CEE czyta protokół FED

 (piątek, 20-08, 8:00)


Polska: w lipcu ceny producentów były najwyższe od grudnia 2011 roku.
Rynek pracy USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
Kalendarz Eko: dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w Polsce. 

Za nami

   ● [CEE]   W czwartek inwestorzy z rynków CEE odreagowali środową publikację protokołu FED, który ujawnił, że większość członków FOMC zgadza się, aby jeszcze w tym roku rozpocząć ograniczanie tempa skupu aktywów. Bliższa perspektywa normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej uderzyła m.in. w węgierskiego forinta, czeską koronę oraz w naszego złotego (EUR/PLN max. 4,5919, USD/PLN max. 3,9300 tj. najwyżej od 1 kwietnia).   ● [PLN]   Lokalnym obciążeniem dla PLNa była wiadomość o nadspodziewanym spadku dynamiki wzrostu krajowej produkcji przemysłowej w lipcu (9,8% r/r vs prognoza 10,5%; poprzednio 18,4%). Straty naszej waluty zamortyzowały dane GUS o inflacji PPI, które pokazały że w poprzednim miesiącu ceny producentów wzrosły najbardziej od grudnia 2011 roku (8,2% r/r vs prognoza 7,6%; poprzednio 7,2%).   ● [USD]   Jednocześnie pozycji konkurencyjnego dolara broniła (EUR/USD min. 1,1672) najniższa od 17 miesięcy liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (348 tys. vs prognoza 365 tys.; poprzednio 377 tys.).

Przed nami

   ● [PLN]   Przed nami kolejny dzień naszpikowany ważnymi publikacjami makroekonomicznymi z Polski. Największym wyzwaniem dla złotego będą dane o sprzedaży detalicznej. Rynek spodziewa się spadku jej wzrostowej dynamiki, co może jeszcze uszczuplić notowania polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9300). Z kolei szansą dla PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700) jest materializacja prognoz, zakładających wyraźne przyspieszenie dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Jej oczekiwany wzrost o 7,1% r/r byłby najlepszym od września 2019 wynikiem sektora budowlanego, który jest postrzegany przez analityków jako motor napędowy inwestycji rozpędzających się w naszym kraju.   ● [EUR/USD]   Wobec braku publikacji makro z Eurolandu oraz z USA, na rynkach globalnych może dalej przeważać pro-dolarowy trend, napędzany jeszcze jastrzębim protokołem FED. Postępujące umocnienie zielonej waluty w stosunku do euro będzie ograniczał punkt wsparcia 1,1660. Nie można też wykluczyć niewielkiej korekty przed weekendem (punkt oporu EUR/USD: 1,1750).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.