Restrykcyjna polityka martwi dolara

  (poniedziałek, 30-10, 8:50)



 USA: we wrześniu inflacja PCE osiągnęła najniższy poziom od maja 2021.
Amerykańska polityka pieniężna jest najbardziej restrykcyjna od 2007 roku.
Prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki stóp Fed spadło niemal do zera.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro, inflacja CPI w Niemczech oraz indeks Dallas Fed z USA.

Za nami
   ● [PCE]   Piątkowa publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE core (preferowanego przez Fed miernika inflacji bazowej) utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że Bank Rezerwy Federalnej zakończył już cykl podwyżek stóp. We wrześniu indeks przedstawiający średni wzrost cen konsumpcyjnych podstawowych wydatków osobistych spadł z 3,8% r/r do 3,7% (najniżej od maja 2021) i jest o 1,6% niższy od obecnego poziomu stóp funduszy federalnych. Wg. nalityków jest to dowód na to, że obecna polityka pieniężna Fed jest najbardziej restrykcyjna od 2007 roku. W następstwie tej informacji prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki, mierzone przez rynek stóp procentowych spadło do niemal zera (do 0,1%).   ● [USD, PLN]   Wymiernym skutkiem likwidacji ostatnich „jastrzębich” zakładów był spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0597). Straty zielonej waluty zamortyzowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście wydatków Amerykanów we wrześniu (0,7% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,4%), która zwiększyła nadzieje, że w końcówce roku gospodarka USA utrzyma wysokie tempo wzrostu z III kw. Osłabienia dolara nie wykorzystał złoty (EUR/PLN max. 4,4805, USD/PLN max. 4,2509).   ● [Giełdy]   PLNowi oraz innym walutom rynków wschodzących ciążyła spadkowa sesja na światowych giełdach spowodowana obawami przed eskalacją konfliktu Izraela z Hamasem (ropa Brent: +2,90%) oraz rozczarowującymi wynikami amerykańskich blue chipów w minionym tygodniu. Wobec słabych raportów m.in. Alphabetu, Forda i Chevrona w ostatnich pięciu dniach indeksy akcji Dow Jones Industrial, S&P 500 i Nasdaq stopniały odpowiednio o 2%, 2,6% i o 2,8%.

Przed nami
   
● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikację danych nt. nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacji CPI w Niemczech oraz nt. koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed z Dallas. Jako pierwsze poznamy wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Ich wzrost mógłby podbudować morale euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz jego sąsiadów z regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). W drugiej części dnia zobaczymy, jak wstępnie kształtowały się niemieckie ceny konsumpcyjne w październiku. Ich dalszy spadek może zwiększyć oczekiwania rynku na szybsze obniżki stóp ECB w przyszłym roku, co byłoby szkodliwe dla wspólnej waluty. Makroekonomicznym wyzwaniem dla dolara będzie ogłoszenie indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który od półtora roku znajduje się na minusie oznaczającym spadek aktywności wytwórczej w 11 okręgu Rezerwy Federalnej. Jego odbicie poprawi pozycję wyjściową dolara przed rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniem Fed (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000).   ● [Eko-tydzień]   Oprócz decyzji FOMC, w tym tygodniu będziemy się jeszcze emocjonować danymi o inflacji w Polsce i Eurolandzie (jutro), o wakatach w gospodarce USA wg JOLTS (w środę), posiedzeniem Banku Anglii (w czwartek) oraz amerykańskim raportem Departamentu Pracy (w piątek).   ● [Geopolityka]   Niezależnie od wyników makro, pod baczną obserwacją inwestorów będzie sytuacja w Strefie Gazy. PLN wypatruje też z nadzieją ew. informacji z krajowej sceny politycznej dot. utworzenia nowego rządu.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

ECB wstrzymał cykl, a USA ruszyły rozwój

(piątek, 27-10, 8:50)


 Europejski Bank Centralny wstrzymał cykl podwyżek stóp procentowych.
W III kwartale gospodarka amerykańska wzrosła w najszybszym tempie od prawie dwóch lat.
USA: we wrześniu odnotowano największy od grudnia 2022 wzrost zamówień na dobra trwałego użytku.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA, wydatki i dochody Amerykanów oraz wystąpienie publiczne Barra z Fed.

