(poniedziałek, 16-08, 8:00)
★ W
II kwartale br. polska
gospodarka urosła o
rekordowe 10,9% r/r.
★
USA:
w sierpniu nastroje konsumentów są najgorsze od 2011 roku.
★
Chiny: w lipcu dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży
detalicznej nadspodziewanie spadła.
★
Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji w PL, amerykański
indeks NY Empire State.
Za nami
● [PL] Piątkowe dane GUS o PKB pokazały, że polska gospodarka odrobiła pandemiczne straty. W II kwartale 2021 roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 10,9% r/r (wobec oczekiwanych 11%), co jest najwyższym wynikiem w historii badań (sięgającej 1995 roku). Taki rekord podreperował notowania złotego (EUR/PLN min. 4,5637, USD/PLN min. 3,8679). ● [USA] Naszej walucie sprzyjał także spadek wyceny konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1805) wywołany wiadomością o najgorszych od 2011 roku nastrojach amerykańskich konsumentów. W sierpniu indeks Uniwersytetu Michigan zjechał z 81,2 pkt (zanotowanych w lipcu) do 70,2 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się, że zostanie na tym samym poziomie. Wg statystyk był to jeden z sześciu największych spadków tego wskaźnika w 50-letniej historii ankiety. Zdaniem analityków taka zmiana może spowodować, że FED wstrzyma się z decyzją o rozpoczęciu ograniczenia skupu aktywów. ● [ChRL] Zyski PLNa ograniczają poranne dane z Chin, które pokazały nadspodziewany spadek dynamiki sprzedaży detalicznej (8,5% r/r vs prognoza 11,5%; poprzednio 12,1%) oraz produkcji przemysłowej w lipcu (6,4% r/r vs prognoza 8%; poprzednio 8,3%).
Przed nami
Początek tygodnia przyniesie publikacje bardzo ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych. ● [USA] Już dziś poznamy sierpniową wartość wskaźnika NY Empire State, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork. Natomiast jutro zostaną ogłoszone lipcowe wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. ● [PL] Za to w dalszej części tygodnia otrzymamy dużą dawkę makro-informacji z Polski. W środę GUS poda najnowsze dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń oraz nastrojów konsumentów. Z kolei w czwartek zobaczymy jak w lipcu kształtowała się produkcja przemysłowa, a w piątek sprzedaż detaliczna. W międzyczasie zostanie jeszcze opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FED. ● [Scenariusze] Zwolennicy droższego PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8500) powinni trzymać kciuki za gorsze wyniki z USA i lepsze z Polski oraz za gołębi protokół FOMC (punkt oporu EUR/USD: 1,1810). Odwrotny splot wydarzeń będzie skutkował droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1770) oraz tańszym złotym (punkty oporu: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 3,9300). Nasza waluta pozostaje nadal zakładnikiem krajowej anty-polityki. Geopolityczne ryzyko złotego potęguje zajęcie Kabulu przez Talibów i przejęcie przez nich władzy w Afganistanie.
Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.