Makro i geo-niepokoje

  (wtorek, 17-08, 8:00)


 Bloomberg: gospodarka Chin bardzo szybko traci impet.
USA: w sierpniu koniunktura w stanie Nowy Jork znacznie się pogorszyła.
WSJ: FED chce zakończyć skup aktywów w połowie przyszłego roku.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa FED. 

Za nami

   ● [Bez ryzyka]   Początek tygodnia przyniósł ochłodzenie klimatu inwestycyjnego na świecie. Przyczyną pogorszenia rynkowej aury były ostatnie informacje z USA o najgorszych od dekady nastrojach konsumentów oraz dane z Chin, świadczące o nadspodziewanym spadku dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które zwiększyły obawy przez wyhamowaniem ożywienia gospodarczego na całym świecie. Dodatkowym źródłem makro-niepokoju w Stanach była wczorajsza wiadomość o znacznym pogorszeniu koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork. Indeks NY Empire State stopniał z 43 pkt zanotowanych w lipcu do 18,3 pkt uzyskanych w sierpniu, podczas gdy rynek spodziewał się jego spadku do 28,9 pkt. Niemałym zmartwieniem dla inwestorów były także weekendowe wydarzenia militarne w Afganistanie, gdzie doszło do zajęcia Kabulu przez Talibów i przejęcia przez nich władzy w całym kraju.   ● [FX]   W tych niespokojnych okolicznościach walutowi gracze powrócili do zakupów bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1763). Jego atrakcyjność zwiększył news dziennika Wall Street Journal o tym, że FED chce zakończyć skup aktywów w połowie przyszłego roku, co sugeruje szybsze wycofywanie się z luzowania ilościowego niż w 2013 roku, kiedy to Bank rozpoczął zacieśnianie polityki po kryzysie w 2008. Złoty mimowolnie podążał za rynkiem bazowym EUR/USD (EUR/PLN min. 4,5576, USD/PLN max. 3,8812).

Przed nami

    [USA]   Dziś wszyscy inwestorzy czekają na publikacje lipcowych danych nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA oraz na publiczne wystąpienie prezesa FED. Lepsze od oczekiwań wyniki z gospodarki amerykańskiej oraz eko-optymizm Powella mogą nakręcić oczekiwania na to, że bank centralny Stanów Zjednoczonych zapowie zaostrzenie swojej polityki na przyszłotygodniowym sympozjum w Jackson Hole. Taki rozwój wypadków będzie nową wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1750) i wiatrem w oczy złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5850, USD/PLN: 3,9300). Z kolei gorsze dane oraz ostrożne stanowisko przewodniczącego mogą wskazywać, że FOMC wstrzyma się z decyzją o rozpoczęciu taperingu. W tym scenariuszu należy się liczyć ze spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1810), na czym skorzystają jej rywale z G10 i EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5500, USD/PLN 3,8500)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.