Za nami
W czwartek inwestorzy byli sfokusowani na posiedzeniu ECB oraz na publikacji danych o PKB USA w III kw.   ● [ECB]   Po dziesięciu z rzędu podwyżkach stóp procentowych, wczoraj Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać je bez zmian (tj. na poziomie 4,5%). W komunikacie padano, że „wcześniejsze podwyżki wprowadzone przez Radę Prezesów w dalszym ciągu mocno oddziałują na warunki finansowania. To coraz bardziej osłabia popyt i w rezultacie tłumi inflację". Na konferencji prezes ECB Christine Lagarde powiedziała, że „ostatnie dane wskazują, że […] gospodarka powinna pozostać słaba przez resztę tego roku". Chociaż przyznała, że obniżki stóp nie były dyskutowane i takie rozmowy są absolutnie przedwczesne, rynek terminowy zaczął wyceniać pierwsze cięcie już w kwietniu przyszłego roku. Taka perspektywa „zmartwiła” euro oraz „ucieszyła” waluty regionu CEE, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,4458, USD/PLN min. 4,2111). Dodatkowym źródłem optymizmu naszego pieniądza stały się słowa desygnowanego przez opozycje na premiera RP Donalda Tuska, że w grudniu Unia Europejska może odblokować Polsce fundusze z KPO.   [USA]   Za to dolarowi sprzyjała wiadomość, że w III kw. amerykańska gospodarka rosła w najszybszym tempie od prawie dwóch lat (4,9% p.a vs prognoza 4,3%; poprzednio 1,2%). Dodatkowym makroekonomicznym atutem zielonej waluty stała się informacja o największym od grudnia 2022 wzroście zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku we wrześniu (4,7% vs prognoza 1,7%; poprzednio: -0,1%). Niewielką rysą na tym obrazie gospodarki Stanów Zjednoczonych była wyższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (210 tys. vs prognoza 209 tys.; poprzednio 200 tys.).

Przed nami
   ● [PCE]   Koniec tygodnia przyniesie ważną informację o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmiany cen konsumpcyjnych, mającym istotny wpływ na monetarne decyzje Rezerwy Federalnej. Prognozowany spadek tego wskaźnika (z 3,9% r/r w VIII do 3,7% we IX) mógłby zwiększyć przekonanie inwestorów, że Bank Rezerwy Federalnej zakończył już cykl podwyżek stóp, co miałoby negatywny wpływ na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz pozytywny na jego konkurentów z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Z kolei wzrost amerykańskiej inflacji mógłby ożywić spekulacje ws. kolejnej podwyżki, co byłoby wodą na młyn zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) i wiatrem w oczy jego rywali, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000).   ● [Inne]   Dodatkowych wskazówek ws. najbliższych decyzji Fed może dostarczyć członek zarządu Banku Michael S. Barr, którego publiczne wystąpienie rozpocznie się o godzinie 15:00. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów oraz nt. nastrojów amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan finalny za październik), których też nie można przeoczyć.




Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Super-czwartek

 (czwartek, 26-10, 8:50)


 Australia: w III kwartale inflacja CPI nadspodziewane wzrosła.
USA: we wrześniu sprzedaż nowych domów była najwyższa od maja br.
Wall Street: Nasdaq ma za sobą najgorszą sesję od lutego br.
Niemcy: w październiku nastroje przedsiębiorców poprawiły się bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane nt. PKB USA w III kw. 

Za nami
   ● [MNB, RBA]   W środę rynki finansowe dyskontowały dalsze pogłębienie rozbieżności w polityce pieniężnej banków centralnych z CEE i G10. Za taką strategią przemawiała wtorkowa decyzja Narodowego Banku Węgier o zaskakująco dużej obniżce stóp MNB oraz wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym wzroście inflacji CPI w Australii, która zwiększyła oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp RBA w listopadzie. Taki rozwój sytuacji szkodził forintowi i innym walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EUR/PLN max. 4,4898, USD/PLN max. 4,2519) oraz sprzyjał dolarowi australijskiemu, który wobec swojego starszego kuzyna z USA stał się najdroższy od prawie dwóch tygodni.   ● [USA]   Pozycji dolara broniła informacja o nadspodziewanym wzroście sprzedaży nowych domów w USA we wrześniu do najwyższego poziomu od maja br. (759 tys. vs prognoza 680 tys.; poprzednio 676 tys.). Amerykańskiej walucie pomagał też jej status bezpiecznej przystani po ogłoszeniu rozczarowujących wyników finansowych Alphabetu za III kw., które zwiększyły awersję do ryzyka na rynkach kapitałowych. W reakcji na raport spółki o najmniejszym od 11 kwartałów tempie wzrostu przychodów z segmentu chmurowego, akcje holdingu Google’a stopniały o 9,51%, a technologiczny Nasdaq zanotował wczoraj najgorszą sesję od lutego (-2,43%).   ● [DE]   Spadek kursu EUR/USD (min. 1,0539) limitowała wiadomość o nadspodziewanej poprawie nastrojów niemieckich przedsiębiorców w październiku (IFO: 86,9 pkt vs prognoza 85,9 pkt; poprzednio 85,8 pkt).

