Inflacyjne pompowanie złotego

 (środa, 01-09, 8:00)


 Polska: ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu najbardziej od 20 lat.
Gatnar (RPP): Rada powinna zacząć stopniowo normalizować swoją politykę.
Euroland: w sierpniu inflacja HICP była najwyższa od 2011 roku.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA oraz amerykański raport ADP. 

Za nami

   ● [GUS, RPP]   Wczorajsza wiadomość o najwyższej od 20 lat inflacji CPI w Polsce zwiększyła oczekiwania rynkowe ws. listopadowej podwyżki stóp NBP. W sierpniu polskie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,4% r/r (tj. o 0,4% więcej niż w lipcu, przy prognozie 5,2%). Taki stan rzeczy zmartwił Eugeniusza Gatnara z RPP, który uważa, że Rada powinna zacząć stopniowo normalizować swoją politykę pieniężną. Perspektywa przyspieszenia podwyżek stóp NBP ośmieliła inwestorów do większych zakupów złotego (EUR/PLN min. 4,5147 tj. najniżej od 7 lipca, USD/PLN min. 3,8176 tj. najniżej od 4 sierpnia). Zyski naszej waluty zmniejszyły gołębie komentarze dwóch członów RPP. Grażyna Ancyparowicz wyraziła pogląd, że wysoką inflację powodują czynniki niemonetarne i instrumentami polityki pieniężnej Rada nic nie wskóra. Natomiast Jerzy Żyżyńki stwierdził, że stopy procentowe pozostaną raczej bez zmian do końca roku.   ● [EUR]   Pozycji wspólnej waluty na rynku EUR/PLN bronił również najwyższy od 2011 roku poziom inflacji HICP w strefie euro (3,0% r/r vs prognoza 2,7%; poprzednio 2,2%). Po ogłoszeniu tych danych członkowie Rady Prezesów ECB Robert Holzmann i Klaas Knot opowiedzieli się za ograniczeniem pandemicznego programu skupu aktywów. Na fali ich opinii kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,1845.   ● [USD]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara był najniższy od 6 m-cy wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów – Conference Board w sierpniu (113,8 pkt vs prognoza 124 pkt; poprzednio 125,1 pkt).

Przed nami

   ● [PMI]   Gracze z rynku PLN odliczają już minuty do publikacji indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu, która nastąpi o godzinie 9:00. Analitycy spodziewają się drugiego z rzędu miesięcznego spadku tego wskaźnika gdyż uważają, że krajowi przedsiębiorcy mogą (podobnie jak ich zagraniczni koledzy) negatywnie zareagować na rosnące obawy przed nowymi wariantami koronawirusa oraz na zakłócenia w dostawach gospodarczych. Materializacja tej prognozy może ostudzić pro-złotówkowe nastroje (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8500). W przypadku pozytywnej niespodzianki od IHS Markit należy się liczyć z dalszym wzrostem wyceny naszej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000).   ● [ADP, ISM]   Próbując określić możliwy rozwój sytuacji na rynkach globalnych warto skupić się na danych z amerykańskiego raportu ADP (o g. 14:15). Wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym zwiększy oczekiwania na dobry wynik piątkowego raportu Departamentu Pracy USA, co powinno zachęcać do odbudowy długich pozycji w dolarze (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1780) i vice versa (punkt oporu: 1,1850). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będzie publikacja indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu (o g. 16:00).  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.