Monetarny wyścig trwa

  (środa, 22-09, 8:50)

Narodowy Bank Węgier dokonał czwartej z rzędu podwyżki stóp w tym roku.
Czechy: na najbliższym posiedzeniu CNB Tomas Holub zagłosuje za podwyżką stóp o 50 pb.
Polska: w sierpniu sprzedaż detaliczna była wyższa od prognoz.
Kalendarz Eko: dane nt. nastrojów polskich konsumentów oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych, prognozy ekonomiczne i projekcje stóp Fed.

Za nami
Wg statystyk kurs EUR/PLN ma za sobą dziesiątą wzrostową sesję z rzędu, a USD/PLN dwunastą. Złoty pozostaje teraz w odwrocie z powodu groźby bankructwa chińskiego giganta Evergrande i związanego z tym wzrostu globalnego ryzyka (skutkujących m.in. spadkami cen akcji na giełdach i przeceną walut EM), a także ze względu na potencjalne zaostrzenie polityki Fed oraz wzrost rozbieżności w polityce pieniężnej pomiędzy NBP a innymi bankami centralnymi z regionu CEE.   ● [MNB, CNB]   Wczoraj Narodowy Bank Węgier dokonał kolejnej podwyżki stóp MNB (tym razem o 15 pb do 1,65%). Natomiast polityk banku centralnego Czech Tomas Holub zadeklarował, że na najbliższym posiedzeniu CNB będzie optował za podniesieniem stóp procentowych aż o 50 punktów bazowych (byłby to największy taki ruch od 1997 roku).   ● [GUS]   Straty naszej waluty (EUR/PLN max. 4,6297, USD/PLN max. 3,9474 tj. najwyżej od 31 marca) zamortyzowały lepsze od oczekiwań dane GUS dotyczące sierpniowej sprzedaży detalicznej (10,7% r/r vs prognoza 10%; poprzednio 8,9%) oraz produkcji budowlano-montażowej (10,2% r/r vs prognoza 7,5%; poprzednio 3,3%).   ● [USD]   Z kolei pozycji dolara przed zakończeniem posiedzenia Fed (więcej na ten temat w części „Przed nami“) broniła wiadomość z USA o nadspodziewanym wzroście pozwoleń i rozpoczętych budów domów w sierpniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
● [FED]   Dziś w centrum uwagi znajdzie się amerykański bank centralny, który wieczorem naszego czasu zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej USA. Rynkowy konsensus zakłada, że FED pozostanie przy swoich planach, polegających na rozpoczęciu ograniczania skupu aktywów w tym roku, ale z powodu niskiego NFP w sierpniu, wstrzyma się z podaniem szczegółów lub harmonogramu co najmniej do następnego spotkania (2-3 XI).   ● [Scenariusze]   Zdaniem analityków szansą dla dolara są projekcje stóp, które mogą zasygnalizować pierwszą podwyżkę już w przyszłym roku (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700). Taka percepcja będzie szkodzić walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9500) . W razie braku zmiany w dotychczasowej ścieżce podwyżek stóp (pierwsza w 2023 roku) lub ostrożnego przekazu z FED należy się liczyć z odwróceniem się inwestorów od zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1755). Na takim rozwoju wypadków skorzystają jej rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,9000).   ● [GUS]   O pozycji wyjściowej naszej waluty przed ogłoszeniem komunikatu Fed zdecydują m.in. dane nt. zaufania polskich konsumentów, które poznamy już o godzinie 10:00. Należy jednak pamiętać, że PLN oraz inne ryzykowne aktywa na całym świecie wciąż pozostają zakładnikiem sytuacji wokół chińskiego Evergrande. Zbliża się kolejny test jego wypłacalności. Do jutra deweloper ma wypłacić 83,5 mln USD odsetek od obligacji zapadających w marcu 2022 r. 

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.