Przed nami
Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa wydarzenia najwyższej rangi.   ● [ECB]   Pierwszym, (chronologicznie) będzie ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Protokół z wrześniowego posiedzenia ECB pokazał, że ostatnia podwyżka była postrzegana przez członków Rady jako margines bezpieczeństwa w razie wystąpienia dodatkowych szoków inflacyjnych, stąd szanse na kolejny ruch są znikome. Aczkolwiek jeżeli Bank zostawiłby otwartą furtkę do dalszego zacieśniania swojej polityki pieniężnej to euro mogłoby na tym zyskać (punkt oporu EUR/USD: 1,0600).   ● [PKB USA]   Drugim kluczowym zdarzeniem będzie publikacja wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego USA w III kwartale. Rynek spodziewa się wzrostu dynamiki PKB z 2,1% p.a do 4,2% (najszybsze tempo od prawie dwóch lat), co byłoby dobrą reklamą dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500).   ● [PLN]   Realizacja obu tych scenariuszy może mieć negatywny wpływ dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000), natomiast gołębie sygnały z ECB oraz gorsze dane ze Stanów będą mu sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnch w poprzednim tygodniu i zamówień na dobra trwałego użytku we wrześniu, a także wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Christophera Wallera.




Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Koniunktura wybrała dolara

 (środa, 25-10, 8:50)


 Strefa euro: w październiku łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najniższy wynik od listopada 2020.
Narodowy Bank Węgier dokonał zaskakująco dużej obniżki stopy procentowej MNB.
Wielka Brytania: aktywność w biznesie spadła trzeci miesiąc z rzędu.
USA: w październiku odnotowano niespodziewany wzrost aktywności w sektorach przemysłu i usług.
Kalendarz Eko: indeks Ifo z Niemiec, sprzedaż nowych domów w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje październikowych, wstępnych wskaźników koniunktury PMI zwiększyły obawy przed recesją w strefie euro. Łączny indeks dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu niespodziewanie spadł z 47,2 pkt do 46,5 pkt (wobec prognozowanego wzrostu do 47,4 pkt), osiągając najniższą wartość od listopada 2020. W Niemczech - największej gospodarce bloku - aktywność biznesowa spadła czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ pogorszeniu koniunktury w przemyśle towarzyszył ponowny regres sektora usług. Co gorsza wczorajsze dane niemieckiego Instytutu Badania Opinii i Rynku pokazały, że nastroje konsumentów niespodzianie pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu, co zmniejszyło szanse na ożywienie gospodarcze za Odrą w końcówce roku (GfK: -28,1 pkt w XI vs prognoza -26,5 pkt; poprzednio -26,7 pkt). Ponure perspektywy ekonomiczne europejskiej gospodarki zmartwiły posiadaczy euro oraz walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej.   ● [MNB, PL]   Dodatkowym wyzwaniem dla znaków płatniczych z CEE stała się decyzja Narodowego Banku Węgier, który dokonał zaskakująco dużej obniżki głównej stopy procentowej MNB (12,25% vs prognoza 12,5%; poprzednio 13%). Lokalnym obciążeniem dla polskiego pieniądza (EUR/PLN max. 4,4702, USD/PLN max. 4,2200) stała się wiadomość o ponad 20-procentowym spadku nowych zamówień w krajowym przemyśle we wrześniu (-22,8% r/r). GUS podał, że niższe niż przed rokiem były nowe zamówienia w większości badanych działów, w tym o ponad połowę obniżyła się ich wartość w produkcji wyrobów z metali, o ok. 40% w produkcji odzieży, a o ok. 32% w produkcji urządzeń elektrycznych.   ● [GBP]   Na Startym Kontynencie tracił także funt szterling. Kurs GBP/USD spadł do min. 1,2153 po informacji o trzecim z rzędu miesięcznym spadku aktywności w brytyjskim biznesie w październiku.   ● [USA]   Jednocześnie makroekonomicznym atutem dolara stały się październikowe wyniki indeksów PMI dla amerykańskich sektorów przemysłu i usług, które nieoczekiwanie znalazły się powyżej granicy 50 punktów, oddzielającej regres od rozwoju (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem tych makro-rozbieżności kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,06 (min. 1,0583). 

