT). W posiadaniu brytyjskiego banku centralnego znajdują się obligacje o wartości prawie 840 mld GBP, które gromadził od ponad dekady, aby stymulować ożywienie gospodarcze w ramach luzowania ilościowego (QE). 

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak zmieniły się nastroje polskich konsumentów w październiku. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich możliwy spadek może zmniejszyć wiarę w złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 4,9000), zaś ewentualny wzrost ją zwiększy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,8400).   ● [EUR/USD]  Gracze globalni czekają na publikacje danych nt. inflacji HICP w strefie euro oraz nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, a także na Beżową Księgę Fed. Wzrost cen powyżej 10% zwiększy nacisk na ECB ws. kolejnej 75-podwyżki stóp w październiku, co będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9880). Z kolei lepsze wyniki z amerykańskiego rynku budowlanego oraz optymistyczne perspektywy ekonomiczne, naszkicowane przez Bank Rezerwy Federalnej zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800).   ● [EIA]   W kontekście ostatnich zawirowań na rynku ropy spowodowanych odmienną polityką naftową USA i OPEC+ warto dziś zwrócić uwagę na raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA. Rynek oczekuje ich wzrostu (drugi tydzień z rzędu). Analitycy uważają, że wydobycie w Basenie Permskim w Teksasie i w Nowym Meksyku (największym polu naftowym w USA), wzrośnie o około 50 tys. baryłek dziennie do rekordowego poziomu 5,453 mln b/d w tym miesiącu.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.