Dolar traci rezon, Chińczycy tną listy zakupów

 (środa, 15-09, 8:50)

W sierpniu w Stanach Zjednoczonych wzrost cen konsumpcyjnych wyraźnie zwolnił.
W sierpniu chińska sprzedaż detaliczna drastycznie wyhamowała.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce, produkcja przemysłowa w Eurolandzie i w USA oraz amerykański indeks NY Empire State.

Za nami
[USA] We wtorek spadła makroekonomiczna presja z polityków, z Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w sprawie zmiany polityki pieniężnej Banku Rezerwy Federalnej. Dotychczas ich ultraluźne nastawienie, wynikające głównie z niezadowalającej sytuacji na rynku pracy za oceanem, kłóciło się z wysoką i wciąż rozpędzającą się amerykańską inflacją. Wczoraj rozbieżność między celem pełnego zatrudnienia i celem inflacyjnym spadła, gdyż wskaźniki CPI straciły impet. Wg najnowszych danych Departamentu Handlu inflacja cen konsumpcyjnych spadła z 0,4% m/m w lipcu do 0,3% m/m w sierpniu. Jeszcze bardziej wyhamowały ceny bazowe (tj. bez kosztów energii i żywności), które spowolniły do 0,1% m/m w sierpniu z 0,3% m/m w poprzednim miesiącu. ● [USA] W tej sytuacji spadło prawdopodobieństwo realizacji scenariusza rozpoczęcia redukcji skali skupu aktywów przez Fed jeszcze w tym roku, które jeszcze w piątek tj. po wynikach inflacji PPI było dość wysokie. Inwestorzy, zbici z tropu takim obrotem sprawy, ograniczyli zakupy zielonej waluty, która straciła rezon, przez co jej notowania wobec największych konkurentów kręciły się wczoraj w miejscu (EUR/USD min. 1,1800, max. 1,1846). ● [Giełdy i PLN] Mimo perspektywy przedłużenia dopływu dolarów z Rezerwy Federalnej, głęboki oddech wzięli inwestorzy giełdowi realizując część zysków (DJI: -0,84%; S&P500: -0,57%; NASDAQ: -0,45%). Złoty nie miał czego realizować więc wobec braku zdecydowania po stronie dolara, wziął na przeczekanie. Z tego powodu rynek PLN także poruszał się we wtorek w wąskim zakresie (EUR/PLN od 4,5430 do 4,5525, USD/PLN od 3,8406 do 3,8549).

Przed nami
Dzisiejszy dzień zaczął się mocnym chińskim akordem, a jeszcze dziś po publikacjach danych z innych części świata możemy się spodziewać więcej eko-emocji. ●
[ChRL] Z oficjalnych informacji ogłoszonych w nocy naszego czasu za Wielkim Murem dowiedzieliśmy się, że chińska sprzedaż detaliczna zwolniła w sierpniu do zaledwie 2,5% r/r, co w konfrontacji z prognozą na poziomie 7,0% jest wynikiem szokującym dla inwestorów. Ich niezadowolenie przekuło się w giełdowe spadki w Azji (NIKKEI: -0,52%; SHC: -0,49%; HSI: -1,85%) oraz przecenę juana (USD/CNH max. 6,4427). ● [Makro-agenda] Złoty będzie się musiał wkrótce (o g. 10:00) zmierzyć z finalnymi wynikami inflacji CPI w sierpniu, a euro z danymi dot. produkcji przemysłowej w Eurolandzie w lipcu (o g. 11:00). Makro-dzień zamkniemy publikacją aktualnego poziomu amerykańskiego indeksu NY Empire State (o g. 14:30) oraz wynikami produkcji przemysłowej Stanów Zjednoczonych w sierpniu (o g. 15:15). ● [Scenariusze] Dla dzisiejszego dalszego rozwoju wypadków na rynkach walutowych kluczowe znaczenie będzie miała produkcja po obu stronach Atlantyku. W obu przypadkach poprzeczka nie jest ustawiona wysoko, gdyż prognozy zakładają spadek jej dynamiki. Pozytywna niespodzianka ze Starego Kontynentu lub zza Wielkiej Wody będzie nakręcać dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1750) lub euro (punkt oporu EUR/USD 1,1850). Jeśli na przeszkodzie nie staną inne czynniki, to złoty będzie podążał za swoim sojusznikiem tj. za wspólną walutą (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8200, punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8800).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.