Przed nami
Dziś na ekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane nt. nastrojów biznesowych w Niemczech oraz sprzedaży nowych domów w USA, a ponadto wystąpienie publiczne prezesa Fed Jerome Powella.   ● [DE]   W pierwszej kolejności poznamy październikową wartość indeksu instytutu Ifo, który jest uznawany przez wielu analityków za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Jego wzrost mógłby zatrzeć negatywne wrażenia po wczorajszej publikacji wskaźników PMI dla naszych zachodnich sąsiadów, co byłoby pomocne dla odbudowy pozycji euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0640) oraz walut z regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).   ● [USA]   Z kolei dolar liczy na lepsze (w stosunku do poprzedniego miesiąca) dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz na wzmocnienie jastrzębiego przekazu Fed przez Powella (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550). Jeśli zielona waluta się nie przeliczy w tych oczekiwaniach to złoty straci (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2500).   ● [BoC, EIA]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na radarze ogłoszenie decyzji Banku Kanady ws. stóp procentowych BoC (rynek oczekuje ich utrzymania bez zmian) oraz publikacje raportu EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA (analitycy spodziewają się ich spadku). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Z wysokiego konia

 (wtorek, 24-10, 8:50)


 Rynek długu USA: rentowność dziesięcioletnich obligacji przekroczyła psychologiczną granicę 5%.
 Polska: we wrześniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła najbardziej od maja 2022.
Izraelski szekel ma za sobą 11-tą spadkową sesję z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1984.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych. 

Za nami
   ● [USA]   W poniedziałek wydarzenia na rynku walutowym rozgrywały się pod dyktando amerykańskiego rynku długu. Wobec wzrostu oczekiwań inwestorów ws. utrzymania przez Fed wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas, rentowność dziesięcioletnich obligacji USA po raz drugi w ciągu ostatnich dni przekroczyła wczoraj psychologiczny poziom 5% (max. 5,021%), co zwiększyło atrakcyjność dolara. Aprecjacja zielonej waluty okazała się jednak krótkotrwała. Podobnie jak 5-procentowa dochodowość papierów skarbowych. Impulsem do korekty amerykańskich treasuries stał się wpis na portalu X (dawniej Twitter) poważanego inwestora Billa Ackmana, który poinformował, że zabezpieczył swoją krótką pozycję w obligacjach gdyż „gospodarka zwalnia szybkiej, niż sugerują najnowsze dane”. Pod wpływem tej wypowiedzi rentowność dziesięciolatków stopniała do min. 4,84%, kurs EUR/USD zbliżył się do bariery 1,07 (max. 1,0688), a rynek USD/PLN powrócił poniżej granicy 4,20 (min. 4,1722).   ● [PL]   Lokalnym wsparciem dla złotego (EUR/PLN min. 4,4521) stała się wiadomość o największym od maja 2022 wzroście krajowej produkcji budowlano-montażowej we wrześniu (11,5% r/r vs prognoza 6%; poprzednio 3,5%).   ● [Bliski Wschód]   Zyski PLNa oraz innych walut rynków wschodzących limitowały obawy przed rozlaniem się konfliktu Izraelu z Hamasem na inne kraje Bliskiego Wschodu (ropa brent: -2,53%). Wczoraj nad ranem izraelskie lotnictwo zaatakowało dwie komórki Hezbollahu zlokalizowane w Libanie, których zadaniem był ostrzał Izraela pociskami przeciwpancernymi i rakietowymi. Z kolei jeden z dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Ali Fadavi powiedział, że Iran bez wahania wystrzeli rakiety na Hajfę. Ta wojenna retoryka wystraszyła szekla, który zanotował wczoraj 11-tą spadkową sesję z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1984 roku.

Przed nami
   
● [PMI]   Dziś zostaną ogłoszone wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie aktywność gospodarek strefy euro i USA na początku ostatniego kwartału tego roku. Rynek spodziewa się poprawy koniunktury w Eurolandzie oraz jej pogorszenia w Stanach Zjednoczonych. Materializacja tej prognozy może sprzyjać walutom EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500) oraz szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). Jeśli zrealizuje się odwrotny scenariusz makroekonomiczny euro i jego sąsiedzi z regionu CEE stracą (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2500), natomiast amerykański pieniądz zyska (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600).   ● [MNB]   Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest dzisiejsza decyzja Narodowego Banku Węgier ws. spodziewanej obniżki stóp procentowych MNB. Rynek spodziewa się cięcia o 50 punktów bazowych, choć wg analityków banku Goldman Sachs może ono wynieść nawet 75 pb. W przypadku tego większego luzowania należy się liczyć z wyprzedażą forinta oraz jego kuzynów z CEE. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Restrykcyjna polityka ?

