Zapracowany dolar

 (poniedziałek, 2-08, 8:00)


 Rynek pracy w USA: w lipcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najbardziej od sierpnia 2020, a stopa bezrobocia nadspodziewanie spadła.
Niemcy: w czerwcu produkcja przemysłowa spadła trzeci miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix), amerykański raport JOLTS oraz wystąpienia dwóch polityków FED (Bostica i Barkina). 

Za nami

   ● [USD]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA zwiększył oczekiwania inwestorów na szybszą normalizację amerykańskiej polityki pieniężnej. W lipcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najbardziej od sierpnia ubiegłego roku (943 tys. vs prognoza 900 tys.). W dodatku w górę zrewidowano wynik NFP, osiągnięty w czerwcu (+88 tys.). Dodatkowym powodem do optymizmu ws. sytuacji na rynku pracy za oceanem był zaskakująco duży spadek stopy bezrobocia w poprzednim miesiącu (z 5,9% do 5,4%, wobec prognozowanego 5,7%). Odpowiedzią rynku walutowego na te dane był wzrost wartości dolara, który zanotował najlepszą sesję od 3 tygodni. Zakupy zielonej waluty były finansowane m.in. ze sprzedaży euro (EUR/USD min. 1,1742) oraz złotego (EUR/PLN max. 4,5803, USD/PLN 3,8978).   ● [EUR]   Innym obciążeniem dla walut EU był trzeci z rzędu, miesięczny spadek produkcji przemysłowej w Niemczech (-1,3% m/m vs prognoza 0,6%).

Przed nami

   ● [Sentix]   Dziś dowiemy się jakie nastroje panują wśród inwestorów w strefie euro. Źródłem informacji na ten temat będzie indeks Sentix. Analitycy są w większości pesymistami i spodziewają się spadku tego miernika z 29,8 pkt w lipcu do 29,5 pkt w sierpniu. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to pierwsze miesięczne pogorszenie wskaźnika nastrojów inwestycyjnych w Eurolandzie od sześciu miesięcy, co może zdeprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). W przypadku pozytywnej niespodzianki waluty EU dostaną skrzydeł (punkt oporu EUR/USD: 1,1800, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8300).   ● [JOLTS, FED]   W drugiej części dnia dolarowi gracze będą uważnie wczytywać się w czerwcowy raport JOLTS (informujący o liczbie wakatów w gospodarce USA) oraz wsłuchiwać się w wystąpienia publiczne prezesów oddziałów FED z Atlanty (Raphaela Bostica) oraz z Richmond (Toma Barkina).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, przypadających w dalszej części tygodnia znajdą się nowe dane o amerykańskiej inflacji CPI i PPI w lipcu oraz o polskim PKB w II kw. Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości i statystyk dot. pandemii koronawirusa. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.