Polska anty-polityka elektryzuje złotego

 (czwartek, 12-08, 8:00)


USA: w lipcu inflacja CPI utrzymała się na najwyższym poziomie od 13 lat.
Łon (RPP) : podwyżka stóp NBP byłaby w tej chwili zbyt ryzykowna.
Kaplan (FED): we wrześniu Bank powinien ogłosić, że w październiku rozpocznie tapering.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Eurolandzie, inflacja PPI w USA oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami

W środę na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej głośnym echem odbijały się wydarzenia rozgrywające się na polskiej scenie politycznej.   ● [PL]   Niepewność wśród inwestorów CEE wywołał rozpad koalicji rządowej w Polsce, który wywołał ryzyko przedterminowych wyborów. Ich niepokój wzbudziło także przegłosowanie przez Sejm RP tzw. ustawy lex anty-TVN. Monetarnym balastem dla złotego był komentarz Eryka Łona z RPP o tym, że podwyżka stóp NBP byłaby w tej chwili zbyt ryzykowna.   ● [USA]   Straty PLNa mogły być jeszcze większe (EUR/PLN max. 4,5915, USD/PLN max. 3,9219) gdyby nie odwrót inwestorów od konkurencyjnego dolara, który nastąpił po publikacji lipcowych danych o CPI w USA (5,4% r/r vs prognoza 5,3% poprzednio 5,4%). Inwestorzy wywnioskowali z nich, że szczyt inflacji już minął. Jednak spadek notowań zielonej waluty ograniczył głos prezesa oddziału FED w Dallas Roberta Kaplana (EUR/USD max. 1,1754). Jego zdaniem już we wrześniu Bank powinien ogłosić, że w październiku rozpocznie redukcję skupu aktywów.

Przed nami

W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się nowe, ważne dane z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat ogłosi czerwcowy wynik produkcji przemysłowej. Jej wzrost (m/m) mógłby pomóc euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1770) oraz jego sąsiadom z regionu CEE, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700).   ● [USA]   Po południu ton sesji nadadzą publikacje wskaźników inflacji PPI oraz raportu jobless claims z USA. Ewentualny dalszy wzrost dynamiki cen producentów oraz spadek (t/t) liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych byłby zachętą dla inwestorów do wznowienia zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700), oczywiście kosztem walut EU, na przykład PLNa (punkty oporu: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 3,9300).   ● [Jutro]   Na ekonomicznym horyzoncie widać też jutrzejsze dane z Polski, dotyczące wzrostu gospodarczego w II kwartale br. (najbardziej prawdopodobne scenariusze dla złotego opiszemy w jutrzejszym Alercie FX24). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.