Quo vadis Germania

  (poniedziałek, 27-09, 8:50)

 Niemcy: wg IFO nastroje przedsiębiorców są najgorsze od kwietnia.
Mester (Fed): Bank może w przyszłym roku zacząć podnosić stopy procentowe.
Ludowy Bank Chin: wszystkie transakcje związane z krypto-walutami są od teraz nielegalne.
 Kalendarz Eko: wystąpienia Lagarde (ECB), Evansa (Fed), Williamsa (Fed), i Bailey'a (BoE) oraz dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe i aktywności wytwórczej w Teksasie.

Za nami
   
● [DE]   Piątkowa publikacja indeksu IFO pokazała, że nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców są najgorsze od kwietnia br. Wskaźnik ten stopniał we wrześniu z 99,4 pkt do 98,8 pkt (wobec oczekiwanych 99 pkt). Tym samym był to jego trzeci miesięczny spadek z rzędu. Instytut IFO wskazał w komunikacie, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są zakłócenia w łańcuchach dostaw. Problemy z nabywaniem surowców i komponentów, hamujące wzrost gospodarczy za Odrą oraz rosnąca niepewność co do wyniku wyborów parlamentarnych w Niemczech, martwiły wspólną walutę (EUR/USD min. 1,1706) i jej sąsiadów z CEE (EUR/PLN max. 4,6215, USD/PLN max. 3,9409).   ● [USA]   Jednocześnie zainteresowanie konkurencyjnym dolarem przywróciła wiadomość o wyższej od oczekiwań sprzedaży nowych domów za oceanem w sierpniu (740 tys. vs prognoza 715 tys.). Dodatkowym wsparciem dla zielonej waluty był głos prezes oddziału Fed w Cleveland Loretty Mester o tym, że Bank może w przyszłym roku zacząć podnosić stopy procentowe, jeśli rynek pracy będzie się regenerował zgodnie z oczekiwaniami.   ● [ChRL]   Oprócz czynników makroekonomicznych i monetarnych, dolar czerpał korzyść ze swojego statusu bezpiecznej waluty po tym, jak chiński Evergrande nie wywiązał się w w czwartek z zapłaty odsetek (83,5 mln USD) posiadaczom jego obligacji dolarowych. Jeśli zobowiązania nie zostaną uregulowane w ciągu 30 dni lub strony nie dojdą do innego porozumienia, spółka zostanie uznana za niewypłacalną. Na rynku krypto-walut zmartwieniem dla jego fanów stał się komunikat Ludowego Banku Chin, który wznowił swoją krucjatę przeciwko bitcoinowi (BTC: -3,89% w piątek), nazywając wszystkie działania związane z cyfrowymi walutami nielegalnymi.

Przed nami
   
● [Dziś]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się wystąpienia publiczne: prezesa oddziału Fed z Chicago Charlesa Evansa i wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa, a także dane nt. zamówień na dobra trwałe w sierpniu oraz dot. aktywności wytwórczej w Teksasie we wrześniu. Jastrzębi przekaz monetarnych decydentów i dobre wyniki makro zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680) oraz przeciwko jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). Natomiast przeciwny splot wywoła odwrotną reakcję rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Pod kątem oceny szans euro i funta warto także posłuchać zaplanowanych na dziś przemówień prezesów Europejskiego Banku Centralnego (Christine Lagarde) oraz Banku Anglii (Andrew Bailey).   ● [Eko tydzień]   Jeżeli zaś chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów, w środę wyniki indeksów gospodarczych Komisji Europejskiej zaś w piątek inflację w Polsce (CPI), w strefie euro (HICP) oraz w USA (PCE core). Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości dot. sytuacji chińskiego Evergrande oraz powyborczych rozmów nt. utworzenia nowej koalicji rządowej w Niemczech.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.