Szacowanie szkód

  (piątek, 6-08, 8:00)


USA: w lipcu inflacja cen producentów była najwyższa w historii badania (tj. od 2010).
Kropiwnicki (RPP): w listopadzie zagłosuje za podwyżką stóp NBP o 15 punków bazowych.
Kalendarz Eko: dane z Polski o PKB w II kw. (wstępne), inflacji CPI (finalne) i bilansie płatniczym oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami

   ● [PLN]   Od kilku dni polska waluta pozostaje pod presją krajowej anty-polityki (EUR/PLN max. 4,5950, USD/PLN max. 3,9139). Analitycy obawiają się, że finalne wprowadzenie ustawy lex anty-TVN będzie skutkowało nie tylko spadkiem inwestycji zagranicznych w Polsce ale także pogorszeniem stosunków dyplomatycznych z USA oraz nowym konfliktem z Unią Europejską o wolność mediów. Koncern Discovery (właściciel stacji) zakomunikował wczoraj, że podejmie kroki prawne wobec rządu RP za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych.   ● [USD]   Na szczęście dla złotego, popytu na konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1723 - max. 1,1749) nie przywróciły wiadomości z USA o rekordowej dynamice inflacji PPI w lipcu (7,8% r/r vs prognoza 7,3%) oraz o zgodnym z oczekiwaniami spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (z 385 tys. do 375 tys.).   ● [RPP]   Straty PLNa zmniejszyła też deklaracja Jerzego Kropiwnickiego z RPP o tym, że w listopadzie zagłosuje za podwyżką stóp NBP o 15 punków bazowych.

Przed nami

   ● [PL]   Piątek 13-tego przyniesie bardzo ważne dane z Polski nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale (o g. 10:00). Wg analityków roczna dynamika PKB będzie podbita w górę zarówno przez efekt niskiej bazy jak i przez pozytywny wpływ zniesienia korona-restrykcji. Po raz pierwszy w historii badań (sięgającej 1995 roku) może osiągnąć poziom dwucyfrowy (uśredniona prognoza ekonomistów zebrana przez PAP wynosi 11%). W przypadku ustanowienia takiego rekordu los uśmiechnąłby się zapewne do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8700), zaś niższy wynik mógłby przynieść mu pecha (punkty oporu: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 3,9300). Wśród innych wiadomości z polskiej gospodarki znajdą się jeszcze finalna wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu (również o g. 10:00) oraz bilans płatniczy w czerwcu (o g. 14:00).   ● [USA]   Natomiast gracze globalni czkają na publikacje indeksu Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00), który pokaże aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. Jego wzrost (m/m) może dodać dolarowi nowego animuszu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700), a spadek go zgasi (punkt oporu EUR/USD: 1,1770).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.