 (poniedziałek, 23-10, 8:50)


Japonia: we wrześniu inflacja CPI wyniosła 3% r/r utrzymując się 18-ty miesiąc z rzędu powyżej 2% celu BoJ.
Pan-europejski indeks giełdowy Stoxx 600 spadł (o 1,6%) do najniższego poziomu od początku 2023 roku.
Wielka Brytania: rentowność 30-letnich obligacji skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu od 1998 roku.
Kurs CHF/EUR jest najwyższy od 2015 roku.
Departament Handlu USA ogłosił plan zaostrzenia restrykcji dot. sprzedaży dla Chin zaawansowanych chipów do obsługi sztucznej inteligencji.
Kalendarz Eko: produkcja budowlano-montażowa w Polsce.

Za nami
   ● [Fed, akcje, obligacje]   W piątek globalni inwestorzy wciąż trawili słowa prezesa Banku Rezerwy Federalnej wypowiedziane poprzedniego dnia w Economic Club of New York. Opinie prezesa Fed m.in., że zmniejszenie wysokiej inflacji będzie wymagało obniżenia wzrostu gospodarczego oraz, że polityka pieniężna Fed nie jest jeszcze zbyt restrykcyjna, nadal ciążyły inwestorom giełdowym w Azji, w Europie i Stanach (SHC: -0,74%; NIKKEI: -0,54%, DAX: -1,64%, S&P 500: -1,26%). Co prawda rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadła z czwartkowego szczytu poniżej 5% (do min.: 4,944%), a prawdopodobieństwo podwyżki oprocentowania funduszy federalnych w grudniu mierzone przez CME Fed Watch Tool spadło z 39% do 20%, jednak inwestorzy nadal przewidują, że Bank Rezerwy Federalnej nie rozpocznie cięcia stóp przed czerwcem 2024.   ● [Bliski Wschód]   Jednocześnie globalne napięcie geopolityczne nieco zelżało po tym, jak palestyński Hamas zdecydował się uwolnić dwie amerykańskie zakładniczki uprowadzone z Izraela. Ta decyzja pomogła powstrzymać izraelską armię przed rozpoczęciem zapowiadanej inwazji lądowej na Strefę Gazy, doprowadzając jednocześnie do spadkowej korekty ceny ropy (Brent: -0,91%) oraz wartości bezpiecznego franka szwajcarskiego (EUR/CHF min.: 0,9417) i dolara (EUR/USD max.: 1,0603).   ● [UK]   Wyzwaniem dla funta (GBP/USD min.: 1,2093) okazała się informacja brytyjskiego GUSu (ONS), że dług netto Zjednoczonego Królestwa osiągnął we wrześniu szósty najwyższy poziom w stosunku do PKB (97,8%) od 1993 roku, kiedy zaczęto prowadzić miesięczne statystyki. Inwestorzy zaniepokojeni tym faktem oraz słabymi wynikami sprzedaży detalicznej (IX) i spadkiem zaufania konsumentów (X) wywindowali rentowność 30-letnich obligacji skarbowych UK do najwyższego poziomu od 1998 roku (5,158%).   ● [PLN]   Obok spadku napięcia geopolitycznego drugim kołem ratunkowym dla złotego okazały się najnowsze dane z polskiej gospodarki. In plus zaskoczyły zarówno wyniki sprzedaży detalicznej we wrześniu (3,6% r/r vs prognoza 3%; poprzednio 3,1%)), jak i Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC (93,9 pkt; poprzednio 93,1 pkt). Dzięki nim polska waluta utrzymała się w wąskim przedziale wahań wobec euro (EUR/PLN min.: 4,4483, max.: 4,4701) i dolara (USD/PLN min.: 4,2014, max.: 4,2264).

