Niemcy nadają na czwartej fali, a Polacy na fali TVN

 (środa, 11-08, 8:00)

 Niemcy: w sierpniu nastroje inwestorów (wg ZEW) są najgorsze od listopada 2020.
Koronawirus w Polsce: Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj, że liczba nowych, wykrytych przypadków zarażenia Covid-19 w naszym kraju jest największa od 17 czerwca br.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz wystąpienie publiczne Esther George (FED). 

Za nami

We wtorek złoty powrócił do trendu spadkowego (EUR/PLN max. 4,5820, USD/PLN max. 3,9134).   ● [ZEW]   Naszej walucie zaszkodziła wiadomość o najgorszych od listopada nastrojach inwestorów w Niemczech. W sierpniu indeks ZEW stopniał z 63,3 pkt (zanotowanych w lipcu) do zaledwie 40,4 pkt (przy prognozie do 56,7 pkt) gdyż wśród ankietowanych wzrosły obawy, że rosnąca liczba korona-zachorowań może zatrzymać kruche ożywienie ekonomiczne za Odrą. Rzecz jasna przegranym tego rozdania było również euro (EUR/USD min. 1,1707 tj. najniżej od marca).   ● [PL]   Rano lokalnym obciążeniem dla PLNa został najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia RP, który pokazał największą od 17 czerwca ilość wykrytych nowych przypadków korona-zachorowań w naszym kraju (200 osób). Po południu nowym zmartwieniem złotego stały się zawirowania na krajowej scenie politycznej po tym, jak premier RP Mateusz Morawiecki zwrócił się wczoraj do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.   ● [USA]   Pech chciał, że jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi sprzyjało uchwalenie pakietu infrastrukturalnego w Senacie USA, co zdaniem analityków może być kolejnym argumentem dla jastrzębi z FED za odejściem od ultra-luźnej polityki monetarnej. 

Przed nami

   ● [CPI USA]   Dziś zobaczymy jak w lipcu kształtowały się ceny konsumpcyjne w USA (o g. 14:30). Prognozowany spadek ich dynamiki wzrostowej (z 5,4% r/r w VI do 5,3%) może zdjąć nieco presji z FED ws. szybszego rozpoczęcia normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej, a to z kolei mogłoby zaszkodzić dolarowi, sprzyjając tym samym jego rywalom z G10 (punkty oporu EUR/USD: 1,1750) i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700). Wyższy wynik wskaźnika CPI przyniesie odwrotny skutek (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1700; punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9200).   ● [FED, EIA]   Ponadto na agendzie dolara znajduje się wystąpienie prezes oddziału FED z Kansas City Esther George. Duże zainteresowanie graczy z rynków naftowego i walutowego wzbudza również publikacja raportu amerykańskiej agencji EIA nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem (o g. 16:30).   ● [TVN]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z polskiego Sejmu, który zajmie się rozpalającym wielkie emocje projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. ustawy lex anty-TVN. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.