Rozbrykana inflacja

  (środa, 4-08, 8:00)

 Ekonomiści: inflacja w Polsce nieprędko powróci do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu NBP.
Banki centralne Nowej Zelandii i Australii zaostrzyły swoją politykę monetarną.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, amerykański raport ADP oraz wystąpienie publiczne wiceprezesa FED. 

Za nami

   ● [CEE]   We wtorek wzrosło przekonanie inwestorów, że wysoka inflacja wymusi na Radzie Polityki Pieniężnej podjęcie działań zaostrzających krajową politykę pieniężną. Według ekonomistów nasz wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nieprędko powróci do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu NBP, co może oznaczać, że do pierwszej podwyżki stóp dojdzie już w listopadzie br. Takie rozumowanie podtrzymało popyt na złotego (EUR/PLN min. 4,5461, USD/PLN min. 3,8271, oba najniżej od 12 lipca). Jeszcze większym zainteresowaniem w regionie CEE cieszył się forint (EUR/HUF min. 354,210), którego podbudowała deklaracja wiceprezesa Banku Węgier Barnabasa Virag'a o tym, że MNB chce jak najszybciej ograniczyć inflację i przywrócić stabilność cen.   ● [G10]   Za to wśród walut G10 prym wiódł nowozelandzki dolar (NZD/USD: +0,56%). Zyskał on po tym, jak Bank Rezerwy Nowej Zelandii zapowiedział, że wkrótce rozpocznie konsultacje ws. sposobów zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych. Dodatkowym źródłem mocy popularnego kiwi jest poranna wiadomość o najniższej od grudnia 2019 stopie bezrobocia w NZ (4% w II kw. vs prognoza 4,5%). Wśród wygranych wczorajszej sesji walutowej znalazł się także dolar australijski (AUD/USD: +0,40%), który zyskał dzięki ograniczeniu tempa skupu aktywów przez Bank Rezerwy Australii. Pozycji amerykańskiego dolara w starciu z jego kuzynami z antypodów oraz z walutami EU (EUR/USD min. 1,1853), broniły lepsze od oczekiwań dane z USA nt. zamówień w przemyśle (1,5% m/m vs prognoza 1,1%).

Przed nami

   ● [ADP]   Dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja amerykańskiego raportu ADP, który m.in. pokaże zmianę zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (o g. 14:15). Wiadomości te mogą okazać się cenną wskazówką dla inwestorów przed piątkowymi payrolls'ami. Wynik powyżej 700 tys. będzie zachęcał walutowych graczy do pro-dolarowych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1840) i anty-złotówkowych zakładów (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8800), a niższy odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,1900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,8200).   ● [ISM, FED]   Dodatkowym makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będzie ogłoszenie lipcowej wartości indeksu ISM dla sektora usług USA. Uczestnicy rynku USD powinni także posłuchać wystąpienia publicznego wiceprezesa FED Richarda Claridy, który może rzucić więcej światła na termin rozpoczęcia ograniczenia skupu aktywów (tzw. taperingu). Z kolei posiadacze euro liczą na wysokie, końcowe wyniki indeksów PMI dla usług krajów Eurolandu w lipcu. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.