Przed nami
   
● [Kalendarz Eko]   Wg kalendarza gospodarczego dziś dowiemy się tylko jak we wrześniu kształtowała się produkcja budowlano-montażowa w Polsce (o g. 10:00). Dużo więcej makroekonomicznych emocji czeka nas w kolejnych dniach. Już jutro poznamy wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA w październiku. W środę posłuchamy co nowego ma do powiedzenia prezes Fed Jerome Powell. W czwartek będziemy się emocjonować posiedzeniem ECB oraz danymi nt. wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w II kwartale br. Natomiast w piątek opublikowany zostanie wskaźnik amerykańskiej inflacji PCE core.   ● [Scenariusze]   W tym tygodniu inwestorzy przygotowują się przede wszystkim na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Inwestorzy w większości obstawiają, że Bank wstrzyma cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Ewentualne wznowienie gry na kolejną podwyżkę stóp podbije wartość wspólnej waluty wobec dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0650) i jej europejskich konkurentów (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2500). Z kolei pozycjonowanie pod rychłe zakończenie procesu zaostrzania polityki ECB przyniesie odwrotny skutek (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Potrzebny niższy wzrost

 (piątek, 20-10, 8:50)


 Jerome Powell (Fed) Inflacja jest wciąż zbyt wysoka i niższy wzrost gospodarczy jest prawdopodobnie potrzebny aby ją obniżyć.
 We wrześniu Japonia zanotowała zaskakującą nadwyżkę w handlu zagranicznym.
 Pan-europejski indeks giełdowy Stoxx 600 spadł (o 1,16%) do najniższego poziomu od 15 marca br.
 Wall Street: Dzięki lepszemu od prognoz kwartalnemu wynikowi Netflixa cena jego akcji skoczyła o 16%, co jest najlepszym wynikiem od stycznia 2021.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, polski Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC, a także wystąpienie publiczne prezesa oddziału Fed w Filadelfii Patricka Harkera.

Za nami
● [USA, Fed]   W czwartek w centrum uwagi rynków finansowych był prezes Banku Rezerwy Federalnej. Jego wystąpienie w Economic Club of New York, podobnie jak amerykańskie dane opublikowane przed nim, nie dały jednoznacznej wskazówki ws. dalszego kursu polityki monetarnej Fed. Indeks Fed z Filadelfii i indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board zasygnalizowały koniunkturę gorszą od prognoz ekonomistów (wyniki w naszym Kalendarzu Eko), natomiast liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgłoszonych w zeszłym tygodniu okazała się niższa od oczekiwań rynkowych (198 tys. vs. prognoza 212 tys.). Rynek amerykańskich obligacji zinterpretował tę dobrą sytuację na rynku pracy jako czynnik uporczywie wysokiej inflacji i sygnał do podwyższenia rentowności, przez co dochodowość 10-latków otarła się o granicę 5% (max. 4,996%). Z kolei prezes Fed Jerome Powell, choć zauważył spadek dynamiki cen, to jednak uznał, że inflacja jest wciąż zbyt wysoka i niższy wzrost gospodarczy jest prawdopodobnie potrzebny aby ją obniżyć.   ● [Obligacje, dolar, akcje]   Niejednoznaczne sygnały płynące z amerykańskiej gospodarki i z Rezerwy Federalnej doprowadziły do realizacji zysków na rynkach obligacji i USD (np. EUR/USD max.: 1,0617). Natomiast potrzeba obniżenia wzrostu gospodarczego sugerowana przez Powella podcięła skrzydła inwestorom z Wall Street (DJI: -0,75 %; S&P500: -0,85 %; NASDAQ: -0,96 %).   ● [PLN]   Tymczasem niezłe wyniki krajowej produkcji przemysłowej poprawiły morale złotego, który dzięki temu dotrzymał kroku wspólnej walucie (EUR/PLN min.: 4,4371, max.: 4,4655), jednocześnie wyprzedzając dolara (USD/PLN min.: 4,1951).

Przed nami
   
● [Kalendarz Eko]   Dziś na agendzie ekonomicznej sprzedaż detaliczna w Polsce (o g. 10:00) oraz w Wielkiej Brytanii, polski Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC (o g. 9:00), a także wystąpienie publiczne prezesa oddziału Fed w Filadelfii Patricka Harkera(o g. 19:00).   ● [Scenariusze]   Poza najnowszymi danymi rynki finansowe muszą jeszcze przetrawić wczorajsze wystąpienie Jerome Powella. Ewentualne odbicie polskiej sprzedaży detalicznej w połączeniu z antydolarową interpretacją słów prezesa Banku Rezerwy Federalnej może przynieść efekt w postaci umocnienia złotego (punkt oporu EUR/USD: 1,0650; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). W przypadku spowolnienia krajowego detalu lub odwrotu od ryzykownych aktywów w stronę dolara polska waluta znajdzie się pod rynkową presją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.