Karty FED na stół w Jackson Hole

  (piątek, 27-08, 8:00)


Departament Handlu USA zrewidował w górę dane nt. PKB w II kw.
W poprzednim tygodniu w Stanach Zjednoczonych liczba nowych wniosków o zasiłek była wyższa niż zakładano.
Kalendarz Eko: fokus na wystąpienie prezesa FED w Jackson Hole. 

Za nami

Wczorajsza sesja walutowa upłynęła w atmosferze wyczekiwania na dzisiejsze wystąpienie prezesa FED (więcej na ten temat w części Przed nami). Niepewność związana z tym wydarzeniem spowodowała u inwestorów awersję do otwierania nowych pozycji i zmniejszyła płynność rynku walutowego.   ● [Makro]   Podobny efekt miały wczorajsze mieszane publikacje z amerykańskiej gospodarki. Z jednej strony Departament Handlu poinformował o wzrostowej rewizji danych PKB USA w II kw. (z 6,5% p.a do 6,6% p.a), a z drugiej Departament Pracy podał wyższą od oczekiwań liczbę osób ubiegających się w poprzednim tygodniu po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych (353 tys. vs prognoza 350 tys.). W rezultacie rynek bazowy EUR/USD poruszał się w czwartek w wąskim przedziale od 1,1742 do 1,1779.   ● [FED]   Nie odczarował dolara prezes oddziału FED w Dallas Robert Kaplan, który powtórzył swój pogląd, że we wrześniu Bank powinien ogłosić rozpoczęcie redukcji skupu aktywów w październiku. Wobec braku impulsów z rynków globalnych kursy EUR/PLN i USD/PLN znalazły się w przedziale konsolidacji, odpowiednio 4,5679 - 4,5796 i 3,8801- 3,8961.   ● [Geopolityka]   Bez wpływu na rynki walutowe pozostały wczorajsze wydarzenia w pobliżu lotniska w Kabulu (w Afganistanie), gdzie doszło do dwóch wybuchów, w których zginęło co najmniej 60 osób (w tym 12 żołnierzy USA), a ponad sto zostało rannych.

Przed nami

   [Jackson Hole]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dnia i tygodnia, a zdaniem bardzo wielu analityków nawet i całych wakacji, będzie wystąpienie prezesa FED na dorocznym sympozjum w Jackson Hole. To wydarzenie od lat przyciąga najwyższą uwagę uczestników rynków finansowych, ponieważ często są tam komunikowane ważne informacje dotyczące amerykańskiej polityki pieniężnej. Tym razem inwestorzy czekają na wskazówki dot. terminu rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów.   ● [Scenariusze]   Jeżeli Powell powie, że gospodarka znajduje się na właściwym torze, a ryzyka związane z delta-wirusem są możliwe do opanowania to będzie sugerować, że tapering może rozpocząć się szybko. Taki przekaz będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1720) i solą w oku złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9500). Natomiast jeśli przewodniczący FOMC wyrazi zaniepokojenie sytuacją epidemiologiczną za oceanem to będzie wskazywać, że proces normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej może się opóźnić. W tym scenariuszu należy się liczyć z wyprzedażą zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1790), a uwolniony kapitał mógłby trafić m.in. na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.