Funt argumentów

 (piątek, 24-09, 8:50)

Łączny wynik indeksu PMI dla sektora przemysłu i usług w Eurolandzie osiągnął we wrześniu najniższy poziom od 5 miesięcy, a w USA od 12 miesięcy.
Bank Anglii: rośnie liczba argumentów za zaostrzeniem brytyjskiej polityki pieniężnej.
Bank centralny Turcji nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, sprzedaż nowych domów w USA, wystąpienia 4 polityków Fed oraz wybory do Bundestagu. 

Za nami
Po trwającej ponad dwa tygodnie przecenie złotego, w czwartek przyszedł w końcu czas na korektę (EUR/PLN min. 4,5994, USD/PLN min. 3,9188).   ● [PMI]   Zakres odbicia PLNa ograniczyły jednak wczorajsze publikacje indeksów PMI, które pokazały, że europejskie ożywienie gospodarcze traci impet. Łączny wynik wskaźnika dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu osiągnął we wrześniu najniższy poziom od 5 miesięcy (56,1 pkt). Posiadaczy polskiej waluty nie ucieszył też news, że chiński rząd poprosił lokalne władze o przygotowanie się na wypadek potencjalnego upadku Evergrande. Negatywnych informacji dla euro i rynków wschodzących nie wykorzystał dolar (EUR/USD max. 1,1750), któremu ciążyła najwyższa od miesiąca liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (351 tys. vs prognoza 320 tys.) i najniższa od roku wartość amerykańskiego indeksu PMI Composite (54,5 pkt).   ● [BoE, Norges Bank, TCMB]   W G10 pałeczkę lidera przejął funt (GBP/USD max. 1,3751), który zyskał na wartości po tym, jak Bank Anglii podał w komunikacie z zakończonego wczoraj posiedzenia, że rośnie liczba argumentów za zaostrzeniem brytyjskiej polityki pieniężnej. Dobrze radziła sobie także norweska korona (USD/NOK: -0,65%), która była beneficjentem decyzji Norges Banku o podwyżce stóp o 25 punktów bazowych oraz zapowiedzi kolejnej w grudniu. Zgoła odmienne emocje towarzyszyły inwestorom na rynku TRY. Kurs dolara wobec tureckiej liry osiągnął najwyższy poziom w historii (max. 8,8014) po tym jak bank centralny Turcji nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 100 punktów bazowych (z 19% do 18%).

Przed nami
   ● [Wybory w DE]   W najbliższych dniach na pierwszym planie znajdą się wybory do niemieckiego Bundestagu, które odbędą się w niedzielę. Wg analityków najlepszym scenariuszem dla posiadaczy walut EU byłoby powstanie nastawionej na rozwój ekonomiczny koalicji SPD-Zieloni (punkt oporu EUR/USD: 1,1750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). Natomiast ich czynnikiem ryzyka (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680, punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800) jest duże rozdrobnienie parlamentu, które mogłoby znacząco wydłużyć proces formowania nowego rządu i zwiększyć niepewność polityczną w największej gospodarce europejskiej. W tym miejscu warto przypomnieć, że w 2017 roku potrzeba było aż 171 dni, aby odnowić tzw. Wielką Koalicję CDU/CSU z SPD.   ● [Eko]   Mimo wagi niemieckiego głosowania nie można zapominać o nowych danych makro. Jeszcze dziś poznamy wrześniową wartość niemieckiego indeksu IFO oraz sierpniową sprzedaż nowych domów w USA. Oprócz tego posłuchamy wystąpień publicznych aż czterech polityków amerykańskiego banku centralnego (Loretty Mester, Jerome'a Powella, Richarda Clariday i Michelle Bowman).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.