Chińska czkawka i kąsająca inflacja

 (czwartek, 16-09, 8:50)

USA: wg Fed we wrześniu znacząco poprawiła się koniunktura przemysłowa w stanie Nowy Jork.
Polska: w sierpniu inflacja CPI wzrosła do najwyższego poziomu od 20 lat.
Kalendarz Eko: Bilans handlu zagranicznego Eurolandu oraz dane z USA dot. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaży detalicznej i indeksu FED z Filadelfii.

Za nami
[Inflacja cd.] Choć w środę nie brakowało bieżących emocji makroekonomicznych, to jednak na przebiegu wczorajszej sesji na rynku G10 najbardziej zaważyły wtorkowe, zaskakująco niskie wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Bezpośrednio po tej publikacji jej antydolarowy efekt został zrównoważony przez zapotrzebowanie na bezpieczną walutę rezerwową, zgłoszone przez inwestorów wyprzedających akcje amerykańskie (głównie spółek energetycznych). Stąd wczoraj gdy nastąpiło odbicie cen na Wall Street, popyt na zieloną walutę zamienił się w podaż, przekładając się na spadek jej globalnych notowań. ● [Produkcja +/-] Do wzrostu kursu EUR/USD (max. 1,1832) dołożyła się transatlantycka rozbieżność wyników produkcji przemysłowej, która jak się wczoraj okazało w strefie euro nadspodziewanie podskoczyła w lipcu, podczas gdy za oceanem nie sprostała sierpniowym oczekiwaniom inwestorów i ekonomistów (szczegóły w naszym Kalendarzu EKO). Sytuację dolara ratowała zaskakująco dobra koniunktura przemysłowa w stanie Nowy Jork zasygnalizowana przez wskaźnik Fed NY Empire State. ● [EM, PLN] Na rynkach wschodzących przez cały wczorajszy dzień czkawką odbijały się fatalne wyniki sprzedaży detalicznej w Chinach. Pod ich wpływem traciły m.in. chiński juan (USD/CNH max. 6,4427) i australijski dolar (USD/AUD max. 1,36941). Na Starym Kontynencie zły odbiór miały „wystrzałowe” wyniki brytyjskiej inflacji CPI (najwyższe od 9 lat), które pogrążyły notowania giełdowe m.in. w Londynie, Frankfurcie i Mediolanie (FTSE100: -0,25%; DAX: -0,68%; FTSE MIB: -1,02%). Polski złoty nie znalazł argumentów na obronę przed tymi negatywnymi zjawiskami, tym bardziej, że najnowsze dane o inflacji CPI w Polsce (najwyższe od 20 lat) jeszcze bardziej rozjechały się z polityką NBP, a o naszym kraju znów zrobiło się „głośno” w związku z debatą w Parlamencie Europejskim nt. wolności mediów. W rezultacie waluta znad Wisły zaliczyła w środę kolejny spadek wyceny (max. EUR/PLN 4,5694, USD/PLN 3,8764).

 

Przed nami
[USA] Dziś otrzymamy kolejną porcję danych makro ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejszą z nich będzie sprzedaż detaliczna w sierpniu, a zaraz po niej liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgłoszonych w ubiegłym tygodniu (o g. 14:30). Jednocześnie ekonomiczny obraz USA uzupełni indeks FED z Filadelfii, który pokaże koniunkturę przemysłową w rejonie Filadelfii (stan Pensylwania, New Jersey oraz Delaware). ● [USA] Stan amerykańskiej gospodarki opisany przez najnowsze dane będzie podstawą do monetarnych decyzji Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, który zbierze się na dwudniowym posiedzeniu w przyszłym tygodniu (21-22.09). Ostatnio opublikowane informacje o zmniejszającym się zatrudnieniu (NFP), zwalniającej inflacji CPI i spadającej dynamice produkcji przemysłowej postawiły pod znakiem zapytania rozpoczęcie redukcji skupu aktywów przez Fed jeszcze w tym roku (co jeszcze przed tygodniem było niemal przesądzone). ● [Scenariusze] Jeśli dzisiejsze potencjalnie, słabe wyniki sprzedaży detalicznej i raport Jobles Claims ze Stanów Zjednoczonych wpiszą się w ten negatywny scenariusz makro-monetarny, to uderzą w i tak już osłabionego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1850). Przerwanie negatywnej serii przywróci nadzieje na uruchomienie taperingu przez Bank Rezerwy Federalnej i da odzipnąć amerykańskiej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1785). Złoty będący w opozycyjnej do dolara partii EM będzie kontestował ewentualne dolarowe sukcesy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8800) lub porażki (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8200).

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.