Szerzy się defetyzm

  (wtorek, 31-08, 8:00)


Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu nadspodziewanie pogorszyły się w sierpniu.
Niemcy: ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu najbardziej od 1993 roku.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP) oraz amerykański indeks zaufania konsumentów – Conference Board.

Za nami

W poniedziałek na rynku walutowym utrzymywały się nastroje anty-dolarowe i pro-złotówkowe (EUR/PLN min. 4,5519, USD/PLN min. 3,8486) spowodowane piątkowym wystąpieniem prezesa FED w Jackson Hole. To właśnie tam Powell dał do zrozumienia, że droga od taperingu do podwyżek stóp jest bardzo daleka i trudna do przewidzenia.   ● [Dallas]   Nowych powodów do sprzedaży zielonej waluty dostarczył wczoraj przemysłowy indeks Dallas FED, który spadł z 27,3 pkt w lipcu do zaledwie 9 pkt w sierpniu.   ● [KE]   Wspólna waluta nie zdołała w pełni wykorzystać słabości rywala (EUR/USD max. 1,1830), gdyż popyt na nią ograniczyła wiadomość o nadspodziewanym pogorszeniu nastrojów w gospodarce Eurolandu. W sierpniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro spadł do 117,5 pkt (z 119 pkt miesiąc wcześniej i przy prognozie 118 pkt).   ● [DE]   Negatywny dla euro wydźwięk publikacji KE przyćmił najwyższy od 1993 roku wynik niemieckiej inflacji CPI w sierpniu (wzrost do 3,9% r/r z 3,8% miesiąc wcześniej). 

Przed nami

   ● [PLN]   Ostatni dzień wakacji przyniesie wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego o polskiej inflacji CPI w sierpniu. Analitycy oczekują wzrostu jej dynamiki do 5,1% (z 5% r/r w lipcu). Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to największy wzrost cen konsumpcyjnych od 20 lat. Taki stan rzeczy zwiększyłby presję na RPP ws. szybszej normalizacji stóp NBP, z korzyścią dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300) . W przypadku CPI powyżej 5% należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8700). Równocześnie z publikacją danych nt. indeksu CPI (o g. 10:00) GUS poinformuje nas o wpływie poszczególnych czynników na tempo wzrostu gospodarczego nad Wisłą w II kw.   ● [EUR/USD]   Na rynkach globalnych azymut notowań wyznaczą dane o inflacji HICP w Eurolandzie oraz o zaufaniu konsumentów w USA. Materializacja prognoz zakładających wzrost dynamiki cen w strefie euro i spadek amerykańskiego wskaźnika CB będzie sprzyjała euro, szkodząc dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1830). Odwrotny makro-splot skieruje kurs EUR/USD na południe (punkt wsparcia : 1,1780).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.